Witamina życia. "Im wyższy poziom, tym niższe ryzyko śmierci"
Zdaniem japońskich naukowców z Uniwersytetu w Osace witamina D, nazywana witaminą słońca, może wydłużać życie. Z najnowszych badań wynika, że istnieje zależność między poziomem witaminy D a ryzykiem śmierci. "Im wyższy poziom witaminy D, tym niższe ryzyko śmierci" - komentuje dr Michael Holick, ale trzeba uważać na jej przedawkowanie.
1. Witamina D i jej znaczenie
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak D, A, E i K pełnią bardzo ważne funkcje. Organizm nie wydala ich razem z moczem i potem, a magazynuje w tkance tłuszczowej i wątrobie. Najlepiej wchłaniają się, gdy przyjmowane są razem z tłuszczem. Każda z nich pełni nieco inną rolę w organizmie, dlatego powinniśmy dbać o odpowiednią dawkę zalecaną przez ekspertów.
Niedawne odkrycia naukowców dotyczą witaminy D, która wspiera układ odpornościowy, przeciwdziała krzywicy i osteoporozie, zalecana jest także w profilaktyce cukrzycy. Dużą rolę odgrywa w przypadku dzieci, dbając o prawidłowy rozwój ich kości. Jej niedobór może negatywnie wpływać na cały układ nerwowy.
Od dawna wiadomo, że ta witamina ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Najnowsze badania odkrywają przed nami jeszcze jedno bardzo cenne działanie witaminy słońca. Zdaniem japońskich naukowców z Uniwersytetu w Osace suplementacja witaminy D jest w stanie wydłużyć nasze życie.
2. Witamina słońca wydłuża życie?
Dr Tohru Ishitani, który zajmuje się badaniem ryby Nothobranchius furzeri (gatunek ryby słodkowodnej z rzędu karpieńcokształtnych, nazywanej także killifish) podzielił się z amerykańskim "Newsweekiem" wynikiem swoich doświadczeń.
- Leczenie witaminą D wydłużyło życie u obu płci jednego z gatunków karpia Nothobranchius furzeri, u samic o 7 proc. i o 21 proc. u samców. Nadmierne dawki witaminy D nie wydłużyły życia ryb, więc ważne, aby podawać ich odpowiednią ilość - powiedział dr Tohru Ishitani.
Gatunek ryby Nothobranchius furzeri nie został wybrany przypadkowo - ta ryba to najkrócej żyjący w niewoli kręgowiec. Jej życie trwa około 3 miesięcy, dzięki czemu doskonale nadaje się do badań dotyczących procesów starzenia.
3. Suplementacja witaminy D
Analizy przedstawione przez japońskich naukowców pokrywają się z ostatnio opublikowanymi wytycznymi dotyczącymi rekomendowanych dawek witaminy D. Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Towarzystwa Endokrynologicznego, przedstawionymi na początku lipca w piśmie "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" osoby po 75. roku życia powinny suplementować ją w celu obniżenia ryzyka przedwczesnej śmierci.
Michael Holick, endokrynolog z uniwersytetu bostońskiego, podsumował w rozmowie z amerykańskim wydaniem "Newsweeka", że bardzo dobrze udokumentowano zależność pomiędzy poziomem witaminy D a ryzykiem śmierci.
- Im wyższy poziom witaminy D, tym niższe ryzyko śmierci - powiedział naukowiec i dodał, że jego zdaniem odnosi się to do wszystkich grup wiekowych. Wśród osób, które mogą czerpać korzyści z suplementacji wymienia się niemal każdego, od kobiet w ciąży, przez dzieci i młodzież, dorosłych, na osobach w podeszłym wieku kończąc.
Jakie korzyści mogą uzyskać poszczególne grupy suplementując witaminę słońca? Zacznijmy od kobiet w ciąży - przyjmując witaminę D mogą zmniejszyć zagrożenie powikłań podczas porodu, u płodu i noworodka.
Dzieci i młodzież w wieku 1-18 lat powinny ją suplementować, by zmniejszyć ryzyko krzywicy i możliwe infekcje układu oddechowego. Osoby dorosłe ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym mogą dzięki niej uniknąć rozwoju cukrzycy typu 2, zaś zdrowe osoby w wieku powyżej 75 lat obniżyć zagrożenie przedwczesnej śmierci.
4. Witamina D - ile powinniśmy jej przyjmować?
Nowe rekomendacje wskazują, by witaminę przyjmować regularnie każdego dnia, nie zaś większą dawkę w odstępie kilku dni. Warto jednak zaznaczyć, że suplementacja witaminy D, tak samo jak każdej innego witaminy, powinna być skonsultowana z lekarzem.
Specjalista, dobierając dawkę witaminy, często przed podjęciem decyzji rekomenduje wykonanie badań z oznaczeniem jej poziomu w organizmie. Aktualnie dawka witaminy D dla dorosłych, którą zalecają eksperci, wynosi 800-2000 jm/dzień.
5. Przedawkowanie witaminy D
Wiedząc już czym grozi niedobór witaminy D, a także znając pozytywny jej wpływ na organizm, możemy przesadzić w drugą stronę. Chcąc nadrobić braki lub do nich nie dopuścić, zdarza się, że przyjmujemy zbyt dużą ilość witaminy D. Przyczyną nadmiaru jest najczęściej źle dobrana suplementacja, nie poprzedzona konsultacją z lekarzem.
Powinniśmy mieć świadomość, że nadmiar nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Może on powodować niebezpieczne zwiększenie poziomu wapnia we krwi i jednocześnie wpływać na odkładanie się tego minerału w sercu i w tkankach. Kolejnym potencjalnym skutkiem są problemy z kośćmi i nerkami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.