Widać go, gdy jest źle. Tak objawia się stłuszczenie wątroby
Stłuszczenie wątroby, inaczej mówiąc, nagromadzenie tłuszczu w tym organie, jest schorzeniem, które często nie daje żadnych oznak. Kiedy jednak pojawiają się zazwyczaj to sygnał, że choroba jest już na tyle zaawansowana, że nie można jej cofnąć.
1. Tak dochodzi dochodzi do stłuszczenia wątroby
Stłuszczenie wątroby jest stanem, w którym dochodzi do nagromadzenia kropli tłuszczu w komórkach wątrobowych. Normalnie, te krople tłuszczu powinny być wykorzystane w procesie przemiany materii. Do tego stanu często dochodzi w wyniku zaburzeń metabolicznych u osób prowadzących niezdrowy tryb życia, charakteryzujący się złym odżywianiem i brakiem aktywności fizycznej.
U pacjentów, u których zdiagnozowano stłuszczenie wątroby, z reguły występują również inne problemy zdrowotne, takie jak nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hiperlipidemia, czyli nadmiar szkodliwej frakcji cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
Nagromadzenie tłuszczu w wątrobie może być również spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Wysokoprocentowe napoje mogą wpływać na procesy metaboliczne w wątrobie, powodując, że organ gromadzi więcej tłuszczu, niż jest w stanie go rozłożyć. Wówczas mówimy o tzw. alkoholowym stłuszczeniu wątroby, które przez długi czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Jedyną oznaką, która może się pojawić, jest dyskomfort w jamie brzusznej, wynikający z powiększenia wątroby.
Na stłuszczenie wątroby wpływa również spożywanie używek i niektórych leków.
2. Objawy stłuszczenia wątroby
Pomimo stanu zapalnego wątroby, we wczesnych stadiach choroby nie występują żadne objawy. Jeśli stłuszczenie wątroby jest połączone z marskością wątroby, w której narząd ulega uszkodzeniu, mogą wystąpić pewne symptomy. Chodzi o gromadzenie się płynu w organizmie, które prowadzi do obrzęku nóg i bólu brzucha.
Wynika to z podwyższonego ciśnienia w żyle, która doprowadza krew do wątroby. Wzrost ciśnienia krwi w żyle wrotnej powoduje gromadzenie się płynu wokół ciała, w tym w nogach, kostkach i brzuchu. Obrzęk brzucha, nazywany także wodobrzuszem, bywa trudny do wykrycia.
U osób ze stłuszczeniem wątroby może dojść do pęknięcia żyły wrotnej, co może powodować przenikanie krwi do stolca lub wymioty. Eksperci ostrzegają, by w obu przypadkach natychmiast zgłosić się do szpitala.
Inne objawy uszkodzenia wątroby mogą obejmować:
- swędzącą skórę,
- pajączki na skórze,
- utratę masy ciała,
- mdłości,
- utratę apetytu,
- zmęczenie.
Jednym z najważniejszych kroków do poprawienia swojego stanu zdrowia jest zmiana dotychczasowego trybu życia oraz sposobu żywienia. W wielu przypadkach konieczne jest również przyjmowanie specjalistycznych leków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.