Ta herbata będzie zakazana w całej UE. Takie miała działanie
Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF) ostrzega o obecności niedozwolonej substancji o działaniu anorektycznym w suplemencie diety. Unia zareagowała błyskawicznie - herbata znika ze wszystkich krajów wspólnoty.
1. Sibutramina w herbatce na detoks
Herbatka na detoks z Turcji zawierała niedozwoloną substancję - sibutraminę. Substancja wykazuje działanie anorektyczne, tj. hamujące łaknienie oraz odchudzające - zmniejszające masę ciała. Wpływa na przekaźnictwo nerwowe i metabolizm poprzez działanie na takie neuroprzekaźniki, jak noradrenalina, serotonina i dopamina.
Od 2010 r. żadne leki z sibutraminą nie są dostępne. Zostały wycofane na mocy decyzji Komitetu ds. Produktów Leczniczych u Ludzi EMA z uwagi na ryzyko niezwykle niebezpiecznych działań niepożądanych. Odnotowano bowiem duży odsetek zgonów na tle sercowo-naczyniowym, głównie zawałów serca oraz udarów mózgu.
Sibutramina powoduje niebezpieczny wzrost ciśnienia tętniczego krwi, może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego. Objawia się on m.in. tachykardią, gorączką, hipertermią, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi czy osłabieniem siły mięśniowej.
Mimo zakazu sibutramina obecna jest niekiedy w składzie suplementów diety. Właśnie takim przypadkiem jest ten, który aktualnie znalazł się pod lupą RAASF. Ostrzeżenie dotyczyło produktu Meri Detox Tea Premium - Ala Green Tea.
2. Może nieodwracalnie uszkodzić serce bądź wątrobę
Herbata - według zapewnień producenta - przeznaczona jest dla osób zmagających się z obrzękami i toksynami. Ma pomóc w detoksykacji organizmu i wspomagać osiągnięcie pożądanego rozmiaru ciała. Wspiera redukcję tkanki tłuszczowej, przyspiesza metabolizm i hamuje łaknienie.
Zgodnie z informacjami, które podaje producent, herbatka zawiera przede wszystkim naturalne składniki - wyciągi z rozmarynu, brokułów, jeżówki oraz L-karnitynę.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku ziołowych produktów, w szczególności preparatów, które można kupić poza obiegiem aptecznym, np. w internecie czy w sklepach.
- Bardzo niebezpieczne są szczególnie mieszanki ziołowe, bo nie zawsze znamy ich faktyczny skład. Toksyczne dla wątroby mogą być już pojedyncze zioła, a jeśli je zmieszamy, to działanie może być spotęgowane - alarmowała w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.