Upały dają ci się we znaki? Podpowiadamy, co zrobić, by się ochłodzić
Kiedy z nieba leje się żar, wymyślamy najróżniejsze metody, by przynieść ulgę swojemu rozgrzanemu do czerwoności ciału. Co zrobić, gdy zimne napoje i unikanie wychodzenia na słońce nie wystarczają? Przedstawiamy skuteczne sposoby na ochłodę.
1. Pikantne curry
Jednym z mniej oczywistych sposobów na upał jest curry. Sekret działania tej ostrej przyprawy tkwi w kapsaicynie – związku, który pobudza obszar mózgu odpowiedzialny za obniżenie temperatury ciała. Stymuluje on wydzielanie potu, który odparowując, w naturalny sposób chłodzi nasz organizm.
Dietetycy podkreślają, że podczas fali upałów nie zaleca się jedzenia dużych porcji posiłków. Aby je strawić, nasz organizm zużywa bowiem więcej energii, co skutkuje wydzielaniem większych ilości ciepła. Unikajmy zwłaszcza przekąsek zawierających bardzo duże ilości białka. Postawmy natomiast na lekkostrawne produkty, które nie tylko zaspokoją głód, ale przy okazji nawodnią organizm. Cenne są zwłaszcza arbuzy i pomidory – zawarty w nich czerwony pigment wzmacnia naszą tolerancję na wysokie temperatury. Dermatolodzy zalecają natomiast jedzenie owoców granatu, które mogą zwiększyć odporność naszej skóry na działanie promieni słonecznych nawet o 25 proc.
2. Gorące napoje
Wbrew pozorom wybór gorących napoi zamiast zimnych jest o wiele lepszą metodą na ochłodzenie. Na organizm oddziałują one podobnie jak curry – wydzielany za ich sprawą pot pomaga nam uporać się z uczuciem gorąca. Specjaliści przestrzegają jednak przed kofeiną, alkoholem i napojami słodzonymi. Zwiększają one produkcję moczu, przyczyniając się tym samym do utraty jeszcze większych ilości wody. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, jednak ważne jest, by jej temperatura nie była zbyt niska. Owszem, zimna woda schładza nas w mgnieniu oka, jednak efekt jest krótkotrwały, a w dodatku wypijamy jej mniej, przez co możemy nie zaspokajać faktycznych potrzeb naszego organizmu, narażając go na odwodnienia.
3. Zamknięte okna
Choć wydaje się to sprzeczne z naszą intuicją, otwieranie okien w upalne dni nie jest najlepszym pomysłem. W ten sposób zapraszamy bowiem gorące powietrze do wnętrza pomieszczenia, w którym temperatura jest zazwyczaj niższa niż na dworze. Aby w pokoju nie panował zaduch, możemy rozszczelnić okno, dzięki czemu nagrzane powietrze będzie uciekało górą. Ważne jest jednak, aby przynajmniej od nasłonecznionej strony rolety pozostały zasłonięte. Wcześnie rano lub wieczorem można ponadto zawiesić przed otwartym oknem namoczony materiał, który będzie chłodził przenikające przez niego powietrze.
4. Odpowiedni ubiór
Upał skłania nas do wyboru skąpych ubrań, jednak miejsce krótkich spodenek i bokserki powinna zastąpić lekka, zwiewna, zakrywająca ciało odzież wykonana z oddychających tkanin, takich jak len czy bawełna. Naturalne włókna pochłaniają wilgoć, pomagając jednocześnie w odparowywaniu potu, dzięki czemu jest nam chłodniej. Unikajmy ciemnych kolorów, które przyciągają ciepło jak magnez.
5. Mroźna pościel
Nocne upały nie pozwalają ci zmrużyć oka? Na cztery godziny przed snem zawiń poszwy i poszewki do plastikowej torby, a następnie... włóż je do lodówki. Choć pomysł wydaje się nieco absurdalny, delikatne zwilżenie i schłodzenie pościeli może zdziałać cuda. Założona na chwilę przed położeniem się do łóżka pozwoli nam rozkoszować się przyjemnym chłodem, dzięki czemu zapomnimy o problemach z zasypianiem. Najlepsza będzie pościel bawełniana, gdyż, jak podpowiadają eksperci, syntetyczne tkaniny szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują ciepło.
Źródło: dailymail.co.uk
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.