Trwa ładowanie...

Uszkodzenia nerwu piszczelowego – objawy i przyczyny

 Katarzyna Kurek
01.06.2022 17:02
Uszkodzenie nerwu piszczelowego może objawiać się niedowładem
Uszkodzenie nerwu piszczelowego może objawiać się niedowładem (Adobe Stock)

Uszkodzenia nerwu piszczelowego mogą powstawać na skutek różnorodnych stanów chorobowych lub urazów. Najczęściej objawiają się poprzez problemy ze zginaniem podeszwowym stopy. Jednak dokładne objawy zależą od rodzaju uszkodzenia oraz stopnia rozległości urazu. Jak rozpoznać uszkodzenie nerwu piszczelowego?

spis treści

1. Czym jest uszkodzenie nerwu piszczelowego?

Uszkodzenia nerwu piszczelowego są najczęściej związane z zaburzeniami czuciowo-ruchowymi. W ich przebiegu upośledzone zostają mięśnie grupy tylnej podudzia. Skutkiem upośledzenia nerwu piszczelowego jest niedowład, zaburzenia czynności zginaczy stopy i palców oraz zaburzenia czucia skóry podeszwy.

Funkcje nerwu piszczelowego:

Zobacz film: "Infekcja pozbawiła ją czterech kończyn: byłam umierająca"
  • zaopatrywanie ruchowe mięśni podeszwowych i mięśni odpowiedzialnych za zginanie stopy,
  • zaopatrywanie czuciowe tylnej dolnej części podudzia oraz tylnej okolicy stopy.

2. Objawy uszkodzenia nerwu piszczelowego

Objawy wskazujące na uszkodzenie tego nerwu w nodze obserwuje się najczęściej podczas chodzenia i zwiększonej aktywności fizycznej. Charakterystycznym objawem jest przede wszystkim ból o różnym natężeniu. Zwykle ból promieniuje w kierunku podudzia.

Przy porażeniu nerwu piszczelowego często obserwuje się też mrowienie i drętwienie podeszwy stopy, tylnej dolnej części podudzia oraz palców. Uszkodzeniom nerwu piszczelowego towarzyszy też zaburzenie właściwego zgięcia podeszwowego stopy i palców oraz osłabienie siły mięśni zginaczy stopy i palców.

Uszkodzenia powodują też zaburzenia przywodzenia i odwodzenia palców oraz wspięcia na palce. Ponadto często obserwuje się także szponiaste ustawienia palców stopy, czy powstanie stopy piętowej.

Rehabilitacja nerwu piszczelowego ma na celu głównie wzmocnienie osłabionych mięśni oraz odbarczenie nerwowe.

3. Przyczyny uszkodzenia nerwu piszczelowego

Uszkodzenia nerwu piszczelowego mogą wynikać z:

  • różnorodnych urazów,
  • złamań,
  • uszkodzeń mechanicznych,
  • zaburzeń tkanek miękkich,
  • wad postawy,
  • koślawości pięt,
  • ucisku,
  • opuchlizny.

Czynnikiem sprzyjającym może być też cukrzyca. Cukrzycy są bardziej predysponowani do rozwinięcia neuropatii obwodowych, objawiających się uszkodzeniem nerwów odpowiedzialnych za czucie. Niekiedy neuropatie określa się jako zapalenie końcówek nerwów czy zapalenie nerwów obwodowych. Objawy zwykle jednak nie obejmują zmian zapalnych, ponieważ do zapalenia nerwów dochodzi na skutek zakażenia bakteriami i wirusami.

Kiedy uszkodzony jest pojedynczy nerw mamy do czynienia z mononeuropatią. Jeśli zmiany dotyczą kilku pojedynczych nerwów wówczas mówi się o mononeuropatii wieloogniskowej. Mononeuropatia kończyny dolnej, czyli niedowład na skutek uszkodzenia jednego nerwu na poziomie nerwów obwodowych, często dotyka właśnie nerwu piszczelowego.

4. Nerw strzałkowy

Nerw piszczelowy jest tylko jedną z końcowych gałęzi nerwu kulszowego, czyli głównego nerwu kończyny dolnej. Unerwia on ruchowo i czuciowo mięśnie biodra, część mięśni uda, mięśnie goleni i stopy. Uszkodzony nerw kulszowy potrafi być bardzo dokuczliwy. Drugą gałęzią końcową nerwu kulszowego jest nerw strzałkowy.

Jak przebiega nerw strzałkowy? Rozpoczyna się w dole podkolanowym, a kończy na stopie. Biegnie po przyśrodkowym brzegu mięśnia dwugłowego uda, otacza szyjkę kości strzałkowej i biegnie między przyczepami mięśnia strzałkowego długiego. Na końcu rozgałęzia się na nerw strzałkowy głęboki i powierzchowny.

Do jego uszkodzeń może dojść w wyniku złamania kości strzałkowej lub zwichnięcia w stawie kolanowym. Zakażenia lub inne choroby mogą powodować zapalenie nerwu strzałkowego. Uszkodzenie nerwu strzałkowego objawia się zaburzeniami czucia i ruchomości w obrębie stopy.

Czy uszkodzenia te są niebezpieczne? Porażenie nerwu strzałkowego może skończyć się operacją. Jednak jest ona konieczna głównie wtedy, gdy dochodzi do przerwania włókien. Jak inaczej leczy się porażony nerw strzałkowy? Masaże, laseroterapia, ultradźwięki i ciepłolecznictwo – to inne możliwe sposoby leczenia uszkodzenia tych nerwów w stopie. Leczenie nerwu strzałkowego domowymi sposobami jest nieskuteczne. Konieczna jest zwykle profesjonalna rehabilitacja i ćwiczenia.

Nerw strzałkowy należy do nerwów obwodowych, które ulegają częstym uszkodzeniom. Dlatego nierzadko chorzy szukają odpowiedzi na pytanie, ile trwa regeneracja nerwu strzałkowego. Wbrew informacjom, które można znaleźć na forach, porażenie nerwu strzałkowego leczy się zawsze indywidualnie. Czas terapii zależny jest bowiem od umiejscowienia i stopnia uszkodzenia nerwu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze