Trwa ładowanie...

Uwięźnięcie przepukliny

Uwięźnięcie przepukliny
Uwięźnięcie przepukliny

Uwięźnięcie przepukliny jest jedną z postaci niedrożności jelit, występującą u małych dzieci i u osób w podeszłym wieku. Dochodzi wtedy do zaciśnięcia zawartości worka przepuklinowego (najczęściej jelita) w obrębie pierścienia przepuklinowego. Pętla jelita, która weszła wewnątrz worka przepuklinowego, nie może się z niego sama uwolnić i powrócić na swoje miejsce. Zakleszczony fragment jelita powoduje kłopoty w przesuwaniu się treści jelitowej, ukrwieniu jelita, co prowadzi do jego martwicy.

spis treści

1. Budowa przepukliny

Każda przepuklina składa się z kilku części. Są to:

  • zawartość przepukliny - narządy, które dostały się do worka przepuklinowego,
  • wrota przepukliny - miejsce, gdzie osłabiona tkanka pozwala na wydostanie się zawartości przepukliny,
  • kanał przepukliny - miejsce, którędy zawartość przepukliny przedostaje się do tkanek;
  • worek przepuklinowy - wypukłość otrzewnej, w której zbiera się zawartość przepukliny.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Uwięźnięcie przepukliny to rodzaj przepukliny nieodprowadzalnej. Oznacza to, że worka przepukliny nie można opróżnić - w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy przepuklina jest odprowadzalna. Przepuklina uwięźnięta w dodatku zaburza pracę jelit - powoduje utratę ich drożności i zaburza ukrwienie, jest więc poważną chorobą.

2. Objawy przepukliny uwięźniętej

Wystąpienie gwałtownych, narastających bólów brzucha oraz napięcie i zaczerwienienie guza przepuklinowego w miejscu, gdzie do tej pory była znikająca i pojawiająca się naprzemiennie przepuklina, każą podejrzewać uwięźnięcie przepukliny. Mogą do tego dojść nudności i wymioty, wzdęcia, zatrzymanie gazów, zaparcia, brak apetytu, a także gorączka i złe samopoczucie.

Aby ulżyć choremu, można go położyć na plecach, pod miednicę włożyć poduszkę i podkurczyć nogi. W tej pozycji mięśnie brzucha i pierścienia przepuklinowego rozluźnią się, co może pomóc w samoistnym odprowadzeniu przepukliny. U dzieci może pomóc ciepła kąpiel.

Gdy nie będzie poprawy - a w przypadku, gdy jest to rzeczywiście przepuklina uwięźnięta, jest to mało prawdopodobne - chorego trzeba jak najszybciej przewieźć do szpitala. Tam najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone niezbędne badania oraz operacja usunięcia przepukliny, która może być przeprowadzona także za pomocą laparoskopu (mniejsza inwazyjność niż w przypadku zwykłej operacji chirurgicznej). Jeśli pojawi się uwięźnięcie przepukliny, nie poleca się noszenia pasów przeciwko przepuklinie - wtedy można problem wyleczyć tylko chirurgicznie. Pasy przepuklinowe należy nosić w przypadku, jeśli operacja jest z jakichś względów niemożliwa. W przypadku braku leczenia, przepuklina może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

Po wyleczeniu przepukliny nie należy podejmować się podnoszenia ciężkich przedmiotów i intensywnej aktywności fizycznej jeszcze przez dłuższy czas. Do pracy można powrócić po 2-3 tygodniach. Komplikacje pooperacyjne pojawiają się w 10 proc. przypadków - są to infekcje, uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych, uszkodzenia organów wewnętrznych oraz nawrót przepukliny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze