Trwa ładowanie...

Toramide - wskazania, działanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
26.06.2023 15:10
Toramide to lek o działaniu moczopędnym i obniżającym ciśnienie tętnicze krwi.
Toramide to lek o działaniu moczopędnym i obniżającym ciśnienie tętnicze krwi. (Adobe Stock)

Toramide jest diuretykiem, czyli lekiem moczopędnym. Zawiera torasemid. Wskazaniem do jego stosowania jest pierwotne nadciśnienie tętnicze oraz leczenie obrzęków, zarówno pochodzenia wątrobowego lub nerkowego, jak i związanych z zastoinową niewydolnością serca, obrzęku płuc. Jak go dawkować?

spis treści

1. Co to jest Toramide?

Toramide to lek o działaniu moczopędnym i obniżającym ciśnienie tętnicze. Jego substancją czynną jest torasemid, który przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz złagodzenia stanów obrzękowych (różnego pochodzenia).

Wskazaniem do jego stosowania jest leczenie pierwotnego nadciśnienia tętniczego, obrzęków pochodzenia wątrobowego lub nerkowego oraz obrzęków związanych z zastoinową niewydolnością serca, obrzęku płuc. Ma to związek z właściwościami i aktywnością substancji czynnej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Torasemid jest silnym lekiem moczopędnym (tzw. diuretykiem), z grupy diuretyków pętlowych. Jego działanie polega na zwiększeniu objętości wydalanego moczu. W niewielkich dawkach działa podobnie jak diuretyki tiazydowe. W większych powoduje szybką diurezę (pozostającą w zależności od przyjętej dawki).

Toramide - zamienniki i leki

Lek Toramide jest dostępny na receptę. To tabletki w opakowaniu 30 tabletek w różnych dawkach:

  • Toramide 2,5 mg,
  • Toramide 5 mg,
  • Toramide 10 mg,
  • Toramide 20 mg.

Każda tabletka Toramide zawiera deklarowaną dawkę substancji czynnej (torasemid) oraz substancje pomocnicze, takie jak laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, bezwodna krzemionka koloidalna i stearynian magnezu.

Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są też inne preparaty zawierające torasemid. To tabletki Diured, Diuver, Toradiur, Torsemed, Trifas 10, Trifas 200 i Trifas Cor oraz roztwór do wstrzykiwań Trifas 20.

2. Dawkowanie preparatu Toramide

Toramide ma postać tabletek, jest przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy je przyjmować rano, popijając niewielką ilością płynu. Nie należy rozgryzać ani kruszyć tabletek.

Dawkowanie leku zależy od wskazań. W leczeniu obrzęków stosuje się dawkę 5 mg raz na dobę. W razie konieczności lekarz może ją sukcesywnie zwiększać do 20 mg, a nawet 40 mg.

U osób dorosłych, w przypadku nadciśnienia tętniczego, stosuje się dawkę 2,5 mg raz na dobę. W razie potrzeby lekarz zwiększa dawkę do 5 mg.

Badania wskazują, że dawki większe niż 5 mg na dobę nie prowadzą do dalszego obniżenia ciśnienia tętniczego. Warto pamiętać, że największy efekt terapeutyczny jest osiągany po około 3 miesiącach leczenia.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Toramide

Leku Toramide nie może stosować każdy pacjent, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na pochodne sulfonylomocznika, ale również:

Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży. Warto pamiętać, że niektóre choroby, stosowane leki, ale i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu - ich szczegółową listę zawiera ulotka dołączona do preparatu.

W związku z tym przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o chorobach współistniejących oraz lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie bądź w ostatnim czasie.

4. Toramide - skutki uboczne

Ze stosowaniem leku Toramide wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia), zmniejszenie apetytu, suchość błony śluzowej jamy ustnej,
  • skurcze mięśni,
  • bóle i zawroty głowy,
  • znużenie, osłabienie,
  • stany splątania,
  • uczucie mrowienia lub drętwienia (parestezje),
  • hipokaliemia, hiponatremia, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi, zwiększenie stężenia glukozy i lipidów,
  • zaostrzenie objawów kwasicy metabolicznej,
  • zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny,
  • nagłe zatrzymanie moczu u chorych z zaburzeniami w odpływie moczu.

Lek Toramide jest lekiem obniżającym ciśnienie, objawem którego mogą być zawroty głowy. Jeżeli wystąpią takie symptomy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze