Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Wertebroplastyka - wskazania, przeciwwskazania, przebieg, powikłania, zalety

Avatar placeholder
13.09.2021 12:33
Wertebroplastyka wskazana jest także przy przepuklinie kręgosłupa
Wertebroplastyka wskazana jest także przy przepuklinie kręgosłupa (AdobeStock)

Wertebroplastyka to potocznie cementowanie kręgosłupa. Jest to zabieg wykonywany przez neurochirurgów w celu zmniejszenia bólu odczuwanego przez pacjentów w kręgosłupie. Głównym celem wertebroplastyki jest zmniejszenie, a docelowo nawet całkowita redukcja dolegliwości bólowych kręgosłupa wywoływanych przez złamania lub inne procesy toczące się w trzonie kości.

spis treści

1. Wertebroplastyka - wskazania

Zabieg, jakim jest wertebroplastyka, stosowany jest w leczeniu patologicznych złamań trzonów kręgowych, do których często dochodzi m.in. w wyniku osteoporozy. Są też inne wskazania do wertebroplastyki. Są to przede wszystkim:

2. Wertebroplastyka - przeciwwskazania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wertebroplastyka nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta zmagającego się z powyższymi dolegliwościami. Wertebroplastyki nie powinno się wykonywać u osób, które zmagają się z problemem w postaci zaburzeń krzepnięcia krwi. Innym przeciwwskazaniem do wertebroplastyki jest sytuacja, gdy trzon kręgu jest mocno zapadnięty, co uniemożliwia bezpieczne wykonanie zabiegu.

3. Wertebroplastyka - przebieg

Zabieg ten polega na przezskórnym wstrzyknięciu cementu kostnego (PMMA) w miejsce zmiany patologicznej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą RTG (fluoroskopia), przy użyciu igły o średnicy 1-2 mm. Zabieg wertebroplastyki trwa około pół godziny. Po zakończeniu wertebroplastyki pacjent pozostaje na stole operacyjnym aż do całkowitego stwardnienia cementu. Cement kostny wzmacnia kręgosłup i zapobiega jego dalszym zniszczeniom. Wprowadzenie cementu powoduje usztywnienie struktury kości i może prowadzić do obniżenia odczuwanych dolegliwości nawet o ponad 90%. Wertebroplastyka jest zabiegiem mało inwazyjnym, bezpiecznym, a efekt w postaci ustąpienia bólu pojawia się bardzo szybko.

4. Wertebroplastyka - postępowanie po zabiegu

Po przeprowadzeniu wertebroplastyki pacjent pozostaje pod obserwacją przez kilka godzin. Ważne jest, że już tego samego dnia można uzyskać wypis ze szpitala - dzieje się tak, gdy zastosowano znieczulenie miejscowe.

Gdy pacjenta poddano znieczuleniu ogólnemu, z łóżka wstaje on na drugi dzień po przeprowadzeniu wertebroplastyki. Po zabiegu nie jest konieczne noszenie gorsetu, a powrót do pełnej sprawności i aktywności zajmuje około 4 tygodni. Należy pamiętać, by w tym czasie nie przeciążać organizmu i zminimalizować aktywność.

Zobacz także:

5. Wertebroplastyka - powikłania

Powikłania po wertebroplastyce są rzadkie. Jednym z najczęstszych jest wyciek cementu - powikłanie to jednak nie zawsze jest niebezpieczne. Gdy dojdzie do wycieku cementu, który był wstrzyknięty w miejsce, gdzie biegnie rdzeń kręgowy, może skończyć się to nawet porażeniem kończyn dolnych. Po wertebroplastyce może dojść też do powikłań pooperacyjnych związanych między innymi z podaniem znieczulenia ogólnego. Kolejne powikłanie, które również jest bardzo rzadkie, to infekcja po zabiegu wertebroplastyki.

6. Wertebroplastyka - zalety

Wertebroplastyka to zabieg, który ma szereg zalet. Oprócz zniesienia dolegliwości bólowych, a co za tym idzie - podniesienia jakości życia pacjenta, wertebroplastyka przyczynia się do wyeliminowania konieczności zażywania leków przeciwbólowych. Ponadto wertebroplastyka poprawia biomechanikę kręgosłupa oraz hamuje proces jego degradacji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zasady dbania o kręgosłup
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze