NewsyTo nie musi być zwykłe przeziębienie. Suchy kaszel leczy się inaczej niż mokry

To nie musi być zwykłe przeziębienie. Suchy kaszel leczy się inaczej niż mokry

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów infekcji dróg oddechowych, które teraz atakują wyjątkowo silnie. By go skutecznie leczyć, trzeba go najpierw właściwie rozpoznać. To nie zawsze jest objaw zwykłego przeziębienia i może oznaczać coś znacznie poważniejszego.

Utrzymujący się kaszel warto skonsultować z lekarzem
Utrzymujący się kaszel warto skonsultować z lekarzem
Źródło zdjęć: © Getty Images
Katarzyna Prus

19.11.2024 11:10

Tak odróżnisz kaszel suchy od mokrego

Kaszel, który jest objawem niegroźnej infekcji, powinien minąć w ciągu maksymanie kilku tygodni. W przypadku przeziębienia i grypy zaczyna się zazwyczaj od suchego kaszlu, który potem przechodzi w mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny zbierającej się w drogach oddechowych (rano jest jej najwięcej).

To właśnie wygląd wydzieliny przy mokrym kaszlu może wskazywać na jego przyczynę. Zielonkawy odcień wskazuje na infekcję bakteryjną, z kolei przezroczysta wydzielina (śluz) pojawia się przy infekcjach wirusowych.

Suchy kaszel może być natomiast objawem przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, astmy oskrzelowej, a nawet raka płuc i bardzo często świadczy o powikłaniach pogrypowych.

Kaszel może być objawem różnych chorób
Kaszel może być objawem różnych chorób© Getty Images

Uporczywe napady suchego i duszącego kaszlu to także jeden z objawów atakującego teraz niezwykle silnie krztuśca. Ze względu na charakterystyczny objaw ta groźna choroba jest nazywana "czarnym kaszlem" lub "studniowym kaszlem".

Suchy kaszel może być bardzo męczący i przybierać postać duszących ataków, ale bez odkrztuszania wydzieliny.

Jak leczyć kaszel?

By złagodzić objawy kaszlu, zarówno suchego, jak i mokrego, warto sięgnąć po syropy. W przypadku suchego kaszlu może to być preparat sosnowy z kodeiną czy syropy z dodatkiem miodu, prawoślazu i propolisu. Dobrze je pić wieczorem, by stłumić wieczorne napady.

Dodatkowo można się wspomóc domowymi sposobami, pijąc np. wodę z miodem, która pomaga nawilżać błony śluzowe, czy stosując nawilżacze powietrza.

Kluczowe przy mokrym kaszlu jest natomiast oczyszczanie dróg oddechowych, więc sprawdzą się tu wykrztuśne syropy lub tabletki musujące. Dodatkowo można stosować inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej i wspomagać leczenie domowymi specyfikami (np. sok z malin, syrop z cebuli).

By złagodzić towarzyszące kaszlowi objawy takie jak bóle gardła, głowy i mięśni, czy gorączka, stosujemy standardowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol , czy leki z grupy NLPZ).

Jeśli jednak objawy nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem, który może dodatkowo zapisać lek przeciwwirusowy lub antybiotyk (tylko w przypadku infekcji bakteryjnej).

Płuca potrzebują pomocy

Na mokry kaszel trzeba uważać, zwłaszcza jeśli zaczynają mu towarzyszyć inne niepokojące objawy, które mogą sygnalizować zapalenie płuc (zielonkawa lub żółta wydzielina, która może mieć przykry zapach).

Choć to pneumokoki są najczęstszą i jedną z najgroźniejszych przyczyn pozaszpitalnych zapaleń płuc, lekarze ostrzegają, że przybywa też infekcji mykoplazmatyczne też mogą doprowadzić do poważnych powikłań (w tym kardiologicznych czy neurologicznych).

Alarmującym sygnałem jest m.in. przedłużanie się infekcji i pogarszanie się stanu pacjenta, mimo stosowania leczenia objawowego. Nie należy bagatelizować duszności czy bólu w klatce piersiowej. W takim przypadku należy od razu zgłosić się do lekarza, bo konieczna może się okazać hospitalizacja.

Choć szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z dodatkowymi chorobami przewlekłymi, czy dzieci, ciężki przebieg może też dotknąć osoby młode, które wcześniej nie miały poważniejszych problemów zdrowotnych.

Mokry kaszel może być też pierwszym objawem raka płuc (odkrztuszanie gęstej wydzieliny, krwioplucie). Warto zachować czujność i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeśli uporczywemu kaszlowi towarzyszą inne objawy, którą mogą świadczyć o raku płuc, m.in. duszności, ból w klatce piersiowej, chrypka, utrata masy ciała, utrata apetytu, częste infekcje.

Z lekarzem zawsze warto skonsultować kaszel, który utrzymuje się dłużej niż miesiąc, nawet jeśli nie ma innych niepokojących symptomów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie