Trwa ładowanie...

Wielu Polaków łyka to codziennie. Może być toksyczne dla serca i wątroby

Uwaga na przyjmowanie suplementów z witaminami. Łatwo o przedawkowanie
Uwaga na przyjmowanie suplementów z witaminami. Łatwo o przedawkowanie (East News)

Lekarze ostrzegają przed przedawkowaniem suplementów. Wiele osób zakłada, że po zimie warto wzmocnić organizm koktajlem witamin. Tymczasem specjaliści podkreślają, że lepiej uzupełniać niedobory dzięki diecie, bo to ochroni nas przed przedawkowaniem.

spis treści

1. Czy można przedawkować witaminy?

Suplementy zawierające witaminy i minerały są wskazane, jeżeli rzeczywiście cierpimy na niedobory. Mimo że są dostępne bez recepty - ich przyjmowanie i dawkowanie zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.

Wiele kobiet regularnie sięga m.in. po żelazo, okazuje się, że może to mieć groźne skutki, zwłaszcza w przypadku kobiet, które są po menopauzie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Nadmiar żelaza jest toksyczny dla wątroby, serca i mózgu - ostrzega dr Deborah Lee z Dr Fox Pharmacy cytowana przez Express.co.uk.

Przyjmowanie jednocześnie wapnia, magnezu i żelaza może się wykluczać i osłabiać działanie innych leków
Przyjmowanie jednocześnie wapnia, magnezu i żelaza może się wykluczać i osłabiać działanie innych leków (Getty Images)

Powikłaniami grozi też przyjmowanie na własną rękę dziurawca zwyczajnego, który może zakłócać wchłanianie wielu leków, m.in. statyn stosowanych w leczeniu hipercholesterolemii.

Okazuje się, że można przedawkować nawet witaminę C. Jej odpowiedni poziom wspiera układ odpornościowy, ale najlepiej, jeśli dostarczamy ją organizmowi przez odpowiednią dietę. Jeżeli nagle zaczynamy przyjmować zwiększone dawki suplementów, może to przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Przyjmowanie ponad 2 tys. mg wit. C dziennie może powodować nudności, wymioty, biegunkę i bóle głowy. Podobnie może się skończyć przedawkowanie cynku.

Dr Lee radzi, by sprawdzić, czy produkty, które przyjmujemy można łączyć. Na przykład magnez nie powinien być przyjmowany razem z innymi witaminami, bo utrudnia ich wchłanianie.

2. Prawidłowe dawki witaminy D

Najnowsze wytyczne opublikowane w czasopiśmie "Nutrients" wskazują, że ponad 90 proc. mieszkańców Polski ma za niskie stężenie witaminy D w organizmie, z czego nawet 60 proc. może mieć ciężki niedobór.

"Wykazano, że niedobór witaminy D jest jednym z czynników ryzyka wielu chorób i śmiertelności ogólne" - podkreślają autorzy pracy.

Przedawkowanie witaminy D występuje stosunkowo rzadko, ale trzeba na to uważać. Nadmiar również jest groźny i może doprowadzić do gromadzenia wapnia w tętnicach, nerkach czy sercu. To zwiększa ryzyko zaburzeń pracy serca i mózgu.

3. Sposób na uzupełnienie witamin i minerałów

Eksperci przypominają, że nadmierna suplementacja może doprowadzić do hiperwitaminozy. Najczęściej dotyczy to witaminy K, A, D oraz E, które są gromadzone w tkankach tłuszczowych, a ich nadmiar nie jest wydalany z moczem. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest urozmaicenie diety w potrzebne substancje.

- Naprawdę nie można uzyskać toksycznych dawek składników odżywczych poprzez jedzenie, ale można uzyskać toksyczne dawki poprzez suplementy - podkreśla dr Beth Kitchin ekspertka ds. żywienia z Uniwersytetu w Alabamie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze