Trwa ładowanie...

USG nadgarstka – charakterystyka, wskazania, przebieg

USG nadgarstka służy przede wszystkim diagnostyce obrzęków, zapaleń, bólów oraz zaburzeń czucia ręki. Umożliwia również zdiagnozowanie uszkodzeń więzadłowo-torebkowych i pourazowych. USG nadgarstka wykonywane jest nie tylko w celu wykrycia stanu zapalnego, ale daje również możliwość monitorowania postępów leczenia.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

spis treści

1. USG nadgarstka – charakterystyka

Nadgarstek jest elementem budowy anatomicznej człowieka, który bezpośrednio przenosi obciążenia i ruchy z dłoni na kończynę górną. Dlatego w obrębie jego funkcjonowania dochodzi zarówno do zwyrodnień, jak i urazów. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń kości lub tkanek miękkich nadgarstka jest upadek na tak zwaną „wyciągniętą rękę” oraz urazy sportowe różnego typu.

Więzadła, ścięgna i nerwy, które znajdują się wokół kości najlepiej ocenić przy pomocy badania USG nadgarstka. Pozwala ono na szybką ocenę stanu, w jakim jest nadgarstek, na zbadanie nerwów, których ucisk jest częstą dolegliwością, oraz wykrycie obecności stanów zapalnych. Dodatkowo przy badaniu USG nadgarstka stosuje się metodę badania dynamicznego, w wyniku której lekarz analizuje pracę ścięgien i więzadeł w ruchu. Jest to istotne, jeśli badanie dotyczy zmian już po zabiegu, blizn czy po leczeniu urazów.

Biurowe choroby zawodowe
Biurowe choroby zawodowe [7 zdjęć]

Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście wykonuje...

zobacz galerię

2. USG nadgarstka – wskazania

Jakie są wskazania do USG nadgarstka? Najczęściej są to poszukiwania przyczyny występowania silnych lub przewlekłych bólów, zapaleń. Wskazaniem są również zaburzenia czucia. Na badanie USG nadgarstka lekarz skieruje nas, gdy w okolicy nadgarstka pojawi się guz, niestabilność stawu lub zaburzenie jego ruchomości. Powodem do przeprowadzenia badania USG nadgarstka może być również ocena nerwów, głównie w celu określenia zespołów uciskowych, takich jak cieśń nadgarstka czy usidlenie nerwu łokciowego w kanale Guyona. Badanie USG nadgarstka pozwala również na ocenę, jak rozległy jest uraz oraz czy zmiany, które zaszły, maja charakter patologiczny.

Zobacz także:

3. USG nadgarstka – przebieg

Podczas badania USG nadgarstka przede wszystkim ocenia się strukturę tkanek miękkich oraz powierzchnię kości. Przed badaniem lekarz nakłada w odpowiednim miejscu żel, w celu wyeliminowania pęcherzyków powietrza, które zaburzają obraz, co zapewnia prawidłowe przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie przykłada głowicę urządzenia USG do badanego miejsca, uzyskuje obraz wnętrza ciała i kości oraz dokonuje oceny. Po badaniu pacjent otrzymuje opis oraz zdjęcie ze wskazaniem schorzenia i jego przyczyn. W trakcie badania USG nadgarstka lekarz przede wszystkim ocenia stan stawu nadgarstka, powierzchnię kości, ścięgna, aparatu więzadłowego, nerwów oraz błon maziowych.

Bardzo ważnym elementem badania USG nadgarstka jest ocena dynamiczna. Do badania USG nadgarstka nie jest wymagane specjalne przygotowanie, jest ono wykonywane od razu po zgłoszeniu się do poradni czy szpitala z urazem. Jeśli jednak pacjent w miejscu urazu posiada założony gips lub opatrunek, będzie on utrudniał przeprowadzenie badania i konieczne będzie jego usunięcie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.