Trwa ładowanie...

Topamax - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Topamax to lek wykorzystywany do leczenia padaczki oraz w profilaktyce migreny. Jest dostępny wyłącznie na receptę, a stosowanie preparatu wymaga kontroli lekarza i indywidualnego dostosowania dawek. Co warto wiedzieć o leku Topamax?

spis treści

1. Co to jest Topamax?

Topamax to lek o działaniu przeciwpadaczkowym oraz zapobiegającym migrenie. Substancją czynną preparatu jest topiramat, mechanizm działania produktu nie został dokładnie poznany, ale wykazano cechy wpływające na jego skuteczność.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Topamax blokuje napięciozależne kanały sodowe, co zmniejsza pobudliwość komórek. Dodatkowo zwiększa połączenia kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) do receptora. Trzecią cechą jest kontrolowanie przekaźnictwa glutaminergicznego.

Za sprawą powyższych czynności Topamax zapobiega występowaniu drgawek oraz ostrego bólu głowy. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami stosowanymi do leczenia padaczki.

2. Wskazania do stosowania leku Topamax

Topamax jest przeznaczony do leczenia leczenia powyżej 6. roku, młodzieży i dorosłych w przypadku napadów padaczkowych. Sprawdza się w przypadku ataków częściowych, wtórnych oraz określanych, jako pierwotnie uogólnione toniczno-kloniczne.

Lek jest też przepisywany jako dodatek do innych środków przeciwdrgawkowych u dzieci powyżej 2. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Zazwyczaj w przebiegu napadów wymienionych powyżej, a także w przypadku zespołu Lennoxa-Gastauta. Topamax jest też skuteczny w zapobieganiu migrenie, ale nie jest w stanie przerwać ostrego bólu głowy ani napadu padaczki.

3. Dawkowanie leku Topamax

Dawkowanie leków przeciwpadaczkowych, w tym produktu Topamax, zaczyna się od najmniejszej dawki, która jest stopniowo zwiększana, aż do osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Leczenie musi być prowadzone przez specjalistę, ponieważ wymaga dostosowania do wieku pacjenta i odczuwanych przez niego objawów. Chory powinien zostać poinformowany o konieczności połykania tabletek w całości, bez dzielenia czy kruszenia pigułek.

W przypadku problemów z przełykaniem leków zalecana jest zamiana produktu na kapsułki twarde lub wysypanie zawartości na niewielką ilość pokarmu, znajdującego się na łyżeczce.

Jedzenie musi być dobrze rozdrobnione, ponieważ po wymieszaniu z lekiem całość należy niezwłocznie połknąć, bez gryzienia. Odstawianie leku Topamax trwa 2-8 tygodni i opiera się na powolnym zmniejszaniu dawek pod kontrolą lekarza.

Zobacz także:

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Topamax

Po lek Topamax nie mogą sięgać osoby nadwrażliwe na topiramat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą. Produkt nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży lub planujące powiększenie rodziny.

W czasie terapii należy mieć na uwadze, że pierwsze dawki mogą skutkować wystąpieniem nietypowego napadu padaczkowego lub częstszymi atakami. Taka sytuacja może mieć cztery możliwe przyczyny:

 • efekt paradoksalny,
 • postęp chorobowy,
 • osłabienie działania innych leków,
 • zbyt wysoka dawka początkowa.

5. Skutki uboczne leku Topamax

 • zaburzenia łaknienia,
 • osłabienie psychiczne,
 • depresja,
 • senność lub bezsenność,
 • bóle i zawroty głowy,
 • dysfunkcje pamięciowe,
 • podwójne widzenie,
 • nudności,
 • biegunka.

6. Interakcje leku Topamax

Karbamazepina oraz fentyoina mogą nasilać działanie leku Topamax. Produkt nie wchodzi w interakcje z pozostałymi środkami przeciwdrgawkowymi, takimi jak prymidon, fenobarbital czy kwas walproinowy.

Topamax jest metabolizowany w wątrobie, z tego względu może wywierać wpływ na działanie leków rozkładanych w ten sam sposób. Do tej grupy zalicza się na przykład omeprazol, imipramina, diazepam, proguanil czy moklobemid.

Bardzo ważną informacją są również interakcje produktu z digoksyną, zielem dziurawca zwyczajnego, środkami antykoncepcyjnymi, niektórymi diuretykami oraz metforminą. W czasie leczenia zabronione jest również spożywanie alkoholu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza