Trwa ładowanie...

Tonsillektomia, czyli wycięcie migdałków - wskazania, przebieg zabiegu, możliwe powikłania

 Kinga Olchowy
15.05.2023 16:54
Tonsillektomia to zabieg wskazany w przypadku nawracających infekcji
Tonsillektomia to zabieg wskazany w przypadku nawracających infekcji (GettyImages)

Tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków, to jeden z najczęście przeprowadzanych zabiegów otolatyngologicznych. Wskazany jest przede wszystkim osobom, które nadmiernie borykają się z problemem przewlekłego zapalenia migdałków. Zabieg jest skuteczny i pozwala odzyskać pełną sprawność wokalną, a przede wszystkim - uwolnić się od przykrych dolegliwości.

spis treści

1. Na czym polega tonsillektomia

Transillektomia to nic innego, jak zabieg wycięcia migdałków podniebiennych. Bardzo dużo osób poddaje się mu, aby uwolnić się od problemu nawracających stanów zapalnych.

Jeśli pacjent zmaga się z uporczywymi zakażeniami, któe utrudniają codzienne funkcjonowanie i porozumiewanie się, może zostać skierowany na taki zabieg.

Zobacz film: "Powiększony trzeci migdał może być przyczyną zaburzeń koncentracji u dzieci"

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W skrajnych przypadkach lekarze mogą podjąć decyzję o pełnym znieczuleniu (narkozie), ale są to sytuacje bardzo rzadkie. Całość trwa nie dłużej niż godzinę, po tym czasie pacjent zazwyczaj jest odsyłany do domu.

Nie ma potrzeby obserwować jego stanu w szpitalu, jednak należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy przez kilka kolejnych dni. Pacjent stosunkowo szybko wraca do pełnego zdrowia i może cieszyć się komfortem.

Po zabiegu przez 7 dni nie należy przyjmować leków przeciwbólowych.

1.1. Czym jest zapalenie migdałków

O zapaleniu migdałków mówimy, kiedy zostaną one objęte zakażeniem bakteryjnym. To dość powszechne schorzenie, ponieważ migdałki pochłaniają drobnoustroje z naszego oddechu i jedzenia. Jeśli migdałki ulegną infekcji, stają się czerwone, opuchnięte i powodują dyskomfort w obrębie górnych dróg oddechowych.

Zwykle organizm sam potrafi zwalczyć infekcję, wówczas migdałki po kilku dniach leczenia wracają do swojej poprzedniej formy. Jeśli jednak tak się nie dzieje lub jeśli zakażenia nawracają wyjatkowo często, konieczna jest wizyta u laryngologa, który skieruje nas na zabieg tonsillektomii.

2. Wskazania do wykonania tonsillektomii

Usunięcie migdałków jest konieczne, jeśli pacjent regularnie zgłasza się do lekarza z następującymi objawami lub powikłaniami po zapaleniu migdałków:

  • utrudnione oddychanie
  • nawracające ropnie i anginy
  • kłopoty z przełykaniem
  • przewlekły ból gardła
  • nawracające infekcje ucha
  • kłopoty ze słuchem

Wskazaniam do wykonania zabiegu tonsillektomii są także wady wymowy. Jeśli migdałki są przerośnięte, mogą utrudniać prawidłową artykulację i funkcjonowanie aparatu mowy. Często towarzyszy temu zatkany nos (niezwiązany z infekcją).

Zabieg tonsillektomii można przeprowadzić zarówno u dorosłych, jak i dzieci (także bardzo małych). Można ją przeprowadzić także w przypadku

3. Kiedy nie wykonywać tonsillektomii?

Zabiegu tonsillektomii nie można wykonać przede wszystkim wtedy, kiedy pacjent jest przeziębiony. Należy poczekać do pełnego wyleczenia, wtedy można zgłosić się na zabieg.

Tonsillektomii nie można wykonać także w przypadku rozszczepienia podniebienia czy rozdwojenia języka. Przeciwwskazaniem jest także wysoka gorączka i menstruacja.

4. Powikłania po zabiegu tonsillektomii

Powikłania po wycięciu migdałków pojawiają się raczej rzadko, niemniej jednak mogą mieć miejsce. Najczęściej może dojść do krwawienia, dlatego zabroniony jest wysiłek fizyczny (nawet umiarkowany). Przez kilka dni należy stosować płynną dietę, aby umożliwić pełne zagojenie się rany.

Po zabiegu może dojść do czasowej zmiany barwy głosu - najczęściej dochodzi do jej obniżenia, pojawia się także charakterystyczna chrypa. Pacjenci po tonsillektomii są także bardziej narażeni (przez jakiś czas) na wystąpienie infekcji górnych dróg oddechowych, np. zapalenia gardła.

Na skutek podania znieczulenia mogą wystąpić także nudności i wymioty.

Skutki usunięcia migdałków podniebiennych. Kiedy zabieg jest konieczny?
Skutki usunięcia migdałków podniebiennych. Kiedy zabieg jest konieczny?

Skutkiem usunięcia migdałków podniebiennych jest między innymi pozbycie się nawracających infekcji bakteryjnych

przeczytaj artykuł

5. Kontrowersje wokół tonsillektomii

Lekarze i naukowcy spierają się co do bezpieczeństwa zabiegu. Chociaż jest on nieskomplikowany i nie powoduje wielu powikłań, wycięcie migdałków może przełożyć się na ogólny stan organizmu.

Ponieważ zadaniem migdałków jest pochłanianie drobnoustrojów i patogenów, po ich usunięciu istnieje większe ryzyko infekcji dolnych dróg oddechowych i innych narządów w organizmie. Szkodliwe substancje nie mają gdzie się zatrzymać, a więc z łatwością przechodzą przez górne drogi oddechowe i mogą doprowadzić do rozwoju zakażeń.

Zbyt wczesne usunięcie migdałków u dzieci może być przyczyną upośledzenia ich układu odpornościowego.

Decyzja o wykonaniu tonsillektomii musi być podjęta przez lekarza i pacjenta po przeanalizowaniu wszystkich "za" i "przeciw". Należy wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta i jego predyspozycje chorobowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze