Trwa ładowanie...

USG doppler naczyń wątroby – wskazania, przygotowanie, przebieg

Avatar placeholder
30.03.2021 18:50
USG doppler naczyń wątroby – wskazania, przygotowanie, przebieg
USG doppler naczyń wątroby – wskazania, przygotowanie, przebieg

USG doppler naczyń wątroby to badanie, które pozwala na ocenę krążenia wrotnego. Ocena krążenia wrotnego obejmuje ocenę morfologii wątroby oraz układu naczyniowego. Jednym z problemów diagnozowanych w USG doppler naczyń wątroby to nadciśnienie wrotne, które jest powodowane np. przez włóknienie wątroby.

spis treści

1. Co to jest USG doppler naczyń wątroby

USG doppler naczyń wątroby jest ważnym badaniem w ocenie stanu wątroby. W czasie USG doppler naczyń wątroby określa się między innymi ocenę drożności naczyń oraz kierunek przepływu krwi przez wątrobę.

USG doppler naczyń wątroby wykonuje się, leżąc na plecach. W czasie USG doppler naczyń wątroby nogi pacjenta powinny być wyprostowane, podczas gdy ręce najlepiej założyć za głowę.

2. Wskazania do USG doppler

Zobacz film: "Dieta idealna dla osób z chorą wątrobą"

USG doppler naczyń wątroby jest wykorzystywane do oceny krążenia wrotnego. Oznacza to, że USG dopplera naczyń wątroby umożliwi kontrolowanie krążenia wrotnego u osób np. z marskością lub włóknieniem wątroby. Wskazaniem do oceny krążenia wrotnego w USG dopplera naczyń wątroby jest także zakażenie HCV i HBV, a także alkoholowe uszkodzenie wątroby.

Lekarz wykonujący USG doppler naczyń wątroby jest w stanie ocenić wielkość i kształt narządu wraz ze śledzioną oraz żyłę wrotną. Ocenie krążenia wrotnego podlega wówczas żyła krezkowa górna i śledzionowa, a także wszystkie żyły wątrobowe wraz z tętnicą wątrobową. Po USG doppler naczyń wątrobowych specjalista wykonuje opis obrazu USG i określa w nim ewentualne zatory, a także grubość naczyń, prędkość przepływu.

Celem USG doppler naczyń wątroby jest wykrycie nieprawidłowości, czyli np. nadciśnienia wrotnego. Nadciśnienie wrotne cechuje sposób, w jaki przepływa krew w naczyniach wątroby, obecność krążenia obocznego i zbyt duży przepływ w żyle wieńcowej żołądka. Ocenie krążenia wrotnego podlegają zatem wszelkie zaburzenia w pracy naczyń wątroby. Ponadto lekarz w czasie USG doppler naczyń wątroby stwierdza obecność również zespołów zakrzepowych układu żylnego oraz tętniaków.

Wczesna diagnostyka tych zaburzeń jest bardzo ważna. Nadciśnienie wrotne wykryte w czasie USG doppler naczyń wątroby niesie ze sobą powikłanie w postaci żylaków przełyku oraz wodobrzusza. Jeśli dojdzie do krwawienia, może ono zagrozić życiu człowieka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Przygotowanie do USG doppler

USG doppler naczyń wątroby jest wykonywane na czczo. Pacjent przed USG doppler naczyń wątroby nie powinien jeść na 6 godzin przed badaniem. Na godzinę przed USG doppler naczyń wątroby nie należy nawet żuć gumy. Na dzień przed USG doppler naczyń wątroby powinno się stosować dietę lekkostrawną. Należy również pamiętać, aby dzień przed i w dniu badania 3 razy dziennie przyjąć 2 tabletki Espumisanu.

W gabinecie lekarskim lekarz wykonujący USG doppler naczyń wątroby powinien zebrać dokładny wywiad, po czym wykonuje USG doppler naczyń wątroby. W czasie USG doppler naczyń wątroby lekarz powinien informować pacjenta na bieżąco, gdy zauważy jakieś nieprawidłowości. Wynik USG doppler naczyń wątroby należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze