Używasz do zmywarki? Uważaj, może poważnie zaszkodzić jelitom
Sylwia Panek, znana w sieci jako @mama.chemik, ostrzega przed konsekwencjami stosowania detergentów do zmywarek. Okazuje się, że choć zmywarki ograniczają zużycie wody i tym samym są rozwiązaniem ekologicznym, to jednocześnie jeden ze środków myjących, może czynić szkody w naszych jelitach.
1. Zabija komórki nabłonka jelitowego
W poście opublikowanym na Instagramie @mama.chemik pisze, że badania wskazują, że detergenty stosowane w zmywarkach mogą wpływać na nasze zdrowie.
"Wysokie dawki płynów nabłyszczających zabijały komórki nabłonka jelitowego, mniejsze zwiększały jego przepuszczalność" – podkreśla.
Sylwia Panek nawiązuje do badania, które ukazało się w listopadzie ubiegłego roku na łamach "The Journal of Allergy and Clinical Immunology".
Naukowcy przyznają, że zwiększona częstotliwość zachorowań na schorzenia zapalne związane z nieszczelnością bariery nabłonkowej jelit skłoniły ich do podjęcia badań. Odkryli, że to właśnie nabłyszczacz stosowany jako produkt końcowy podczas zmywania ma działanie szkodliwe dla jelit.
Winne temu mają być związki powierzchniowe czynne, obecne w płynach nabłyszczających – etoksylany alkoholi, odpowiedzialne za uszkodzenia nabłonka jelit, a także aktywację genów powiązanych ze stanem zapalnym.
2. W zmywarce mogą czaić się grzyby i bakterie
Sylwia Panek przyznaje, że nabłyszczacze stanowią problem, bo stosowane są na etapie płukania. Więc gdy wyciągamy czyste, lśniące naczynia, to na nich wciąż obecny jest detergent, jaki kilka godzin wcześniej wlaliśmy do naszej zmywarki.
"Po co je stosujemy? Bo w reklamach obiecują nam pięknie błyszczące naczynia, bez zacieków? Bo zmywarka krzyczy, że płyn się skończył? Gwarantuję wam, że bez nabłyszczacza nic w zmywarce się nie popsuje i możecie śmiało zmywać" – radzi @mama.chemik.
Co ciekawe, jedno z wcześniejszych badań w "Applied and Environmental Microbiology" wykazało jeszcze jedno zagrożenie związane z używaniem zmywarki. Choć wydawałoby się, że silne detergenty i wysoka temperatura minimalizują takie ryzyko, to w rzeczywistości ten kuchenny sprzęt może być miejscem, w którym świetnie się będą czuć patogeny.
Badacze pobrali 24 próbki z gumowych uszczelek w zmywarkach. Odkryli na nich kilka szczepów bakterii – Pseudomonas, Escherichia i Acinetobacter. To bakterie oportunistyczne, które zagrożenie stwarzają dla osób z upośledzonym układem immunologicznym. Na uszczelkach znajdowały się także grzyby – najczęściej były to Candida, Cryptococcus i Rhodotorula.
A zatem zmywarka czy zlew? Choć eksperci podkreślają, że zmywarka to nie tylko ratunek dla planety, ale też jest znacznie skuteczniejsza, jeśli chodzi o pozbywanie się brudu niż mycie ręczne, to warto zachować rozsądek. Zwłaszcza w odniesieniu do detergentów, jakich używamy, by nasze naczynia były lśniąco czyste.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.