Trwa ładowanie...

W walce z wysokim cholesterolem pomoże wyeliminowanie węglowodanów, a nie tłuszczów nasyconych. Nowe badania

Do tej pory osoby z uwarunkowanym genetycznie wysokim poziomem cholesterolu słyszały od lekarzy przede wszystkim jedno zalecenie: "ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych". Tymczasem badania opublikowane w branżowym czasopiśmie "BMJ Evidence-Based Medicine" obalają ten mit. Ich autorzy dowodzą, że w przypadku tej przypadłości kluczową rolę odgrywa wyeliminowanie węglowodanów.

Zobacz film: "Sygnały ostrzegawcze, które wysyła chora wątroba"

1. Przy wysokim cholesterolu podstawą jest rezygnacja z węglowodanów

Hipercholesterolemia rodzinna to schorzenie, które jest uwarunkowane genetycznie. Przejawia się podwyższonym poziomem cholesterolu. W związku z tym wiąże się ono z wyższym ryzykiem zachorowania na wszystkie powikłania miażdżycy, takie jak udar mózgu czy zawał serca. Osoby cierpiące na tę przypadłość mają nawet czterokrotnie wyższy poziom cholesterolu, niż wynosi norma.

Do tej pory większość specjalistów zalecała osobom z wysokim poziomem cholesterolu wyeliminowanie z diety przede wszystkim tłuszczów nasyconych. Zalecenia wydane przez American Heart Association mówiły, że takie osoby powinny maksymalnie ograniczyć produkty odzwierzęce, m.in. mięso, ser, jajka oraz olej kokosowy.

Tymczasem nowe badania, które niedawno zostały opublikowane w prestiżowym magazynie "BMJ Evidence-Based Medicine" sugerują, że nie ma dowodów na to, że dieta o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych u takich osób skutecznie wpłynie na obniżenie poziomu cholesterolu. W badania był zaangażowany zespół ekspertów z różnych państw, m.in. kardiolodzy i dietetycy.

"Przez ostatnie 80 lat mówiono osobom z rodzinną hipercholesterolemią, że obniżają poziom cholesterolu dzięki diecie o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. Nasze badanie wykazało, że bardziej zdrowa dla serca dieta, to dieta o niskiej zawartości cukru, a nie tłuszczów nasyconych" - mówi prof. David Diamond z Uniwersytetu Południowej Florydy, główny autor raportu.

2. Hipercholesterolemia groźna przede wszystkim dla młodych ludzi

Zdaniem autorów badania, w przypadku chorych borykających się z hipercholesterolemią kluczowe znaczenie może mieć ograniczenie węglowodanów. Dieta niskowęglowodanowa to również najlepsza rekomendacja dla osób z grup ryzyka związanego z chorobami serca. Ograniczenie węglowodanów powinno być kluczowe w przypadku osób zmagających się z nadwagą, nadciśnieniem i cukrzycą.

To nie jedyne badanie, które sugeruje takie rozwiązanie. Podobne wnioski płyną z innej naukowej pracy opublikowanej z kolei w "Journal of American College of Cardiology".

Hipercholesterolemia nie boli. Przez długi czas przebiega bez żadnych widocznych objawów, prowadząc m.in. do miażdżycy. W Polsce jest ok. 3 tys. osób ze zdiagnozowaną hipercholesterolemią, jednak lekarze mówią, że to ok. 2 proc. wszystkich cierpiących na tę przypadłość, bo większość chorych przez lata nie wie o tym, że jest dotknięta chorobą.

Szacuje się, że w Polsce nawet blisko 150 tys. osób cierpi na hipercholesterolemię. Nieleczona może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, zawału i udaru mózgu w bardzo młodym wieku - nawet u 20-40-latków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.