Trwa ładowanie...

Uważaj na te leki. Mogą fatalnie wpływać na mózg

 Katarzyna Prus
26.06.2023 20:03
Paliwo dla mózgu może zaszkodzić. Na te leki uważaj
Paliwo dla mózgu może zaszkodzić. Na te leki uważaj (Getty Images)

W założeniu mają napędzać mózg i zwiększać wydajność w pracy. Tymczasem, jak ostrzegają naukowcy tzw. inteligentne leki u zdrowych osób mogą wywołać wręcz odwrotny skutek.

spis treści

1. "Inteligentne leki" mogą szkodzić

Chodzi o leki przeznaczone dla osób z ADHD lub zaburzeniami snu. Biorą je także zdrowe osoby, by zwiększyć swoją wydajność np. w czasie nauki do egzaminów na uczelni czy nawału obowiązków w pracy.

Okazuje się jednak, że w takich przypadkach zamiast pobudzić mózg, mogą wywołać odworotny efekt. Nie wpływają one na poprawę pamięci czy koncentracji, a wręcz mogą sprawić, że wydajność mózgu się pogorszy, przez co praca będzie szła dużo gorzej.

Leki zwiększające poziom dopaminy nie poprawiają wydajności u zdrowych osób
Leki zwiększające poziom dopaminy nie poprawiają wydajności u zdrowych osób (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Chodzi o leki, które podnoszą poziom dopaminy w mózgu: metylofenidat oraz dekstroamfetaminę, stosowane w leczeniu ADHD oraz modafinil dla osób z narkolepsją.

2. Zaskakujące wyniki badań

Wyniki badań, które prowadził zespół Petera Bossaertsa z University of Cambridge wskazują, że tzw. smart drugs, czyli "inteligentne leki" są mniej skuteczne niż placebo, a nawet mogą zaszkodzić.

W badaniach wzięło udział 40 osób, które w warunkach laboratoryjnych wykonywały różne zadania (część dostawała stymulanty, część placebo). Testy wykonano czterokrotnie, w tygodniowych odstępach.

Wyniki okazały się zaskakujące. Leki w przypadku zdrowych osób okazały się mniej skuteczne niż placebo. Ponadto, zamiast poprawiać wydolność umysłową, jeszcze ją pogarszały.

Co ciekawe, ci, którzy je zażywają mogą sobie nawet nie zdawać sprawy, że działanie jest odwrotne do zamierzonego. - Ludzie sądzą, że leki im pomagają, ale tak nie jest. Spędzają więcej czasu [na zadaniu], więc postrzegają siebie jako bardziej zajętych - zaznacza Peter Bossaerts cytowany przez "New Scientist".

Rachel Fargason z University of Alabama podkreśla, że zbyt wysoki poziom dopaminy jest szkodliwy, dlatego stymulanty mogą pomagać osobom z ADHD, ale nie osobom zdrowym.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze