Tobradex – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Tobradex to lek w postaci kropli do oczu. Wykorzystuje się go w leczeniu chorób oczu, którym może towarzyszyć zakażenie. Stan zapalny narządu wzroku bywa skutkiem zabiegu okulistycznego lub infekcji, ma związek z obecnością ciała obcego bądź urazem oka. Jak stosować i dawkować lek? Jaki środki ostrożności zachować?
1. Co to jest Tobradex?
Tobradex to lek w postaci kropli do oczu i preparat złożony stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu ze współistniejącym stanem zapalnym. Jego substancje czynne to tobramycyna – lek przeciwinfekcyjny oraz deksametazon – lek z grupy kortykosteroidów.
Krople Tobradex (opakowanie 5 ml) są wydawane na receptę. Inne preparaty na rynku polskim zawierające deksametazon i tobramycynę to:
- Brazoflamin (krople do oczu, zawiesina),
- Mybracin (krople do oczu, zawiesina),
- Tobrosopt-DEX (krople do oczu, zawiesina).
2. Tobradex – skład i działanie
Jeden mililitr kropli Tobradex zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu. Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian, sodu chlorek, sodu siarczan bezwodny (E514), tyloksapol, hydroksyetyloceluloza, woda oczyszczona. Do leku dodaje się minimalne ilości kwasu siarkowego lub sodu wodorotlenku.
Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów o szerokim spektrum działania. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Z kolei deksametazon to lek z grupy kortykosteroidów, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Dzięki ich obecności Tobradex ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwobrzękowe i bakteriobójcze.
3. Wskazania do stosowania kropli do oczu Tobradex
Tobradex włącza się do leczenia chorób oczu, którym może towarzyszyć zakażenie. Wskazaniem do stosowania kropli Tobradex jest:
- bakteryjne zapalenie spojówek i brzegów powiek,
- zapalenie zakażeń po operacji zaćmy,
- zapobieganie zakażeniom po operacji zaćmy.
4. Stosowanie i dawkowanie kropli Tobrex
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego – miejscowo do oka, do worka spojówkowego. Po wkropleniu leku do oka należy delikatnie je zamknąć i ucisnąć przewód nosowo-łzowy. To pozwala na ograniczenie ogólnoustrojowego wchłaniania substancji czynnych.
Jeśli chodzi o dawkowanie kropli do oczu Tobradex, zwykle stosuje się dawkę od 1 do 2 kropli do worka spojówkowego co 4-6 godzin. Przez pierwszą dobę czy dwie można zwiększyć dawkę do 1-2 kropli co 2 godziny, a w ciężkich przypadkach co godzinę. Po operacji zaćmy zwykle stosuje się 1-2 kropli co 6 godzin przez 24 dni.
5. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Krople do oczu Tobradex nie mogą być stosowane zawsze i przez każdego pacjenta, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na jakikolwiek antybiotyk z grupy aminoglikozydów,
- zakażenie rogówki wirusami opryszczki czy ospy wietrznej, choroby wirusowe rogówki lub spojówki,
- zakażenie grzybicze oka,
- nieleczone ropne zakażenie oka,
- zakażenie gruźlicze oka,
- niepowikłane usunięcie ciała obcego z rogówki.
Należy unikać stosowania preparatu w ciąży. W okresie stosowania preparatu należy zwykle przerwać karmienie piersią z powodu ryzyka przenikania substancji czynnych do mleka matki.
Podczas długotrwałego stosowania leku Tobradex należy zachować szczególną czujność i środki ostrożności. O czym pamiętać?
- zalecana jest regularna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- w okresie stosowania preparatu nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych,
- po podaniu preparatu do oka czasem występują chwilowe zaburzenia widzenia, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych,
- w przypadku miejscowego stosowania innych preparatów do oczu należy zachować co najmniej 15-minutowy odstęp czasowy pomiędzy ich aplikacjami,
- by uniknąć zanieczyszczenia zawiesiny nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni, także oka czy powieki,
- przed użyciem zawiesinę należy lekko wstrząsnąć.
6. Tobradex – skutki uboczne
Ze stosowaniem leku Tobradex wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak pieczenie lub kłucie, podrażnienie, dyskomfort, świąd, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, przekrwienie oka, zapalenie rogówki, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk i świąd powiek. Możliwe jest wystąpienie jaskry, zaćmy podtorebkowej.
Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do:
- nadciśnienia wewnątrzgałkowego,
- jaskry,
- uszkodzenia nerwu wzrokowego,
- zaburzenia ostrości i ograniczenia pola widzenia,
- zaćmy podtorebkowej,
- rozwoju opornych na leczenie bakterii i grzybów.
Preparat Tobradex może powodować reakcje nadwrażliwości. Możliwe reakcje alergiczne: świąd powiek, obrzęk, zaczerwienienie spojówek.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.