Trwa ładowanie...

Verrumal – zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, skuteczność i cena

Verrumal to płyn przypisywane przez dermatologów w leczeniu brodawek. Stosuje się go bezpośrednio na skórę, hamuje wzrost brodawek i ma działanie keratolityczne. Butelkę leku Verrumal możemy kupić w aptece bez recepty. Jedno opakowanie zawiera 13 ml płyny.

spis treści

1. Verrumal – zastosowanie

Verrumal nanosimy na brodawki 2-3 razy w ciągu dnia za pomocą pędzelka dołączonego do płynu. Ze względu na właściwości, najlepiej jest chronić zdrową skórę przed kontaktem z preparatem za pomocą maści lub kremu. Po zastosowaniu płynu na brodawce pozostaje powłoka, którą należy usunąć przed kolejną aplikacją. Maksymalny okres stosowania to 6 tygodnii, aczkolwiek nie przestajemy aplikować płynu, w momencie zniknięcia brodawki, a kontynuujemy leczenie przez kolejne 7 dni.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Lek Verrumal służy do zwalczania brodawek zwykłych, płaskich oraz stóp. Jeśli zaczniemy leczenie jeszcze w czasie wzrostu brodawki, to preparat Verrumal zatrzyma go.

Fluorouracyl zawarty w leku, hamuje także namnażanie wirusów powodujących powstawanie brodawek. Kwas salicylowy działając keratolicznie, ułatwia penetrację fluorouracylu do brodawki. Penetrację fluorouracylu ułatwia też dimetylosulfotlenek (substancja pomocnicza), który działa jak rozpuszczalnik. Stopień wchłaniania fluorouracylu do organizmu po zastosowaniu preparatu na skórę jest znacznie mniejszy niż 0,1%. Po nałożeniu na skórę preparat tworzy zwartą błonę, która działa okluzyjnie umożliwiając penetrację substancji czynnej do głębszych warstw brodawek. Kwas salicylowy przenika łatwo przez skórę, w zależności m.in. od stanu skóry, T0,5 wynosi 2-3 h.

2. Verrumal –przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża, okres karmienia piersią, kobiety, u których nie można z całą pewnością wykluczyć ciąży. Dzieci poniżej 6 lat. Niewydolność nerek. Jednoczesne stosowanie z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów, ponieważ są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny). Nie stosować na powierzchnię skóry powyżej 25 cm2 oraz w okolicy oczu i błon śluzowych.

Leku nie należy stosować w miejscach szczególnie wrażliwych, takich jak okolice ust, nosa i warg. Należy unikać kontaktu preparatu ze skórą otaczającą brodawki (może wystąpić miejscowo pieczenie i nadżerka pozostawiające przemijające zabarwienie). Leczenie należy przerwać, jeżeli na skórze otaczającej brodawkę pojawi się odczyn zapalny. W przypadku leczenia bardzo dużej liczby brodawek może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne. Zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania preparatu na brodawki na obszarze skóry, który ma cienką warstwę naskórka (nakładać rzadziej i częściej kontrolować leczenie) oraz u pacjentów z zaburzeniami czucia (np. z cukrzycą). W przypadku brodawek z silną skłonnością do rogowacenia, może być czasem korzystne wcześniejsze leczenie kwasem salicylowym w plastrach. U pacjentów leczonych jednocześnie fenytoiną i fluorouracylem, należy regularnie kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu. Podczas nanoszenia preparatu należy uważać, aby nie poplamić płynem odzieży lub wyrobów z akrylu (np. wanny z akrylu), ponieważ preparat tworzy plamy, których nie można usunąć. Zawarty w preparacie dimetylusulfotlenek może powodować podrażnienie skóry. Ciąża i laktacja Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Nie stosować u kobiet, u których z całą pewnością nie można wykluczyć, że są w ciąży.

3. Verrumal – skutki uboczne

Bardzo często: w miejscu podania: rumień, stan zapalny, podrażnienie (w tym pieczenie), ból, świąd. Często: w miejscu podania krwawienie, nadżerka, strup; ból głowy, złuszczanie się skóry. Niezbyt często: suchość oka, świąd oka, nasilone łzawienie, w miejscu podania: zapalenie skóry, obrzęk, owrzodzenie. Wskutek silnego działania zmiękczającego warstwę zrogowaciałą naskórka, mogą wystąpić białawe przebarwienia i złuszczanie się skóry, szczególnie w okolicy brodawek. Ze względu na zawartość kwasu salicylowego w preparacie mogą wystąpić łagodne objawy podrażnienia, jak zapalenie skóry i kontaktowe reakcje alergiczne w postaci świądu, zaczerwienienia i niewielkich pęcherzy, nawet poza miejscem kontaktu preparatu ze skórą. Interakcje Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie preparatu z brywudyną, sorywudyną i analogami nukleozydów, ponieważ są silnymi inhibitorami enzymu rozkładającego fluorouracyl (dehydrogenazy dihydropirymidyny); pomiędzy podaniem florouracylu i tych preparatów należy zachować przerwę wynoszącą co najmniej 4 tyg. Podczas jednoczesnego stosowania fluorouracylu z fenytoiną może wystąpić wzrost stężenia fenytoiny w osoczu i objawy zatrucia fenytoiną - należy kontrolować stężenie fenytoiny w osoczu. Po wchłonięciu do organizmu kwas salicylowy może powodować interakcje z metotreksatem i pochodnymi sulfonylomocznika.

Pieczenie, zwłaszcza po aplikacji na skórę wokół brodawki (leczenie należy przerwać, jeśli wystąpi odczyn zapalny lub silne podrażnienie). Możliwe reakcje nadwrażliwości, białe przebarwienia i łuszczenie skóry (szczególnie w okolicy brodawek), rzadko nadżerki. Poinformuj lekarza: Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

4. Verrumal –skuteczność i cena

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza