Trądzik krostkowy

Trądzik krostkowy stanowi jedną z odmian trądziku młodzieńczego. Oprócz zaskórników na skórze twarzy pojawiają się drobne krostki. Jeśli wda się w nie zakażenie, mogą przerodzić się w ropne wypryski, które wywołują długotrwałe stany zapalne skóry. Dlatego należy wystrzegać się samodzielnego wyciskania krost. Każda niewłaściwa interwencja w skórę twarzy może powodować jej zakażenia i stany zapalne, które często skutkują przebarwieniami i brzydkimi bliznami.

Krosty skórne

Przy trądziku krostkowym typowymi i najbardziej dokuczliwymi objawami są właśnie krosty. To specyficzne zmiany skórne, zazwyczaj powodujące brzydkie zaczerwienione wypukłości na twarzy. Krosta w języku medycyny jest określana jako widoczna komora skóry wypełniona ropą.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Krosty umiejscawiają się podrogowo lub śródnaskórkowo. Mogą pojawiać się nie tylko przy krostkowym trądziku młodzieńczym, ale też przy alergiach i innych przypadłościach skórnych. Przyczyną powstawania krost jest na ogół zatkanie ujść mieszków gruczołów łojowych lub gruczołów potowych. Zawartość ropna krosty nazywana jest torbielą. Mówiąc inaczej, krosta to otorbiona komora skóry wypełniona różną zawartością, przeważnie ropą lub innymi produktami gruczołów.

Objawy trądziku krostkowego

Powstanie krost na skórze zapowiadają niewielkie zaczerwienienia lub twarde bolesne guzki. Aby zapobiec powstawaniu krost, należy przemywać zagrożone miejsca osuszającym, antyseptycznym tonikiem do skóry trądzikowej. Można również zaopatrzyć się w specjalny sztyft przeciw krostom i używać go co godzinę.

Gdy krosta wyskoczy na twarzy, w żadnym wypadku jej nie wyciskaj. Przemyj twarz antybakteryjnym lotionem, a potem przyłóż do wyprysku kostkę lodu, która pomoże złagodzić stan zapalny. Jeśli planujesz ważne wyjście, defekt możesz zamaskować specjalnym korektorem lub fluidem do cery trądzikowej lub tłustej. Jeśli krosty są duże, można je również usunąć w gabinecie kosmetycznym metodą darsonalizacji – zabieg osuszająco-antyseptyczny. Potem należy położyć na twarz specjalną maseczkę.

Leczenie trądziku krostkowego

W leczeniu trądziku krostkowego należy uwzględnić wszystkie czynniki, przyczyniające się do powstawania zmian skórnych. Leczenie trądziku krostkowego dzielimy na: zewnętrzne, ogólne, wspomagające oraz pielęgnację.

W leczeniu zewnętrznym trądziku młodzieńczego stosuje się różnego rodzaju preparaty, które regulują wydzielanie łoju z gruczołów łojowych. Zalicza się do nich:

W leczeniu ogólnym trądziku krostkowego stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin lub makrolidów, które zwalczają bakterie beztlenowe, powodujące zaskórniki i krosty. Poza tym antybiotyki te mają działanie przeciwzapalne. Terapia trwa zwykle od trzech do ośmiu miesięcy. Antybiotyki należy przyjmować przed jedzeniem. Przy stosowaniu tetracyklin należy unikać naświetlania, ponieważ tetracykliny należą do substancji światłouczulających i mogą powodować przebarwienia skórne.

W leczeniu wspomagającym trądziku krostkowego zaleca się zwiększoną podaż witamin z grupy B oraz związków cynku i siarki. Pielęgnacja cery trądzikowej polega zaś na wykorzystaniu substancji chemicznych, działających wspomagająco w procesie leczenia trądziku:

  • witamina A, witaminy z grupy B;
  • kwas salicylowy, mocznik, rezorcyna;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe;
  • witamina C, skwalen, flawonoidy, garbniki;
  • cynk, alantoina, d-pantenol.

Trądzik krostkowy u dziewcząt

Trądzik krostkowy u dziewcząt leczy się w niektórych przypadkach hormonalnie. Leczenie hormonalne jest wskazane wówczas, gdy krosty na skórze są objawem zaburzeń poziomu hormonów płciowych. Leczenie hormonalne trądziku u kobiet polega na podawaniu preparatów o działaniu antyandrogenowym, a więc pochodnych progesteronu i estradiolu. Efektem działania tych związków jest znaczne zmniejszenie łojotoku i ułatwienie wydzielania łoju na zewnątrz porów tak, by nie zatykały one ujść mieszków i nie powodowały powstawania krost ani zaskórników.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie
Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku (...) Trądzik pospolity można podzielić...

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Zmiany skórne przy trądziku młodzieńczym

Zmiany skórne przy trądziku młodzieńczym

Trądzik młodzieńczy jest schorzeniem gruczołów łojowych. Pojawia się zwykle na skórze twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Dotyczy (...) młodzieży w wieku dojrzewania i praktycznie występuje u każdego młodocianego, czasami...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Czy wiesz, jak rozpoznać trądzik różowaty? (WIDEO)

Czy wiesz, jak rozpoznać trądzik różowaty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Krzysztof Gojdź, lekarz medycyny estetycznej, na przykładzie chorej na trądzik różowaty Anny Baranowskiej omawia stadia tego schorzenia (...) . Jednym z objawów może być pozornie niezwiązane ze skórą zapalenie spojówek. Z filmu dowiesz...

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić (...) się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik...

Leczenie trądziku

Laktoferryna w trądziku i łojotoku

trądziku i łojotoku Istnieje wiele odmian trądziku, ale do najczęstszych zalicza się trądzik zaskórnikowy i krostkowy. Mechanizm powstawania zmian (...) Trądzik pospolity...

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO)

Czym jest trądzik różowaty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik różowaty ma niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Różni się zarówno objawami, jak i formami leczenia. O trądziku różowatym opowiada (...) lek. Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny...

Cera trądzikowa

Przebarwienia po trądziku - charakterystyka, leczenie

Osoby, które w młodzieńczych latach dotknęła przykra choroba jaką jest trądzik, po wyleczeniu skóry niestety nie zawsze skaczą z radości (...) . Na powierzchni cery widoczne są bowiem nieestetyczne przebarwienia po trądziku....