Tężec – objawy, leczenie

Chociaż tężec jest ostrą chorobą zakaźną – na szczęście nie zaraźliwą. Może jednak doprowadzić do zagrożenia życia. Tężec – objawy wywołane są przez bakterię Clostridium tetani, znaną również pod nazwą laseczka tężca (nazwa powstała od kształtu bakterii).

Tężec - objawy

Bakteria beztlenowa Clostridium tetani wywołująca objawy tężca może żyć w formie zarodnikowej przez wiele lat. Zagrożenie można znaleźć w kurzu domowym, glebie, wodzie, a także w zwierzęcych odchodach. Statystyki pokazują, iż tężec powstaje najczęściej w wyniku drobnych zadrapań. Do rany przedostają się patogeniczne czynniki, które w niedługim okresie dają pierwsze objawy tężca. Gdy pałeczka tężca wniknie do ciała, wówczas produkowana jest silna trucizna nazywana tetanospazminą.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jej główny, pejoratywny wpływ na organizm ludzki to uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Wzrasta wówczas napięcie mięśniowe i pojawiają się długotrwałe skurcze różnych grup mięśniowych. Źle się dzieje, gdy zostanie zaatakowana krtań oraz mięśnie oddechowe. W takim przypadku dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej. Objawy tężca nie występują od razu. Pojawiają się najczęściej od dwóch dni do dwóch tygodni.  Warto wiedzieć, że objawy tężca mogą przybrać trzy formy:

  • Postać miejscowa – najłagodniejsza forma choroby. Cechuje się bólem, sztywnością i skurczem mięśni wokół powstałej rany. Objawy tężca utrzymują się do kilku tygodni.
  • Postać uogólniona  - objawy tężca nie są tak charakterystyczne, jak w przypadku tężca miejscowego i mózgowego. Dlatego też postać uogólnioną trudniej jest rozpoznać. Zakażenie rozpoczyna się od ogólnego rozdrażnienia, bólów głowy, odczucia napięcia i drętwienia grup mięśniowych. W miejscu zranienia możemy odczuwać drętwienie. Jednym z charakterystycznych objawów tężca charakteryzującego się uogólnioną postacią jest skurcz mięśni twarzy objawiający się szczękościskiem. Kolejne objawy tężca to sztywnienie karku, zaburzenia połykania, skurcz mięśni grzbietu, uszkodzenie układu mięśniowego i nerwowego. Mogą pojawić się również wylewy do mięśni, złamania kręgosłupa oraz uszkodzenia języka.
  • Postać mózgowa –powstaje w obrębie mięśni twarzy oraz głowy. Powoduje znaczne porażenie w tych okolicach.

Tężec - leczenie

Na samym początku pojawia się pytanie: czy jest jakiś sposób na zupełną ochronę przed tym zakażeniem? Oczywiście, że tak. Zawsze można się zaszczepić. W tym celu stosuje się szczepienia przeciwtężcowe. W Polsce szczepione są już dzieci i to bezpłatnie. Podstawowe szczepienie to czterokrotne dawki w pierwszym i drugim roku życia. Kolejne porcje podaje się w wieku 6, 14 i 19 lat. Osoba dorosła powinna szczepić się nie rzadziej niż co 10 lat. Szczepienie powoduje, że objawy tężca mogą mieć łagodniejszy przebieg.

Zwalcz ból stan zapalny z pomocą natury

O bezdyskusyjnie pozytywnym wpływie szpinaku na nasz organizm jesteśmy przekonywani od dzieciństwa – i słusznie. Okazuje się bowiem, że poza szeregiem...

Warto wiedzieć, że nieleczony tężec zawsze kończy się śmiercią. Objawy tężca i jego zaawansowanie decydują o podstawowej formie leczenia. Należy podkreślić, że każde leczenie odbywa się w warunkach intensywnej opieki medycznej. Konieczne jest podawanie antybiotyku na przykład penicyliny lub teracykliny. Jeśli pacjent nie był szczepiony lub dostał niepełną dawkę, wówczas stosuje się szczepienia przeciwtężcowe.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tężec - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 9 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 18 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Tężec - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Tężec - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Szczękościsk - zdjęcia

Szczękościsk - zdjęcia

Leczenie pacjenta odbywa się w szpitalu, a dokładnie na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Tężec - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

. Na tężec chorują tylko osoby, które nie zostały uodpornione szczepionkami. Tężec - przyczyny i objawy Wrota zakażenia, w przypadku tężca, to głównie (...) kręgosłupa. Napady z czasem stopniowo...

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Szczepienie na tężec

. Tężec jest bardzo niebezpieczną chorobą. Każdego roku w Polsce notuje się kilkanaście zachorowań. Osoba nieleczona umiera. Leczenie nawet w 50-60 (...) odpowiedzialnych za oddychanie, co może doprowadzić do niewydolności...

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo chorej pacjentki

Bielactwo chorej pacjentki

Przyczyną choroby jest wymieranie melanocytów - komórek, które odpowiedzialne są za kolor skóry.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - budowa

Nerw trójdzielny - budowa

Objawy to bóle w chorobowej części twarzy.

Listerioza - przyczyny, objawy, leczenie

Listeriosis

Listeriosis

Listeria monocytogenes wywołuje chorobę odzwierzęcą listerisis.