Trwa ładowanie...

Torbiel szyszynki- co to jest, objawy, rozpoznanie i leczenie

Torbiel szyszynki to łagodna zmiana nowotworowa w obrębie mózgowia. W większości przypadków przebiega bezobjawowo, zdarza się jednak, że pacjenci uskarżają się na ból głowy. Rozpoznanie torbieli szyszynki zazwyczaj poprzedzone jest odpowiednimi badaniami- tomografią komputerową oraz rezonansem magnetycznym.

spis treści

1. Szyszynka – co to takiego?

Szyszynka jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Znajduje się w nadwzgórzu mózgu i odpowiada za wydzielanie tzw. hormonu snu, czyli melatoniny. Szyszynka jest niewielkim gruczołem- ma około 5-8 mm długości, 3-5 mm szerokości. Jej kształt przypomina spłaszczony stożek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wytwarzana przez szyszynkę melatonina kieruje dobowym rytmem organizmu i zwiększa jego odporność, zaś serotonina- bierze udział w regulowaniu ciśnienia krwi, odpowiada również za nasz dobry nastrój. Gruczoł wytwarza też wazopresynę, która reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu. W komórkach szyszynki wytwarzane są również następujące substancje: kortyzol (tzw. hormon stresu), dimetylotryptamina, tyreotropina, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także oksytocyna.

2. Torbiel szyszynki

Torbiel szyszynki jest łagodną zmianą nowotworową w obrębie mózgowia. W większości przypadków zmiany te wykrywane przypadkowo, gdyż rzadko wywołują jakiekolwiek objawy. Wewnątrz torbieli znajdują się komórki stanu zapalnego. Są to między innymi: limfocyty, makrofagi oraz leukocyty. Te łagodny zmiany nowotworowe są częstym problemem młodych kobiet. Przyczyny ich powstawania nie są znane. Lekarze przypuszczają jednak, że ich występowanie może być wynikiem działania hormonów płciowych. Należy podkreślić, że powstawanie torbieli szyszynki nie wynika z nieodpowiedniego stylu życia czy niewłaściwego sposobu dżywiania.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Torbiel szyszynki – objawy

Torbiel szyszynki to łagodna zmiana nowotworowa, która zazwyczaj ma bezobjawowy przebieg. U pacjentów z nieco większymi zmianami może pojawić się ból głowy, wynikający z ucisku torbieli na śródmózgowie.

Zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego może również prowadzić do wodogłowia. Wówczas pacjent wymaga pomocy lekarza neurochirurga.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Rozpoznanie i leczenie torbieli szyszynki

Rozpoznanie torbieli szyszynki odbywa się na podstawie badania tomograficznego oraz rezonansu magnetycznego. Te łagodne zmiany nowotworowe zazwyczaj wykrywane są przez lekarzy przypadkowo.

Pacjenci poddawani są leczeniu chirurgicznemu wyłącznie wtedy, gdy torbiel szyszynki wpływa na sąsiadujące strukury i prowadzi do zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego. Brak odpowiedniej reakcji ze strony lekarzy może bowiem skutkować wodogłowiem.

Jeśli torbiel szyszynki objawia się u pacjenta wyłącznie bólem głowy, leczenie chirurgiczne nie jest potrzebne. W takich sytuacjach chory pozostaje pod obserwacją neurologa. Zazwyczaj przyjmuje również środki przeciwbólowe, takie jak: paracetamol, ibuprofen, czy ketoprofen.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza