Trwa ładowanie...

USG szyi – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie do badania i opis badania

Avatar placeholder
05.10.2021 13:36
USG szyi bardzo często wykonuje się przed operacjami w celu oceny udanego układu i operowanego miejsca
USG szyi bardzo często wykonuje się przed operacjami w celu oceny udanego układu i operowanego miejsca (AdobeStock)

USG szyi jest badaniem bezinwazyjnym, szybkim i bezbolesnym. Przeprowadzane jest m.in.: w celu zdiagnozowania stanu węzłów chłonnych. Dzięki USG szyi można wyleczyć wiele chorób. USG można wykonać u osób w każdym wieku. Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania USG szyi? I ile kosztuje to badanie?

spis treści

1. USG szyi – charakterystyka

Badanie USG szyi (badanie ultrasonograficzne) przeprowadzane jest szybko, bezboleśnie, a wyniki dostępne są od razu po badaniu. USG szyi wykonywane jest w stanie rzeczywistym, a pacjent ma pełną świadomość podczas przeprowadzania badania. Badanie USG szyi jest niegroźne, ponieważ wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych.

5 objawów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Lepiej ich nie ignoruj!
5 objawów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Lepiej ich nie ignoruj! [6 zdjęć]

Choroby tarczycy stały się poważnym problemem naszych czasów. Coraz więcej osób musi przyjmować leki

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

USG szyi bardzo często wykonuje się przed operacjami w celu oceny udanego układu i operowanego miejsca. Badanie USG ocenia stan narządów szyjnych. Dzięki niemu lekarz wie, w jaki stanie są tkanki miękkie pacjenta, gardło, krtań. USG szyi obejmuje takie narządy jak:

USG szyi ocenia także zmiany zapalne, tłuszczaki, guzki czy ropnie.

2. USG szyi – wskazania

Objawów, które świadczą o tym, iż należy wykonać USG szyi, jest wiele. Do głównych wskazań należą:

  • ból podczas połykania;

  • obrzęki szyjne;

  • choroby tarczycy;

  • zawroty głowy;

  • wyczuwalne zgrubienie w obrębie szyi;

  • krztuszenie się;

  • ból gardła;

  • nieustający kaszel występujący bez przyczyny;

  • nieustępująca chrypa;

  • ocena układu szyjnego;

  • możliwość występowania polipów głosowych;

  • możliwość występowania guza głośni.

3. USG szyi – przeciwwskazana

Badanie USG szyi może wykonać każdy pacjent, badanie jest ogólnodostępne, niedrogie i szybkie w przeprowadzeniu. Dlatego nie ma najmniejszych przeciwwskazań co do przeprowadzenie USG szyi. Jednak badanie nie powinno być wykonywane, kiedy pacjent nie współpracuje z diagnostą lub nie wyraża zgody na badanie.

4. USG szyi – przygotowanie do badania i opis badania

Do badania USG szyi pacjent nie musi się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Należy pamiętać tylko o tym, że część, która będzie badana, musi być odsłonięta i łatwo dostępna.

Podczas wykonywania badania USG szyi pacjent leży na kozetce. Diagnosta za pomocą specjalnej głowicy wykonuje badanie. Wcześniej jednak nakłada na ciało żel, dzięki któremu na ekranie widoczny jest obraz, a głowica może się swobodnie poruszać.

Na początku lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad na temat jego dolegliwości. Kolejno szuka na szyi chrząstki tarczowatej i przykłada w jej środkowej części głowicę, którą porusza w górę i w dół. Lekarz musi mieć dokładny i czysty obraz konkretnego narządu.

Musisz to wiedzieć

Podczas badania USG szyi lekarz może poprosić pacjent o wypowiedzenie kilku głosek, poza tą czynność pacjent nie musi nic więcej robić. Po badaniu lekarz daje pacjentowi komplet zdjęć i opis badania. Diagnosta przedstawię sytuację pacjenta, jednak prosi o skonsultowanie wyników ze swoim lekarzem prowadzącym. Lekarz musi odnieść do wszystkich dotychczasowych badań, które wykonał pacjent, porównać je ze sobą, aby określić stan pacjenta.

Badanie trwa bardzo krótko (maksymalnie 20 minut), a jego koszt waha się w granicy 70 złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze