Trwa ładowanie...

Wapń w moczu – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy i interpretacja wyniku

Avatar placeholder
30.03.2021 22:14
Wapń w moczu – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy i interpretacja wyniku
Wapń w moczu – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy i interpretacja wyniku (iStock)

Wapń w organizmie człowieka spełnia wiele bardzo istotnych i ważnych dla zdrowia funkcji. Badanie wapnia w moczu daje możliwość wykrycia wielu chorób, m.in.: osteoporozy i choroby nerek. Dzięki temu szybkiemu i bezbolesnemu badaniu można poznać czy organizm jest zainfekowany i podjąć odpowiednie leczenie. Jak przeprowadzane jest badanie wapnia w moczu? Co należy wiedzieć o badaniu?

spis treści

1. Wapń w moczu – charakterystyka

Badanie wapnia w moczu stosuje się w diagnostyce wielu chorób. Bardzo ważny jest odpowiedni podaż wapnia, ponieważ ten pierwiastek w aż 99 proc buduje kości. Oprócz tego wapń odpowiada za prawidłową przemianę materii, za skurcze mięśni oraz odpowiedzialny jest za krzepnięcie krwi.

Wapń buduje kości i zęby każdego człowieka, im więcej wapnia otrzymamy w okresie dzieciństwa, tym nasze kości i zęby będą mocniejsze w przyszłości. Po 50 roku życia kości zaczynają słabnąć i ubywają. Dlatego im więcej wapnia dostarczymy kościom, tym dłużej będziemy cieszyć się ich siłą i zdrowiem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Oprócz tego niedobór wapnia może powodować inne szkody w organizmie. Dorosły człowiek powinien zażywać dzienną dawkę wapnia, która wynosi 1000mg.

2. Wapń w moczu – wskazania

Badanie wapnia w moczu często wykonywane jest razem z badaniem wapnia w surowicy. Badanie wapnia w moczu wykonywane jest kiedy:

  • wydalanie moczu jest znacznie zwiększone;

  • zachodzi podejrzenie wystąpienia osteoporozy;

  • pacjent leczy się na osteoporozę;

  • zachodzi podejrzenie kamicy nerek (choroba, podczas której w układzie moczowym tworzą się kamienie zbudowane z substancji chemicznych);

  • zachodzi podejrzenie chorób przytarczyc.

3. Wapń w moczu – opis badania

Badanie wapniu w moczu jest badaniem czasochłonnym. Pacjent musi zbierać do specjalnego pojemnika dobowy mocz. Pierwszą porcję moczu rannego należy oddać do toalety, a kolejne do pojemnika. Mocz ranny z dnia kolejnego również powinien znaleźć się w tym pojemniku. Następnie mocz musi być dokładnie wymieszany, a jego próbka powinna znaleźć się najszybciej jak to możliwe w laboratorium.

Jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, to powinien skonsultować to ze swoim lekarzem, gdyż może on zalecić wstrzymanie się od nich na dzień badania. Kobiety miesiączkujące nie mogą wykonywać badania, gdyż wynik może wyjść nieprawidłowy.

4. Wapń w moczu – normy i interpretacja wyniku

Prawidłowa wartość wapnia w moczu dla osoby dorosłej powinna wynosić 7,5 mmol/24 h. Jeżeli u danego pacjent wydalanie wapnia z moczem jest zwiększone, to może świadczyć to o:

  • nadmiernym spożywaniu mleka;

  • osteoporozie;

  • przyjmowaniu niektórych leków;

  • nadczynności przytarczyc;

  • nadmiernym spożywaniu produktów białkowych.

Natomiast zmniejszona ilość wydalanego wapnia z moczu, może świadczyć o:

Musisz to wiedzieć

Wynik badania wapnia w moczu może zależeć o wielu czynników, dlatego z każdym wynikiem należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, by ocenił badanie profesjonalnie, a w razie potrzeby zastosował odpowiednie leczenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze