Trwa ładowanie...

Test HPV

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirus, który u człowieka prowadzi do wystąpienia na skórze i błonach śluzowych brodawek (w okolicach narządów płciowych nazywanych kłykcinami kończystymi). Wirus HPV występuje w bardzo wielu odmianach (typach), wśród nich wyróżniamy tzw. typy nieonkogenne i onkogenne, to znaczy związane z większym ryzykiem przemiany nowotworowej w miejscu infekcji. Diagnostyka HPV ma znaczenie przede wszystkim w przypadku kobiet, gdyż infekcja dróg rodnych onkogennym typem HPV wiąże się z większym ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Dotyczy to zwłaszcza kobiet aktywnych seksualnie, często zmieniających partnerów, kobiet, u których stwierdzono kłykciny kończyste (pomimo że same kłykciny wywoływane są raczej przez typy nieonkogenne). Testy w kierunku infekcji HPV polegają na wykrywaniu w pobranym z dróg rodnych wymazie materiału genetycznego wirusa. Pozwalają one nie tylko na wykrycie obecności samego wirusa, ale także określenie jego odmiany, dzięki czemu wiadomo, czy jest to jeden z typów onkogennych. Kobieta, u której za pomocą testu HPV wykryto infekcję onkogennym typem wirusa znajduje się w grupie ryzyka, w związku z czym powinna szczególnie pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych (badanie cytologiczne).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.