Trwa ładowanie...

To nie wina upału. To jeden z pierwszych objawów podstępnej choroby

 Katarzyna Prus
10.06.2022 16:40
Objawy charakterystyczne dla skutków upału mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych
Objawy charakterystyczne dla skutków upału mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych (Getty Images)

Duszności, zawroty głowy, wzmożone pragnienie. To objawy, które bardzo często pojawiają się w upalne dni. Łatwo je zlekceważyć, szukając przyczyny w wysokich temperaturach. Tymczasem mogą być sygnałem poważnych problemów ze zdrowiem niezależnych od upału.

spis treści

1. Nie lekceważ tych objawów

- Do objawów, które mogą być skutkiem upału należą m.in. duszności, wzmożone pragnienie, zawroty i bóle głowy, osłabienie. Mogą też jednak świadczyć o poważnych chorobach, zupełnie niezależnych od wysokich temperatur. Dlatego w takich sytuacjach zawsze najlepiej skonsultować je z lekarzem, żeby poznać prawdziwą przyczynę - zaznacza dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Wzmożone pragnienie wcale nie musi być skutkiem upału
Wzmożone pragnienie wcale nie musi być skutkiem upału (Getty Images)
Zobacz film: "Szczepić się podczas upałów, czy nie? Ekspertka odpowiada"

Ekspert tłumaczy, że kluczowy jest kontekst, w jakim pojawiają się takie symptomy.

- Jeśli przebywamy wiele godzin na słońcu, bez nakrycia głowy i w mało przewiewnym ubraniu albo pracujemy fizycznie na zewnątrz lub w zamkniętym dusznym pomieszczeniu, to najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z hipertermią, czyli przegrzaniem organizmu lub udarem cieplnym - zwraca uwagę dr Sutkowski. - Jeśli jednak takiego kontekstu nie ma, a objawy pojawią się nagle, to powinniśmy dopatrywać się przyczyny gdzie indziej - ostrzega.

2. Zawroty głowy, wzmożone pragnienie i duszności

Zawroty czy bóle głowy mogą być objawem między innymi chorób neurologicznych i laryngologicznych. - Mogą np. świadczyć o udarze, więc są bardzo niebezpieczne. Różne przyczyny mogą mieć także duszności. Najczęściej wiążą się z problemami kardiologicznymi i mogą być wynikiem zaburzeń rytmu serca czy spadku ciśnienia tętniczego - wyjaśnia dr Sutkowski. Lekarz dodaje, że duszności mogą być symptomem alergii.

Wzmożone pragnienie również może być objawem choroby, mimo że najczęściej kojarzy nam się właśnie z upałem. - To objaw cukrzycy. Mogą to być początki choroby albo sygnał, jeśli już ją leczyliśmy, że nadal jest nieuregulowana - zwraca uwagę lekarz.

3. Osłabienie, senność i skurcze

Senność i osłabienie, które mogą nam towarzyszyć podczas upalnych dni, mogą wiązać się np. z niedokrwistością albo mocznicą czyli przewlekłą niewydolnością nerek. - Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, czy objawy narastały od jakiegoś czasu, bo przy tych chorobach raczej nie pojawiają się nagle - zwraca uwagę dr Sutkowski.

Objawem, który może być skutkiem wysokich temperatur są też skurcze cieplne, np. łydek.

- Mogą jednak wynikać z hipomagnezemii czyli niedoboru magnezu czy hipokaliemii czyli niedoboru potasu, co prowadzi do zaburzeń rytmu serca i zwiększa ryzyko zawału oraz udaru - tłumaczy dr Sutkowski.

4. Upał może nasilać choroby

Wysokie temperatury mogą też nasilać choroby już istniejące. - Tak jest najczęściej w przypadku problemów kardiologicznych, ale może dotyczyć także alergii czy nawet zaburzeń psychicznych. Możemy mieć też do czynienia ze zjawiskiem, kiedy objawy związane z upałem i konkretną chorobą wystąpią jednocześnie, więc też trudno je odróżnić - tłumaczy lekarz.

- Nie jest to takie proste i jednoznaczne, więc zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Sami możemy nie być w stanie prawidłowo ocenić przyczyny i ją zlekceważyć wiążąc objawy tylko z wysoką temperaturą i słońcem - zaznacza.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze