USG nadgarstka - budowa nadgarstka, wskazania, przygotowanie i przebieg badania
USG nadgarstka służy przede wszystkim diagnostyce obrzęków, zapaleń, bólów oraz zaburzeń czucia ręki. Umożliwia również zdiagnozowanie uszkodzeń więzadłowo-torebkowych i pourazowych. USG nadgarstka wykonywane jest nie tylko w celu wykrycia stanu zapalnego, ale daje również możliwość monitorowania postępów leczenia.
1. Co to jest USG nadgarstka?
Nadgarstek jest elementem budowy anatomicznej człowieka, który bezpośrednio przenosi obciążenia i ruchy z dłoni na kończynę górną. Dlatego w obrębie jego funkcjonowania dochodzi zarówno do zwyrodnień, jak i urazów.
Budowa nadgarstka jest niezwykle skomplikowana. Jest on zbudowany z drobnych mięśni, kostek, ścięgien i nerwów. Dlatego nadgarstek jest niezwykle delikatną częścią ciała, a ból, który będzie towarzyszył podczas jakiejkolwiek dolegliwości, może być dla pacjenta bardzo dotkliwy.
Najczęstszą przyczyną uszkodzeń kości lub tkanek miękkich nadgarstka jest upadek na tak zwaną „wyciągniętą rękę” oraz urazy sportowe różnego typu.
Więzadła, ścięgna i nerwy, które znajdują się wokół kości najlepiej ocenić przy pomocy badania USG nadgarstka. Pozwala ono na szybką ocenę stanu, w jakim jest nadgarstek, na zbadanie nerwów, których ucisk jest częstą dolegliwością, oraz wykrycie obecności stanów zapalnych.
Dodatkowo przy badaniu USG nadgarstka stosuje się metodę badania dynamicznego, w wyniku której lekarz analizuje pracę ścięgien i więzadeł w ruchu. Jest to istotne, jeśli badanie dotyczy zmian już po zabiegu, blizn czy po leczeniu urazów.
2. Wskazania do USG nadgarstka
Badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne, zwykle wykonywane jest podczas wykrywania zmian patologicznych (pourazowych czy zwyrodnieniowych). Jeżeli nadgarstek boli często lub jest obrzęknięty, należy skorzystać z badania USG. Głównymi wskazani mi do przeprowadzenia USG nadgarstka są:
- silne i przewlekłe bóle nadgarstka;
- problemy z czuciem w okolicach nadgarstka;
- spuchnięty staw nadgarstka;
- zwyrodnienia nadgarstka;
- ból podczas wykonywana codziennych, najprostszych czynności;
- guzki nadgarstka;
- problemy z trzymaniem przedmiotów;
- choroby reumatoidalne.
Ortopeda kieruje pacjenta niezwłocznie na USG nadgarstka, jeżeli ten uskarża się na wyżej wymienione objawy. Lekarz często bada stan nerwów pośrodkowego i łokciowego, aparatu więzadłowego, ścięgien mięśni prostowników. Ważne jest, aby dokładnie zbadać błonę maziową oraz powierzchnię kości.
3. Przebieg USG nadgarstka
USG nadgarstka nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedyne co uniemożliwia jego wykonanie to założony gips. Na badanie USG nadgarstka należy udać się z całą swoją dokumentacją medyczną, a także dowodem tożsamości.
Podczas badania USG nadgarstka przede wszystkim ocenia się strukturę tkanek miękkich oraz powierzchnię kości. Przed badaniem lekarz nakłada w odpowiednim miejscu żel, w celu wyeliminowania pęcherzyków powietrza, które zaburzają obraz, co zapewnia prawidłowe przewodzenie fal ultradźwiękowych.
Następnie przykłada głowicę urządzenia USG do badanego miejsca, uzyskuje obraz wnętrza ciała i kości oraz dokonuje oceny. Po badaniu pacjent otrzymuje opis oraz zdjęcie ze wskazaniem schorzenia i jego przyczyn.
W trakcie badania USG nadgarstka lekarz przede wszystkim ocenia stan stawu nadgarstka, powierzchnię kości, ścięgna, aparatu więzadłowego, nerwów oraz błon maziowych.
Bardzo ważnym elementem badania USG nadgarstka jest ocena dynamiczna. Do badania USG nadgarstka nie jest wymagane specjalne przygotowanie, jest ono wykonywane od razu po zgłoszeniu się do poradni czy szpitala z urazem. Jeśli jednak pacjent w miejscu urazu posiada założony gips lub opatrunek, będzie on utrudniał przeprowadzenie badania i konieczne będzie jego usunięcie.
Musisz to wiedzieć
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.