Trwa ładowanie...

Urografia – układ moczowy, RTG, przygotowanie do badania

Avatar placeholder
30.03.2021 22:14
Urografia – układ moczowy, RTG, przygotowanie do badania
Urografia – układ moczowy, RTG, przygotowanie do badania (123RF)

Urografia pozwala na dokładny obraz układu moczowego za pomocą zdjęć RTG po zażyciu kontrastu. Dzięki urografii lekarz może obejrzeć przepływ moczu wraz ze zmianami, które napotka. Jak przebiega badanie? Jak należy przygotować się do urografii?

spis treści

1. Urografia – układ moczowy

Urografia polega na dokładnym obrazie układu moczowego. Jeżeli badanie USG nie jest zbyt precyzyjnie, wówczas lekarz może zalecić wykonanie badania RTG z kontrastem - urografii. Układ moczowy odpowiada za wydalanie moczu z organizmu. Na jego pracę wpływają nerki, pęcherz, cewka moczowa oraz moczowody.

Urografia to badanie umożliwiające dokładną obserwację narządów układu moczowego – ich budowy i pracy, a także ewentualnych zmian i nieprawidłowości.

Urografia to badanie RTG z kontrastem układu moczowego
Urografia to badanie RTG z kontrastem układu moczowego

2. Urografia – RTG

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Urografia to badanie rentgenowskie z kontrastem. Kontrast to środek cieniujący, który zażywa się przed badaniem. Kontrast przedostaje się wraz z krwią do nerek, następnie do moczu i dalej do kolejnej części układu moczowego.

Pierwsze zdjęcie RTG, nazywamy fazą nefrograficzną, przedstawia ilość nerek, ich położenie i kształt. Lekarz może również zobaczyć, czy w nerkach nie ma kamieni. Urografia pozwala również zoabczyć, czy nerki pracują prawidłowo. Jeżeli nie pracują w tym samym czasie lub jeżeli coś blokuje ich pracę, będzie to widoczne na zdjęciach. Dzięki zażyciu kontrastu, widoczny jest przepływ moczu przez moczowody do pęcherza.

Na zwykłym badaniu USG nie zobaczymy moczowodów, które mogą być poszerzone i nieprawidłowo się układają. Może to być przyczyną gromadzenia się w moczowodzie moczu, a co za tym idzie – powstawania stanów zapalnych. Dzięki zastosowaniu urografii można dostrzec w moczowodzie kamień, który blokuje przepływ moczu do pęcherza.

Ostatnią fazą badania urografii jest zbadanie moczu, który wypełnia pęcherz. Zdjęcie RTG z kontrastem pokazuje ściany pęcherza i ich ewentualne zmiany. Badanie umożliwi również dostrzeżenie cieni powiększonej prostaty. Co więcej, urografia pokazuje, czy po wypróżnieniu mocz nie pozostał w pęcherzu.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [10 zdjęć]

Nietrzymanie moczu może ograniczać nie tylko codzienne aktywności i swobodne funkcjonowanie, ale też

zobacz galerię

3. Urografia – przygotowanie do badania

Urografia wymaga szczególnego przygotowania do badania. Na urografię należy mieć ze sobą badania krwi z oznaczonym poziomem kreatyniny i poziomem mocznika. Dzień wcześniej należy zażyć środek przeczyszczający, aby oczyścić przewód pokarmowy. W dniu badania trzeba być na czczo. Podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich z kontrastem – urografii – obecny musi być lekarz anestezjolog. Jest to niezbędne, jeżeli dojdzie do silnej reakcji na podanie kontrastu.

Wynikiem badania jest zestaw zdjęć oraz opis lekarza radiologa. Urografia trwa około 30 minut. Pierwsze zdjęcie jest bez kontrastu i dotyczy jamy brzusznej. Kolejne wykonuje się już po podaniu dożylnie środka cieniującego – nerki, układ kielichowo-miedniczkowy, moczowody i pęcherz. Powyższe zdjęcia wykonuje się w pozycji leżącej. Kiedy mocz znajduje się już w pęcherzu, robi się zdjęcie na stojąco, aby zobaczyć jak obniża się pęcherz, gdy jest pełny. Ostatnie zdjęcie RTG wykonuje się po opróżnieniu. Dzięki temu lekarz może zobaczyć, czy pęcherz jest całkowicie pusty, czy też mocz zalega. Zalegający mocz w pęcherzu jest widoczny u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: USG pęcherza moczowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze