Wertebroplastyka - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, zalety

Wertebroplastyka to potocznie cementowanie kręgosłupa. Jest to zabieg wykonywany przez neurochirurgów w celu zmniejszenia bólu odczuwanego przez pacjentów w kręgosłupie. Głównym celem wertebroplastyki jest zmniejszenie, a docelowo nawet całkowita redukcja dolegliwości bólowych kręgosłupa wywoływanych przez złamania lub inne procesy toczące się w trzonie kości.

Wertebroplastyka - wskazania

Zabieg, jakim jest wertebroplastyka, stosowany jest w leczeniu patologicznych złamań trzonów kręgowych, do których często dochodzi m.in. w wyniku osteoporozy. Są też inne wskazania do wertebroplastyki. Są to przede wszystkim:

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Wertebroplastyka - przeciwwskazania

Wertebroplastyka nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta zmagającego się z powyższymi dolegliwościami. Wertebroplastyki nie powinno się wykonywać u osób, które zmagają się z problemem w postaci zaburzeń krzepnięcia krwi. Innym przeciwwskazaniem do wertebroplastyki jest sytuacja, gdy trzon kręgu jest mocno zapadnięty, co uniemożliwia bezpieczne wykonanie zabiegu.

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń należą zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, które...

Wertebroplastyka - przebieg

Zabieg ten polega na przezskórnym wstrzyknięciu cementu kostnego (PMMA) w miejsce zmiany patologicznej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą RTG (fluoroskopia), przy użyciu igły o średnicy 1-2 mm. Zabieg wertebroplastyki trwa około pół godziny. Po zakończeniu wertebroplastyki pacjent pozostaje na stole operacyjnym aż do całkowitego stwardnienia cementu. Cement kostny wzmacnia kręgosłup i zapobiega jego dalszym zniszczeniom. Wprowadzenie cementu powoduje usztywnienie struktury kości i może prowadzić do obniżenia odczuwanych dolegliwości nawet o ponad 90%. Wertebroplastyka jest zabiegiem mało inwazyjnym, bezpiecznym, a efekt w postaci ustąpienia bólu pojawia się bardzo szybko.

Wertebroplastyka - postępowanie po zabiegu

Po przeprowadzeniu wertebroplastyki pacjent pozostaje pod obserwacją przez kilka godzin. Ważne jest, że już tego samego dnia można uzyskać wypis ze szpitala - dzieje się tak, gdy zastosowano znieczulenie miejscowe.

Gdy pacjenta poddano znieczuleniu ogólnemu, z łóżka wstaje on na drugi dzień po przeprowadzeniu wertebroplastyki. Po zabiegu nie jest konieczne noszenie gorsetu, a powrót do pełnej sprawności i aktywności zajmuje około 4 tygodni. Należy pamiętać, by w tym czasie nie przeciążać organizmu i zminimalizować aktywność.

Wertebroplastyka - powikłania

Powikłania po wertebroplastyce są rzadkie. Jednym z najczęstszych jest wyciek cementu - powikłanie to jednak nie zawsze jest niebezpieczne. Gdy dojdzie do wycieku cementu, który był wstrzyknięty w miejsce, gdzie biegnie rdzeń kręgowy, może skończyć się to nawet porażeniem kończyn dolnych. Po wertebroplastyce może dojść też do powikłań pooperacyjnych związanych między innymi z podaniem znieczulenia ogólnego. Kolejne powikłanie, które również jest bardzo rzadkie, to infekcja po zabiegu wertebroplastyki.

Wertebroplastyka - zalety

Wertebroplastyka to zabieg, który ma szereg zalet. Oprócz zniesienia dolegliwości bólowych, a co za tym idzie - podniesienia jakości życia pacjenta, wertebroplastyka przyczynia się do wyeliminowania konieczności zażywania leków przeciwbólowych. Ponadto wertebroplastyka poprawia biomechanikę kręgosłupa oraz hamuje proces jego degradacji.

Komentarze (1)
~Iza
~Iza ponad rok temu

Witam. Osobiscie nie polecam zabiegu wertebloplastyki.Kregoslup ,a konkretnie tak zwane ubytki same sie z czasem zaleją.Moj tato miał zabieg wertebloplastyki przeprowadzony bez żadnych badan ,dodam,że chorował na POCHP i miał problemy z sercem. .Zaden z lekarzy nie wziął tego pod uwagę .Wdała sie odma podskórna.Niecałe pół roku po zabiegu i dwutygodniowym pobycie w szpitalu mój tato w wieku 58 lat zmarł.Przez niedouczonych lekarzy ,i eksperymentowaniu na ludziach bez niezbędnych badan lekarskich okalecza sie i zabija nieświadomych pacjentów i perfidnie oklamuje sie rodziny ,że zabieg jest absolutnie bezpieczny.Moja rada -PROSZĘ SIĘ NAD TYM ZABIEGIEM DOBRZE ZASTANOWIĆ BO NIE JEST BEZPIECZNY.!!!!!!!!!!Pozdrawiam Iza z Białegostoku

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wertebroplastyka - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, zalety
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wertebroplastyka - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, zalety
Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - zdjęcia

Poród w wodzie - zdjęcia

Obecnie poród w wodzie jest coraz bardziej dostępną opcją dla przysłych mam. Ma on wiele zalet, głównie przez wzgląd na mniejszy ból i większą higienę.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - przebieg (WIDEO)

Poród w wodzie - przebieg (WIDEO) Odtwórz wideo

. Zapewnia więc jej to większy komfort podczas porodu. Czy taka metoda jest bardziej naturalna? Jakie są inne wady i zalety? Na te pytania odpowie profesor

Sigmoidoskopia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Rodzinna polipowatość widoczna dzięki badaniu endoskopowemu.

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Nacięcie krocza - przebieg, powikłania, zalety i wady

Wskazania do nacięcia krocza podczas porodu (WIDEO)

Wskazania do nacięcia krocza podczas porodu (WIDEO) Odtwórz wideo

za pomocą kilku nacięć. Uważano, że nacięcie krocza ma dwie zalety: zapobiega obniżaniu i wypadaniu macicy po porodzie, pozwala na łatwiejsze (...) . Jest ono jednak stosowane w konkretnych przypadkach, kiedy są ku temu wskazania....

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.