Trucizna w tabletkach na odchudzanie. Lekarze ostrzegają, może doprowadzić do śmierci
Niegdyś był wykorzystywany do pustoszenia pól uprawnych na wojennym froncie, dziś znaleźć go można w tabletkach na odchudzanie. Po wielu śmiertelnych przypadkach stosowania dinitrofenolu rząd Wielkiej Brytanii postanowił umieścić go na liście trucizn. Ojciec kobiety, która umarła przez zatrucie, twierdzi, że to za mało.
1. Toksyczny herbicyd w tabletkach na odchudzanie
DNP (2,4-dinitrofenol) jest substancją chemiczną wykorzystywaną od dziesięcioleci jako herbicyd. Z tego też powodu został wykorzystany przez Stany Zjednoczone podczas wojny w Wietnamie jako jeden ze środków niszczących gęste lasy i pola uprawne. Chociaż od 2003 roku w Wielkiej Brytanii jest zakazany w produktach spożywczych, to nadal można go spotkać w tabletkach reklamowanych jako wspomagające odchudzanie i "spalacze tłuszczu".
Chociaż nitrowa pochodna fenolu jest silnie toksyczna dla zwierząt i ludzi, to dopiero w październiku tego roku znajdzie się na liście trucizn, decyzją rządu Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że każdy, kto będzie chciał kupić DNP, będzie musiał przejść specjalny proces rejestracji zakupu.
W Polsce dinitrofenol jest dostępny do zakupienia w internecie, jednak Główny Inspektorat Farmaceutyczny wielokrotnie ostrzegał przed przyjmowaniem go w różnorodnych "spalaczach tłuszczu". Jest to związek toksyczny, rakotwórczy i szkodliwy dla środowiska. U ludzi prowadzić może od odwodnienia, kołatania serca, wymiotów i biegunek, a nawet obrzęku płuc i zgonu.
2. 21-latka zmarła przez spalacz tłuszczu
Przypadki takie jak ten, który spotkał Bethany Shipsey, przywiodły brytyjski rząd do podjęcia właściwej decyzji. Kobieta zmarła w 2017 roku w wieku 21 lat. Przyczyną były właśnie "tabletki na odchudzanie". Zawierały toksyczny dinitrofenol. Sprawę niedawnej decyzji rządu co do objęcia DNP restrykcjami skomentował jej ojciec w rozmowe z ITV News.
- To krok w dobrym kierunku, ale to nie wystarczy. Chcemy całkowitego zakazu, ponieważ podczas tych wszystkich minionych lat, od kiedy straciliśmy Beth, nie potrafiliśmy znaleźć żadnego uzasadnionego przemysłowo powodu stosowania DNP. A właśnie tym zasłania się nasz rząd, żeby dalej przyzwalać na legalną sprzedaż - komentuje wzburzony ojciec.
Spalacze zawierające DNP nie są legalne, dlatego najczęściej bywają importowane z krajów poza Unią Europejską. Jednak niezależnie od miejsca produkcji warto zawsze zwracać uwagę na skład suplementu diety i zastanowić się, czy upragniona zmiana naszej figury jest warta uszczerbku na zdrowiu.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.