Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Verrumal – zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, skuteczność i cena

Verrumal to płyn przypisywane przez dermatologów w leczeniu brodawek.
Verrumal to płyn przypisywane przez dermatologów w leczeniu brodawek. (Shutterstock)

Verrumal jest preparatem przeznaczonym do miejscowego stosowania na naskórek. Wskazaniem do stosowania tego leku są: brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki na stopach. Jak powinno się stosować Verrumal? Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego płynu leczniczego?

spis treści

1. Verrumal – co to jest?

Verrumal to płyn przypisywany przez dermatologów osobom, na których skórze występują niewielkie, grudkowe narośla nazywane brodawkami. Stosowanie preparatu leczniczego bezpośrednio na skórę powoduje zahamowanie wzrostu brodawek oraz namnażanie wirusów, które odpowiadają za powstawanie tych zmian skórnych.

Brodawki, określane często mianem kurzajek stanowią wynik zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (ang. Human Papilloma Virus).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wirus brodawczaka ludzkiego wnika do organizmu poprzez bezpośredni kontakt skóry lub błon śluzowych z zakażoną osobą. Może to nastąpić poprzez kontakty seksualne (HPV to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową), bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej, używanie przedmiotów zakażonych wirusem.

Wirus penetruje komórki skóry lub nabłonka, gdzie się namnaża i powoduje powstanie brodawek lub zmian nowotworowych.

Verrumal jest lekiem na brodawki u pacjentów dorosłych, ale z powodzeniem może służyć również jako preparat na kurzajki dla dzieci od 6 roku życia. Jedno opakowanie zawiera 13 ml płynu.

2. Verrumal - składniki aktywne

Substancje czynne leku Verrumal to kwas salicylowy, charakteryzujący się działaniem keratolitycznym oraz fluorouracyl, przeciwdziałający namnażaniu się wirusów przyczyniających się do powstawania kurzajek. Substancje pomocnicze zawarte w preparacie leczniczym to:

  • octan etylu,
  • bezwodny etanol,
  • proksylin,
  • dimetylosulfotlenek,
  • kopolimer metakrylanu butylu i metylu

3. Jak działa Verrumal w leczeniu brodawek?

Fluorouracyl zawarty w leku hamuje amnażanie wirusów powodujących powstawanie brodawek. Kwas salicylowy działając keratolicznie, ułatwia penetrację fluorouracylu do brodawki. Penetrację fluorouracylu ułatwia też dimetylosulfotlenek, który działa jak rozpuszczalnik.

Stopień wchłaniania fluorouracylu do organizmu po zastosowaniu preparatu na skórę jest znacznie mniejszy niż 0,1%. Po nałożeniu na skórę preparat tworzy zwartą błonę, która działa okluzyjnie umożliwiając penetrację substancji czynnej do głębszych warstw brodawek. Kwas salicylowy przenika łatwo przez skórę, w zależności m.in. od stanu skóry, wynosi 2-3 godziny.

4. Verrumal – zastosowanie

Zastosowanie Verrumalu obejmuje:

Jeśli zaczniemy leczenie jeszcze w czasie wzrostu brodawki, to preparat Verrumal zatrzyma go.

5. Jak stosować Verrumal?

Verrumal nanosimy na brodawki 2-3 razy w ciągu dnia za pomocą pędzelka dołączonego do płynu. Ze względu na właściwości, najlepiej jest chronić zdrową skórę przed kontaktem z preparatem za pomocą maści lub kremu.

Po zastosowaniu płynu na brodawce pozostaje warstwa, którą należy usunąć przed kolejną aplikacją Verrumalu. Jak usunąć powłokę? Pomocne może okazać się zastosowanie ciepłej wody.

Przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z ulotką Verrumalu, która dołączona jest do opakowania.

6. Verrumal –przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania Verrumalu są:

  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • wiek (lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 6 roku życia),
  • niewydolność nerek,
  • jednoczesne stosowanie z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów, ponieważ są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny).

Ciąża i laktacja, a stosowanie preparatu Verrumal

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Nie należy stosować go u kobiet, u których z całą pewnością nie można wykluczyć, że są w ciąży.

Ważne informacje na temat stosowania leku Verrumal

Preparatu na kurzajki nie powinno się stosować na powierzchnię skóry powyżej 25 cm2 oraz w okolicy oczu i błon śluzowych. Leku nie należy także stosować w miejscach szczególnie wrażliwych, takich jak okolice ust, nosa i warg.

Dodatkowo leku na brodawki wirusowe nie powinno się nakładać na skórę otaczającą kurzajki. W przeciwnym razie u pacjenta może wystąpić miejscowo pieczenie i nadżerka pozostawiające przebarwienie.

Leczenie należy przerwać, jeżeli na skórze otaczającej brodawkę pojawi się odczyn zapalny. W przypadku leczenia bardzo dużej liczby brodawek może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne.

Podczas nanoszenia preparatu należy uważać, aby nie poplamić płynem odzieży lub wyrobów z akrylu (np. wanny z akrylu), ponieważ preparat tworzy plamy, których nie można usunąć. Zawarty w preparacie dimetylusulfotlenek może powodować podrażnienie skóry.

7. Czy Verrumal jest odpowiedni dla wszystkich osób z brodawkami?

Warto zdawać sobie sprawę, że Verrumal nie jest odpowiedni dla wszystkich osób. Nie powinny go stosować pacjenci zażywający leki z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów. Substancje te są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny). Pomiędzy podaniem florouracylu i tych preparatów należy zachować co najmniej 4-tygodniową przerwę!

Podczas jednoczesnego stosowania fluorouracylu z fenytoiną może wystąpić wzrost stężenia fenytoiny w osoczu i objawy zatrucia. Dlatego należy kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu. Po wchłonięciu do organizmu kwas salicylowy może powodować interakcje z metotreksatem i pochodnymi sulfonylomocznika.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu na brodawki na obszarze skóry, który ma cienką warstwę naskórka (nakładać rzadziej i częściej kontrolować leczenie) oraz u pacjentów z zaburzeniami czucia (np. z cukrzycą).

W przypadku brodawek z silną skłonnością do rogowacenia, może być czasem korzystne wcześniejsze leczenie kwasem salicylowym w plastrach.

8. Verrumal – skutki uboczne

Verrumal jako lek na kurzajki dla dzieci od 6 roku życia i dorosłych może powodować pewne skutki uboczne. Oto działania niepożądane związane z używaniem preparatu leczniczego:

  • rumień, stan zapalny (w miejscu podania),
  • podrażnienie (w tym pieczenie), ból, świąd skóry,
  • krwawienie, nadżerka, strupek (w miejscu podania),
  • ból głowy,
  • złuszczanie się skóry,
  • dolegliwości okulistyczne: suchość oka, świąd oka, nasilone łzawienie,
  • zmiany skórne: zapalenie skóry, obrzęk, owrzodzenie.

Wskutek silnego działania zmiękczającego warstwę zrogowaciałą naskórka, mogą wystąpić białawe przebarwienia i złuszczanie się skóry, szczególnie w okolicy brodawek.

Ze względu na zawartość kwasu salicylowego w preparacie mogą wystąpić łagodne objawy podrażnienia, jak zapalenie skóry i kontaktowe reakcje alergiczne w postaci świądu, zaczerwienienia i niewielkich pęcherzy, nawet poza miejscem kontaktu preparatu ze skórą.

9. Jak długo trwa leczenie Verrumal?

Maksymalny okres stosowania leku Verrumal to 6 tygodni, aczkolwiek nie należy zaprzestawać aplikowania płynu, w momencie zniknięcia brodawki. Leczenie powinno się kontynuować jeszcze przez kolejne 7 dni.

10. Czy Verrumal wymaga recepty?

Verrumal, który zawiera w swoim składzie kwas salicylowy (Acidum salicylicum) oraz fluorouracyl (Fluorouracilum) wydawany jest z przepisu lekarza. Preparatu tego nie można nabyć w aptekach bez okazania odpowiedniej recepty od specjalisty. Warto zaznaczyć, że zamiennik Verrumalu bez recepty nie jest dostępny w aptekach.

11. Jakie są oczekiwane rezultaty po zastosowaniu Verrumal?

Brodawki stóp czy brodawki płaskie mogą powodować nieprzyjemne objawy, takie jak ból, świąd czy dyskomfort. Zastosowanie preparatu Verrumal może pomóc w złagodzeniu tych objawów poprzez usunięcie brodawek i oczyszczenie zainfekowanej skóry.

Preparat na kurzajki Verrumal wykazuje działanie keratolityczne. Co to znaczy? Że rozpuszcza i złuszcza warstwę zrogowaciałą brodawki. Kwas salicylowy pomaga w złuszczaniu zrogowaciałej skóry, natomiast fluorouracyl działa na zainfekowane komórki skóry, niszcząc je. Po regularnym stosowaniu preparatu przez określony czas, brodawki powinny stopniowo zanikać.

Usunięcie brodawek za pomocą preparatu Verrumal może prowadzić do poprawy wyglądu skóry. Po zniknięciu brodawek naskórek wygląda na gładki i zdrowy.

12. Verrumal – cena

Wielu pacjentów poszukuje dobrego preparatu na kurzajki. Dla osób borykających się z problemem wirusa brodawczaka ludzkiego najważniejsze jest, by po zastosowaniu maści na kurzajki czy leku na brodawki w postaci płynu, widoczne były efekty.

Ile kosztuje Verrumal? Cena jednego z najpopularniejszych leków na brodawki wirusowe wielu osobom może wydawać się wysoka. Za pojedynczą butelkę z bezbarwnego szkła z nakrętką i pędzelkiem, zawierającą 13 ml leczniczego płynu trzeba zapłacić od 37,99 do 45 złotych.

Podobnie działające preparaty na brodawki, bazujące na fluorouracylu oraz kwasie salicylowym kosztują prawie tyle samo. Cena Verrucutanu wynosi 37-46 złotych.

13. Verrumal – opinie

Opinie na tematu Verrumalu na kurzajki mogą być bardzo różnorodne, w zależności od tego, w jaki sposób lek działa na organizm pacjenta. Zdecydowana większość pacjentów uważa, że Verrumal to bardzo dobry preparat na kurzajki.

Niemniej, w przypadku osób niezadowolonych, lekarz może zaproponować zamianę leku na inny preparat. Ważne jest, by płyn na kurzajki na receptę stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

14. Verrumal, a inne sposoby zwalczania kurzajek

Osoby borykające się z problemem nawracających kurzajek często próbują różnych preparatów, zarówno aptecznych, jak i tych drogeryjnych. Po jakie środki sięgnąć, gdy doskwiera nam problem brodawek skórnych?

Niektórzy pacjenci są zadowoleni z efektów Verrucutanu, dwuskładnikowego roztworu do stosowania na skórę. W jego składzie znaleźć można te same substancje czynne, które występują w Verrumalu. Verrucutan to lek na kurzajki na receptę.

Innym, znanym, a przede wszystkim naturalnym lekiem na brodawczaka ludzkiego jest glistnik jaskółcze ziele. Wykazuje on właściwości antybakteryjne oraz wirusobójcze, z tego powodu wykorzystywany jest jako środek na:

Alternatywą dla leku Verrumal może być również niemiecki lek na kurzajki bez recepty Endwarts Classic. Tego rodzaju lakier na kurzajki zakupić można w drogeriach internetowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze