Trwa ładowanie...

Test owulacyjny - opis, działanie, zalety, wady

Avatar placeholder
30.03.2021 23:19
Test owulacyjny - opis, działanie, zalety, wady
Test owulacyjny - opis, działanie, zalety, wady

Nie każda para starająca się o dziecko ma szczęście. Niekiedy mimo miesięcy prób nie dochodzi do poczęcia. Wówczas z pomocą przychodzą zdobycze nauki, które pozwalają na określenie czasu owulacji i zwiększenie swoich szans na dziecko. Jednym z takich gadżetów jest test owulacyjny.

spis treści

1. Test owulacyjny - opis

Test owulacyjny ma on zwykle postać pasków lub patyczków, które stosuje się podobnie jak test ciążowy. Jeśli wynik jest pozytywny, aby począć dziecko należy uprawiać seks w ciągu najbliższych dwóch lub trzech dni.

Wybór testów owulacyjnych jest naprawdę duży. Niektóre produkty tego typu są stosunkowo tanie, za inne należy słono zapłacić. Najdroższe są cyfrowe testy owulacyjne.

2. Test owulacyjny - działanie

Zobacz film: "Jak wykonać test ciążowy?"

Testy owulacyjne działają poprzez wykrycie poziomu hormonu LH w moczu. Gdy nadchodzi owulacja, poziom LH gwałtownie rośnie. Trzydzieści sześć godzin po osiągnięciu górnej granicy LH następuje owulacja. Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, warto uprawiać seks również dwa dni przed owulacją.

Niektóre rodzaje testów owulacyjnych wykrywają nie tylko poziom hormonu LH, ale i estrogenu. Jest to związane z faktem, że również jego stężenie zaczyna wzrastać przed szczytowym poziomem LH. W rezultacie taki test owulacyjny dostarcza więcej informacji o nadchodzącej owulacji.

Jak stosować testy owulacyjne? Jeśli chcesz zajść w ciążę i trafić dokładnie na moment owulacji, po zakupie testu owulacyjnego koniecznie zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi. Nawet jeżeli stosowałaś podobne produkty w przeszłości, nie zakładaj, że wszystkie testy są takie same.

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę
Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę [8 zdjęć]

Planowanie dziecka to ekscytujący okres w życiu. Należy przemyśleć wiele rzeczy, a odżywianie powinno

zobacz galerię

Większość testów owulacyjnych ma postać zestawu pasków lub patyczków. W niektórych produktach jest pięć indywidualnych testów, w innych nawet dziesięć. Zacznij stosować testy około dwa dni przed spodziewaną owulacją.

Jeśli nie jesteś pewna, kiedy masz owulację,przyda się kalkulator owulacyjny. Jest on przydatny, gdy kobieta ma nieregularne cykle. Wówczas należy stosować testy owulacyjne kiedy jest najwcześniejszy oraz najpóźniejszy termin spodziewanej owulacji.

Testy owulacyjne mają dwie linie. Pierwsza z nich to linia kontrolna, która informuje jedynie o tym, że test został zastosowany poprawnie i działa. Druga linia to linia testowa. Jeśli po użyciu jest równie ciemna lub ciemniejsza niż linia kontrolna, poziom LH rośnie. Jest to optymalny czas na staranie się o dziecko.

Jeżeli wykonujesz testy przez pięć dni, masz 80% szans na przewidzenie owulacji. Przy stosowaniu testów przez dziesięć dni prawdopodobieństwo prawidłowego ustalenia owulacji wynosi aż 95%.

3. Test owulacyjny - zalety

Testy owulacyjne są stosunkowo proste w użyciu. W przeciwieństwie do pomiarów temperatury ciała nie wymagają stosowania termometrów i podają informacje dotyczące zbliżającej się, a nie minionej owulacji. Mierzenie temperatury ciała nie pomaga również w określeniu najlepszego czasu na stosunek płciowy.

Dużą zaletą testów owulacyjnych jest brak konieczności stosowania ich z samego rana. Mimo iż poranna porcja moczu jest optymalna dla pomiaru, testu można użyć w ciągu sześciu godzin od wstania z łóżka, a wynik będzie miarodajny.

Plusem testów jest także fakt, że kobieta nie jest zmuszona obserwować wydzieliny z pochwy.

Zobacz także:

4. Test owulacyjny - wady

Testy owulacyjne nie są jednak doskonałe. Stosowanie ich co miesiąc może być dużym wydatkiem, zwłaszcza jeśli cykle kobiety są nieregularne i w każdym miesiącu musi użyć ich co najmniej pięć. Wadą testów owulacyjnych jest także problem z właściwym ich odczytywaniem. Jeśli przypływ LH nie jest zbyt mocny, można mieć trudności z określeniem, czy linia testowa jest wystarczająco ciemna.

Testy owulacyjne mogą nie działać zbyt dobrze w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników, które w ciągu jednego cyklu mogą mieć podwyższony poziom LH nawet kilkakrotnie.

Warto pamiętać, że testy owulacyjne sygnalizują próbę owulacji, ale nie są w stanie potwierdzić, że faktycznie do niej doszło. Testy owulacyjne to przydatny gadżet dla par starających się o dziecko. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie są one pozbawione wad.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze