Przejdź na WP

Urazy oka

Urazy oka i oczodołu powstają najczęściej w wyniku działania na nie tępymi i ostrymi przedmiotami lub w wyniku wypadków lub bójek. Mimo iż gałka oczna jest dobrze osłonięta w oczodole, to jednak ciągle jest narażona na różnego rodzaju urazy, które niekiedy stanowią poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania oka, zatem dla spełnienia jego podstawowych funkcji, a konkretnie widzenia. Urazy oczu obejmują urazy powiek, urazy spojówki, urazy soczewki i urazy głębszych struktur oka.

Zobacz film: "Zapalenie spojówek"

spis treści

1. Rodzaje urazów mechanicznych oka i oczodołu

 • Uraz powiek skutkuje krwawymi wylewami i zasinieniem skóry. Pomogą zimne okłady, a po upływie doby – ciepłe. Urazy mechaniczne musi opatrzyć lekarz, by szpara powiek nie uległa zniekształceniu.
 • Urazy spojówki powodują krwawe wylewy, które wchłaniają się, natomiast rozdarcie spojówki wymaga szycia.
 • Uraz tępy gałki ocznej najczęściej skutkuje wylewem krwi do oka i pogorszeniem widzenia. Jeśli wylew krwi przesłania tęczówkę i źrenicę, oko przybiera wiśniowo-brunatne zabarwienie.
 • Przerwanie więzadeł soczewki w wyniku urazu powoduje jej przesunięcie do ciała szklistego lub przedniej komory. W wyniku tego dochodzi do upośledzenia wzroku i jaskry następczej. Może dojść do uszkodzenia tęczówki, naczyniówki i siatkówki, a nawet do pęknięcia ściany gałki ocznej i zniszczenia jej struktury. Oko takie często należy usunąć.
 • Uraz tępy oczodołu może powodować złamanie jego ścian i przemieszczenie gałki ocznej, co sygnalizują trudności w poruszaniu okiem i podwójne widzenie.

2. Przyczyny i objawy urazów mechanicznych oka

Do powstania urazów mechanicznych narządu wzroku może dojść na każdym miejscu i w każdym czasie. Ich przyczyną jest przeważnie nieuwaga, np. pracownika, pośpiech, brak przestrzegania przepisów BHP. Ogólnie można powiedzieć, że wśród urazów mechanicznych oczu przeważają urazy zamknięte. Najczęściej powstają one w wyniku przypadkowego powierzchownego uszkodzenia rogówki, spojówki czy powiek. Najczęściej spotykanymi zranieniami są urazy spowodowane narzędziami metalowymi, których fragmenty często pozostawały na powierzchni gałki ocznej lub znajdowane były wewnątrz niej.

Najczęstszymi objawami takich urazów są: ból, światłowstręt, łzawienie, obecność ciała obcego. Silniejsze uderzenia gałki ocznej mogą powodować pęknięcie naczyń tęczówki i powstanie krwotoków do komory przedniej. Krwotoki te mogą zajmować część komory, jak i wypełniać całą komorę przednią, zasłaniając całkowicie tęczówkę i soczewkę.

3. Zapobieganie i leczenie urazów mechanicznych oka

Urazy mechaniczne oka i oczodołu wymagają leczenia szpitalnego.

Pierwsza pomoc – ciało obce w oku
Pierwsza pomoc – ciało obce w oku

Ciało obce w oku to duży problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać i wyciągnąć „przeszkodę” utrudniającą...

zobacz galerię

Rany powstają zwykle w wyniku działania ostrych narzędzi i są rozległe – uszkodzona zostaje spojówka, rogówka, twardówka, soczewka. Ranę musi obejrzeć lekarz, gdyż czasem może wydawać się, że nie doszło do jakichś uszkodzeń. Często dochodzi też do zakażeń tych ran. W przemyśle czy rolnictwie zdarza się, że jakiś przedmiot może wniknąć do gałki ocznej i utkwić w niej. Jeśli jest on zarażony bakteriami, rozwija się ropne zapalenie wnętrza oka. Jeśli w oku znajdą się odłamki metalu – rozpuszczają się w płynie śródocznym i dochodzi do uszkodzenia tkanek i ślepoty. W takich przypadkach chory musi być poddany specjalistycznym badaniom i operowany w szpitalu okulistycznym. Ważne są także kontrole okulistyczne, aby wykluczyć możliwość przeniesienia zakażenia na drugie oko.

4. Pierwsza pomoc w urazach mechanicznych oka

Urazy oczu zdarzają się bardzo często i mogą spowodować dożywotnie kalectwo, gdyż grożą utratą wzroku. Kiedy masz wątpliwości, udaj się niezwłocznie po pomoc medyczną. Oto kilka rad, jak należy zachowywać się przy tego typu urazach.

4.1. Usuwanie ciała obcego z oka

 • Nałożyć powiekę górną na dolną – w ten sposób, przez mechaniczne przesuwanie, można odkleić przedmiot od wewnętrznej strony powieki.
 • Trzymając powiekę, otwierać oko, łagodnie płukać ciepłą wodą.
 • Jeżeli ciało obce znajduje się pod dolną powieką, należy ją łagodnie odciągnąć i rogiem sterylnego gazika lub czystej chusteczki do nosa starać się wysunąć na zewnątrz.
 • Nawet drobne zanieczyszczenie, typu ziarenko piasku, może spowodować duże podrażnienia, a nawet uszkodzenia.

4.2. Urazy penetrujące oczy

Urazy penetrujące są skutkiem działania ostrego przedmiotu na gałkę oczną, którą uszkadzają, pozostając w niej. Poniżej przedstawione są dokładne wskazówki, jak należy postępować w niebezpiecznej sytuacji.

 • Unieruchomienie wbitych przedmiotów za pomocą jałowych kompresów lub gazy.
 • Zdrowe oko powinno być zamknięte.
 • Wykonanie telefonu po pomoc medyczną pod numer 112 lub 999.

4.3. Obrzęk gałki ocznej

Postępowanie w przypadku obrzęku gałki.

 • Uszkodzoną gałkę oczną przykryj jałowym kompresem lub gazą, ale nie stosuj ucisku.
 • Zabezpiecz opatrunek papierowym kapturkiem, przyklejając go plastrem do skóry.
 • Zdrowe oko powinno pozostać zamknięte.
 • Zadzwoń po pomoc medyczną 112 lub 999.

4.4. Rany cięte oka

 • Jeżeli gałka oczna jest przecięta, nie wolno stosować ucisku.
 • Jeżeli jest przecięta jedynie powieka, zastosować opatrunek z lekkim uciskiem.
 • Zdrowe oko powinno być zamknięte.
 • Poszukaj pomocy medycznej.

4.5. Chemiczne urazy gałki ocznej

Oparzenia chemiczne oka są zwykle spowodowane kwasami lub zasadami. W takich przypadkach wymagana jest natychmiastowa pomoc, ponieważ nieodwracalne uszkodzenia gałki ocznej pojawiają się bardzo szybko.

 • Otworzyć szeroko oko i płukać ciepłą wodą przez ok. 20 min strumieniem ciągłym i delikatnym. Oko należy przepłukiwać od strony nosa na zewnątrz, aby usuwany związek chemiczny nie wpłynął do drugiego oka.
 • Założyć luźny jałowy opatrunek.
 • Dzwonić po pomoc medyczną pod numer 112 lub 999.

4.6. Oparzenia oka światłem

Oparzenia oka światłem są najczęściej rezultatem patrzenia bezpośrednio w strumień światła ultrafioletowego lub długiego patrzenia na śnieg w jasny słoneczny dzień. Warto pamiętać o poniższych wskazówkach w przypadku urazu.

 • Przykryć oczy wilgotnym, jałowym, chłodnym opatrunkiem. Nie wolno pozwalać poszkodowanemu na pocieranie uszkodzonego oka.
 • Udać się po pomoc medyczną.

Urazy oczu zdarzają się często, w różnych sytuacjach dnia codziennego. Mogą się przydarzyć np. w grach sportowych i spowodować dożywotnie kalectwo, gdyż poszkodowanemu grozi utrata wzroku. Warto zapoznać się z powyższymi wskazówkami, aby w razie zagrożenia od razu interweniować.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy