Trwa ładowanie...

USG płuc – charakterystyka, wskazania, opis badania

Avatar placeholder
01.04.2021 13:13
USG płuc – charakterystyka, wskazania, opis badania
USG płuc – charakterystyka, wskazania, opis badania

USG płuc jest badaniem ogólnodostępnym i bardzo szybkim, można je przeprowadzić, nawet, wtedy kiedy pacjent zgłosi się z bólem na pogotowie. USG płuc daje możliwość zobrazowania struktur anatomicznych klatki piersiowej, a także śródpiersia. Jak wygląda badanie USG płuc i kiedy należy je wykonać?

spis treści

1. USG płuc – charakterystyka

Badanie USG płuc wykorzystywane jest nie tylko w poradniach i przychodniach, ale także wykonywane jest w specjalistycznych ośrodkach zdrowia i szpitalach (oddział intensywnej terapii czy internistycznych). USG płuc najczęściej wykonywane jest w stanach zagrażającym życiu pacjentów. Niektóre badania dowodzą, iż dzięki USG płuc można dokładniej stwierdzić zapalenia płuc, a swoją precyzją badanie może przewyższać badanie rentgenowskie.

Badanie USG płuc jest całkowicie bezinwazyjne, w związku z czym nie naraża pacjentów na szkodliwe promieniowanie. Dzięki temu badanie może być przeprowadzane u kobiet w ciąży.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Ciche oznaki problemów z płucami
Ciche oznaki problemów z płucami [6 zdjęć]

Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś,

zobacz galerię

2. USG płuc – wskazania

Główne wskazania do wykonania USG płuc są następujące:

  • uciążliwy i długotrwały kaszel;

  • uraz klatki piersiowej;

  • przewlekłe bóle w klatce piersiowej;

  • problemy podczas oddychania;

  • krwawienie podczas kaszlu.

Badanie USG płuc pozwala wykryć:

USG płuc pozwala na natychmiastowe rozpoznanie zmian zachodzących w płucach, a także na rozpoznanie rodzaju zachodzących zmian. Dzięki badaniu USG płuc można stwierdzić czy u pacjenta występują powikłania, takie jak: ropniak opłucnej czy ropień płuc.

3. USG płuc – opis badania

Przed wykonaniem USG płuc pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać. Wystarczy, że umówi się na wizytę. Podczas badania lekarz każe się położyć pacjentowi na leżance i odsłonić klatkę piersiową. Lekarz smaruje skórę pacjenta specjalnym żelem, do którego przykłada głowicę, którą wykonywane jest badanie. Za pomocą ultradźwięków lekarz ma możliwość obejrzenia na monitorze powstałych zmian.

Po badaniu USG płuc diagnosta przekazuje pacjentowi komplet wykonanych podczas badania zdjęć, a także informuje o możliwościach leczenia. Mimo wszystko pacjent powinien skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Badanie USG płuc ma niewątpliwie wiele zalet. Niestety istnieją też pewne ograniczenia w jego wykonaniu. USG płuc nie jest w stanie wykryć patologii położonych w dalszych miejscach płuc, wtedy gdy patologie te nie przylegają bezpośrednio do płuc. Około 98 proc. zmian zachodzących w płucach powinno być widoczne, jednak są wyjątki.

Wykonanie badania rentgenowskiego będzie dokładniejsze w przypadku rozpoznania zmian nowotworowych, które zlokalizowane są w najgłębszych warstwach płuc, ponieważ promieniowanie RTG przenika przez płuca. Badanie USG i badanie rentgenowskie wzajemnie się uzupełniają.

Musisz to wiedzieć

Tak naprawdę to lekarz może stwierdzić, które badanie będzie najodpowiedniejsze dla danego pacjenta. W niektórych przypadkach badanie USG płuc jest w stanie całkowicie zdiagnozować chorobę. Z całą pewnością oba badania są bardzo pomocne w leczeniu pacjentów, jednak najlepszą metodą będzie zawsze metoda najmniej inwazyjna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze