Trwa ładowanie...

Tętniaki rozwijają się w ukryciu. Zobacz, dlaczego powstają

Avatar placeholder
03.01.2023 11:02
Tętniak lokalizuje się w ścianach krwionośnych i blisko osłabionej tętnicy (123rf.com)
Tętniak lokalizuje się w ścianach krwionośnych i blisko osłabionej tętnicy (123rf.com)

Przez lata nie daje o sobie znać. Lokuje się w ścianach krwionośnych i blisko osłabionej tętnicy. Mowa o tętniaku. To chodząca bomba – w każdej chwili może pęknąć i spowodować niebezpieczny krwotok, a w rezultacie śmierć. Zobacz, jakie są rodzaje tętniaków i gdzie się lokalizują.

spis treści
Zobacz film: "Podstępny tętniak mózgu nie daje żadnych objawów"

1. Tętniak mózgu

Określany jest również jako tętniak wewnątrzczaszkowy i jest chorobą naczyń mózgu. Do przyczyn jego powstawania należy nieprawidłowość w strukturze i budowie tętnic. Powstaje również przez nieleczoną miażdżycę oraz stany zapalne.

Przeważnie nie daje żadnych objawów jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić bóle głowy i problemy natury neurologicznej. Dzieje się tak, ponieważ tętniak dużych rozmiarów może naciskać na pobliskie struktury w mózgu.

2. Tętniak aorty brzusznej i piersiowej

Tętniaki dzieli się ze względu na umiejscowienie. Mogą występować poniżej przepony, w łuku aorty lub na granicy tych dwóch powierzchni. Ten rodzaj również długo pozostaje bezobjawowy. Może jednak powodować zatory wynikające z nieprawidłowego przepływu krwi. To może spowodować udar mózgu czy niedokrwieniem kończyn. Do tego stanu najczęściej prowadzi miażdżyca. Rzadszymi przyczynami są: zespół Marfana, choroba Takayasu, kiła, sepsa czy urazy.

Objawy tętniaka aorty brzusznej. Znasz wszystkie?
Objawy tętniaka aorty brzusznej. Znasz wszystkie? [4 zdjęcia]

Tętniak aorty brzusznej występuje najczęściej u pacjentów powyżej czterdziestego roku życia, choć nie

zobacz galerię

3. Tętniak serca

Powstaje w wyniku rozległych zawałów. Gdy wolna ściana komory pęka, krew przedostaje się do worka osierdziowego. To prowadzi do tamponady serca i wytworzenia tętniaka rzekomego. Nie daje żadnych objawów ani dolegliwości bólowych. Daje niskie rokowania.

4. Tętniak pnia tętnicy płucnej

To bardzo rzadki przypadek. Jego przyczyną są głównie choroby naczyń płucnych, które prowadzą do poszerzenia tętnicy, co może skutkować pęknięciem. Innym powodem mogą być nabyte wady serca np. zwężenie zastawki dwudzielnej, nowotwory płuc, gruźlica. Do objawów zaliczymy duszności, nietolerancja wysiłku, kaszel, osłabienie i plucie krwią.

4 ciche znaki, świadczące o tym, że możesz mieć zatkane tętnice
4 ciche znaki, świadczące o tym, że możesz mieć zatkane tętnice [6 zdjęć]

Rocznie w Polsce umiera 350-400 tys. osób. Szacuje się, że nawet 70 proc. zgonów spowodowana jest chorobami

zobacz galerię

5. Tętniak tętnicy podkolanowej

Jest konsekwencją występowania zakrzepicy obwodowej. Do innych przyczyn zaliczymy urazy, infekcje oraz wrodzone wady. Do objawów należy zapalenie żył głębokich. Mogą pojawić się obrzęki w okolicach stopy lub uda. Duży tętniak jest wyczuwalny pod palcem i daje dolegliwości bólowe.

6. Tętniak tętnicy udowej

Tworzy się z powodu zmian zwyrodnieniowych w tętnicy udowej lub po zabiegach rekonstrukcyjnych. Może powodować ból i być wyczuwalny pod palcem jako guz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Nowy czynnik odpowiedzialny za większe ryzyko chorób serca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze