Trwa ładowanie...

To nie był zwykły ból nogi. Tak maskował się rak jelita grubego

Silne osłabienie, utrata apetytu, anemia - to mogą być pierwsze objawy raka jelita grubego
Silne osłabienie, utrata apetytu, anemia - to mogą być pierwsze objawy raka jelita grubego (Facebook)

Przyspieszone bicie serca, ból nóg i wyraźne pogorszenie kondycji. 36-letnia Carla Mitchell podejrzewała, że to może być początek menopauzy. Z czasem dochodziły kolejne dolegliwości, a wśród nich m.in. anemia. Szczegółowe badania wykazały, że przyczyną jest rak jelita grubego.

spis treści

1. Anemia i zwiększona męczliwość

Rak jelita grubego w Polsce jest w czołówce najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Rocznie zapada na niego około 18 tys. osób. Najwięcej zachorowań jest notowanych u pacjentów po 50. roku życia, ale to nie oznacza, że młodsze osoby nie są na niego narażone.

Większość osób wiąże ten rodzaj nowotworu z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: bólami brzucha czy zaburzeniami wypróżniania. Lekarze wskazują, że tego typu symptomy występują z reguły w zaawansowanym stadium choroby. Okazuje się, że pierwsze objawy mogą być mało charakterystyczne. Tak było w przypadku Carli Mitchell.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. 8 objawów"

- Głównym niepokojącym objawem była anemia. Dodatkowo zaczęłam odczuwać przyspieszone bicie serca, moje nogi były obolałe i szybko łapałam zadyszkę przy wchodzeniu po schodach - opowiada 36-latka.

36-latka zachorowała na raka jelita grubego. Okazało się, że była w grupie ryzyka ze wzlędu na obciążenie genetyczne
36-latka zachorowała na raka jelita grubego. Okazało się, że była w grupie ryzyka ze wzlędu na obciążenie genetyczne (Bowel Cancer UK)

2. Zespół Lyncha - dziedziczny rak jelita grubego

- Myślałam, że moje objawy prawdopodobnie mają związek z menopauzą - przyznaje pacjentka. - Brałam pod uwagę wiele przyczyn moich problemów, ale ani przez chwilę nie myślałam wtedy o tym, że to może być rak. Mój lekarz początkowo myślał podobnie - opowiada.

Nieco później Carla zaczęła zauważać również inne dolegliwości. Pojawiły się m.in. zaburzenia wypróżnienia i bóle brzucha, które wybudzały ją ze snu. Pojawianie się kolejnych objawów spowodowało, że lekarz zalecił jej szczegółowe badania, w tym m.in. kolonoskopię. Wtedy okazało się, co jest prawdziwą przyczyną jej coraz gorszego samopoczucia.

Rak był już w zaawansowanym stadium, w związku z tym Carla musiała przejść operację i cykl chemioterapii. Kolejne badania wykazały, że kobieta cierpi na zespół Lyncha - nazywany dziedzicznym rakiem jelita grubego, który odpowiada za ok. trzy do pięciu procent zachorowań na tego typu nowotwory. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w grupie osób obciążonych zespołem Lyncha wzrasta o 80 proc.

3. Rak jelita grubego - objawy choroby

Do objawów raka jelita grubego zaliczamy:

  • bóle brzucha,
  • nagłą zmianę rytmu wypróżnień,
  • krew w stolcu,
  • ogólne osłabienie,
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego,
  • utratę masy ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze