W tym wieku mamy najwięcej energii
Wielu ludzi określa wiek 30 lat jako okres największego rozwoju. Balansowanie pomiędzy wymagającą pracą i życiem rodzinnym, jak również bardziej regularne ćwiczenia niż w młodszym wieku potwierdzają, że szczyt aktywności przypada w życiu przecietnego człowieka na moment, gdy mamy 31 lat.
Jednak dla osób starszych nie wszystko jest jeszcze stracone. W wieku 55 lat możemy się spodziewać kolejnego przypływu energii z powodu pobudzającej myśli o emeryturze.
Badacze również odkryli, że u 82 proc. ludzi poziom energii zaczyna spadać w momencie, kiedy mają mało zajęć lub nie posiadają ich wcale. Rzecznik jednej z firm produkujących witaminy, która nadzorowała badania, powiedział, że większość z nas uważa, iż to dwudziestolatkowie posiadają najwięcej energii. W rzeczywistości bogate życie towarzyskie, nieprzespane noce i dosyć uboga dieta sprawiają, że efekt może być odwrotny.
Uważa się, że im więcej mamy do zrobienia, tym większe są nasze pokłady energii, dzięki czemu działamy efektywniej. Psychoterapeutka Sally Brown powiedziała, że chociaż styl życia ma niewątpliwie wpływ na zasoby energii, to z tych badań wynika, że to stan umysłu jest odpowiedzialny za jej poziom.
Ponadto podejście do życia i poczucie szczęścia napędzają nas najbardziej. Mogłoby to wyjaśniać, dlaczego mamy najwięcej energii w wieku 31 lat, chociaż w tym okresie mierzymy się z największymi wyzwaniami, takimi jak wymagająca praca i wychowanie dzieci.
Dodała, że badania uwypukliły także połączenie pomiędzy stresem i poziomem energii, jako że przeżywamy jej napływ po 50. roku życia, kiedy jesteśmy wolni od napięcia nerwowego, opieki nad małymi dziećmi i silnego dążania do rozwoju zawodowego.
Bycie zapracowanym daje nam poczucie celu. Jednak stan przytłoczenia może przynieść odwrotne efekty. Więcej niż 3/4 ankietowanych potwierdziło, że miewa momenty, kiedy musi naładować baterie.
Jeden z badaczy stwierdził, że ludzie mają świadomość tego, że pożywienie, dieta i styl życia mogą pomagać w ładowaniu baterii. Szybka herbata lub kawa są najbardziej popularnymi sposobami na podniesienie poziomu zasobów. Kolejnymi są drzemka, picie wody, spacer czy kawałek czekolady.
Ankietowani uznali swoją pracę za największy czynnik obniżający pokłady energii, następnymi były obawy iniepokój, codzienne obowiązki oraz opieka nad dziećmi. Dodatkowo, jednym z największych pochłaniaczy energii okazały się choroby psychiczne, takie jak depresja.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.