Trwa ładowanie...

Topamax - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

 Paula Komendarczuk
13.06.2023 14:55
Topamax to lek przeznaczony do leczenia padaczki i zapobiegania migrenie.
Topamax to lek przeznaczony do leczenia padaczki i zapobiegania migrenie. (123rf)

Topamax to lek wykorzystywany do leczenia padaczki oraz w profilaktyce migreny. Jest dostępny wyłącznie na receptę, a stosowanie preparatu wymaga kontroli lekarza i indywidualnego dostosowania dawek. Co warto wiedzieć o leku Topamax?

spis treści

1. Co to jest Topamax?

Topamax to lek o działaniu przeciwpadaczkowym oraz zapobiegającym migrenie. Substancją czynną preparatu jest topiramat, mechanizm działania produktu nie został dokładnie poznany, ale wykazano cechy wpływające na jego skuteczność.

Topamax blokuje napięciozależne kanały sodowe, co zmniejsza pobudliwość komórek. Dodatkowo zwiększa połączenia kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) do receptora. Trzecią cechą jest kontrolowanie przekaźnictwa glutaminergicznego.

Za sprawą powyższych czynności Topamax zapobiega występowaniu drgawek oraz ostrego bólu głowy. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami stosowanymi do leczenia padaczki.

2. Wskazania do stosowania leku Topamax

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Topamax jest przeznaczony do leczenia leczenia powyżej 6. roku, młodzieży i dorosłych w przypadku napadów padaczkowych. Sprawdza się w przypadku ataków częściowych, wtórnych oraz określanych, jako pierwotnie uogólnione toniczno-kloniczne.

Lek jest też przepisywany jako dodatek do innych środków przeciwdrgawkowych u dzieci powyżej 2. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Zazwyczaj w przebiegu napadów wymienionych powyżej, a także w przypadku zespołu Lennoxa-Gastauta. Topamax jest też skuteczny w zapobieganiu migrenie, ale nie jest w stanie przerwać ostrego bólu głowy ani napadu padaczki.

3. Dawkowanie leku Topamax

Dawkowanie leków przeciwpadaczkowych, w tym produktu Topamax, zaczyna się od najmniejszej dawki, która jest stopniowo zwiększana, aż do osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Leczenie musi być prowadzone przez specjalistę, ponieważ wymaga dostosowania do wieku pacjenta i odczuwanych przez niego objawów. Chory powinien zostać poinformowany o konieczności połykania tabletek w całości, bez dzielenia czy kruszenia pigułek.

W przypadku problemów z przełykaniem leków zalecana jest zamiana produktu na kapsułki twarde lub wysypanie zawartości na niewielką ilość pokarmu, znajdującego się na łyżeczce.

Jedzenie musi być dobrze rozdrobnione, ponieważ po wymieszaniu z lekiem całość należy niezwłocznie połknąć, bez gryzienia. Odstawianie leku Topamax trwa 2-8 tygodni i opiera się na powolnym zmniejszaniu dawek pod kontrolą lekarza.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Topamax

Po lek Topamax nie mogą sięgać osoby nadwrażliwe na topiramat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą. Produkt nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży lub planujące powiększenie rodziny.

W czasie terapii należy mieć na uwadze, że pierwsze dawki mogą skutkować wystąpieniem nietypowego napadu padaczkowego lub częstszymi atakami. Taka sytuacja może mieć cztery możliwe przyczyny:

  • efekt paradoksalny,
  • postęp chorobowy,
  • osłabienie działania innych leków,
  • zbyt wysoka dawka początkowa.

5. Skutki uboczne leku Topamax

  • zaburzenia łaknienia,
  • osłabienie psychiczne,
  • depresja,
  • senność lub bezsenność,
  • bóle i zawroty głowy,
  • dysfunkcje pamięciowe,
  • podwójne widzenie,
  • nudności,
  • biegunka.

6. Interakcje leku Topamax

Karbamazepina oraz fentyoina mogą nasilać działanie leku Topamax. Produkt nie wchodzi w interakcje z pozostałymi środkami przeciwdrgawkowymi, takimi jak prymidon, fenobarbital czy kwas walproinowy.

Topamax jest metabolizowany w wątrobie, z tego względu może wywierać wpływ na działanie leków rozkładanych w ten sam sposób. Do tej grupy zalicza się na przykład omeprazol, imipramina, diazepam, proguanil czy moklobemid.

Bardzo ważną informacją są również interakcje produktu z digoksyną, zielem dziurawca zwyczajnego, środkami antykoncepcyjnymi, niektórymi diuretykami oraz metforminą. W czasie leczenia zabronione jest również spożywanie alkoholu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze