NewsyUtajony niedobór kluczowego minerału. Zagrożone jest serce

Utajony niedobór kluczowego minerału. Zagrożone jest serce

Niedobór magnezu może zwiększać ryzyko udarów i nadciśnienia. Problem może komplikować fakt, że brak tego kluczowego minerału może być utajony i wymaga specjalistycznych badań.

Niedobór magnezu groźny dla serca
Niedobór magnezu groźny dla serca
Źródło zdjęć: © Getty Images

Utajony niedobór zabójczy dla serca

Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem uczestniczącym w ponad 300 procesach biochemicznych naszego organizmu. Chodzi m.in. o utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie układu nerwowego, czy zdrowie kości.

Warto mieć jednak świadomość, że jego brak może się poważnie odbić na zdrowiu serca. Jak wskazuje amerykańskie Center for Magnesium Education and Research, niedobór zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, sprzyjając m.in. zawałowi serca, czy udarowi mózgu.

Choć na niedobór mogą wskazywać m.in. przewlekłe zmęczenie i drganie powieki, objawy nie zawsze są tak oczywiste, a badania mogą być mylące.

Coraz młodsi umierają na zawał i udar

Suplementacja magnezu na własną rękę nie zawsze jest bezpieczna
Suplementacja magnezu na własną rękę nie zawsze jest bezpieczna© Getty Images

Kardiolog Patrick Kee w "Medical News Today" zwraca uwagę na dwa rodzaje niedoboru magnezu: hipomagnezemię i przewlekły utajony niedobór. Hipomagnezemia jest łatwa do zdiagnozowania, ale utajony niedobór wymaga specjalistycznych testów.

Odwrotny skutek

Chociaż suplementacja magnezu jest popularna, jej długoterminowe korzyści dla zdrowia serca nie zostały jednoznacznie potwierdzone. Cheng-Han Chen, kardiolog z MemorialCare Saddleback Medical Center, podkreśla, że potrzebne są dalsze badania, aby ocenić jej skuteczność.

Warto jednak wiedzieć, że hipomagnezemia, czyli poważny niedobór magnezu, może być wynikiem złej diety, stresu czy skomplikowanych stanów zdrowotnych, takich jak choroby jelita cienkiego czy zaburzenia hormonalne. Objawy mogą obejmować bóle głowy, osłabienie mięśni i serca oraz problemy psychiczne, w tym depresję.

Mimo że suplementacja magnezu jest w Polsce bardzo popularna, należy to wcześniej skonsultować z lekarzem. Działanie na własną rękę może przynieść odwrotny skutek i zaszkodzić.

Magnez może wchodzić w interakcje z antybiotykami i lekami stosowanymi w leczeniu tarczycy, osłabiając ich działanie. Z kolei inhibitory pompy protonowej czy diuretyki sprzyjają niedoborom magnezu.

Ponadto niewłaściwe stosowanie suplementów zawierających również potas może mieć niebezpieczne konsekwencje.

- Magnez, nawet w dużych dawkach nie jest szkodliwy, w przypadku potasu jest to jednak niebezpieczne, bo może powodować zaburzenia rytmu serca - tłumaczyła farmaceutka w rozmowie z WP abcZdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Nutrients
  2. WP abcZdrowie

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie