Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Witaminy na nerwy

Avatar placeholder
07.10.2021 18:39
Witaminy na nerwy
Witaminy na nerwy (Adobe Stock)

Od dawna wiadomo, że witaminy wywierają korzystny wpływ na nasz organizm. Stosowane były od zawsze w leczeniu przeziębienia, grypy, poprawie odporności. A czy ktoś słyszał, że witaminy korzystnie oddziałują na układ nerwowy i pomagają walczyć ze stresem? O tym już tak często się nie mówi. Witaminy stanowią doskonały sposób na nerwy. Obecne w codziennej diecie poprawiają naszą psychiczną kondycję, pomagają znosić stresujące i nerwowe sytuacje.

spis treści

1. Skutki stresu

Praca, egzaminy, szybkie tempo życia sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej przemęczeni i zdenerwowani. Stres stał się nieodłącznym towarzyszem człowieka XXI wieku. Obecny jest niemal w każdej chwili. Niekiedy działa na nas pozytywnie – w sytuacji zagrożenia życia stymuluje wydzielanie adrenaliny, przez co mamy np. siłę do ucieczki bądź walki. Długotrwały stres, tłumiony przez nasz organizm, nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Przyczynia się m.in. do wzrostu ciśnienia krwi, co w konsekwencji może powodować zawał serca, udar mózgu, może także wywołać chorobę wrzodową czy zaburzenia miesiączkowania. Dlatego, gdy odczuwamy dyskomfort psychiczny, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do działania.

Jak walczyć ze stresem? Co robić, by uspokoić skołatane nerwy? Istnieje tyle teorii, ilu jest mieszkańców Ziemi. Niektórzy stosują masaże relaksacyjne, inni wyjeżdżają na wczasy, jeszcze inni płaczą do poduszki. Najprostszą metodą jest wprowadzenie zmian w diecie. Jak wiadomo, pokarmy, które spożywamy, oddziałują na wszystkie układy naszego organizmu, w tym i na układ nerwowy. Dieta na nerwy jest bardzo prosta, a kluczem do niej są witaminy.

2. Witaminy na stres

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Najskuteczniej w walce ze stresem pomagają witaminy z grupy B, któtre wspomagają przemianę węglowodanów, dostarczają komórkom nerwowym energii, korzystnie oddziałują na stan tkanki nerwowej, poprawiają koncentrację uwagi oraz pamięć. Ich obecność w codziennej diecie pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną organizmu oraz ogólne samopoczucie. Produkty, które są źródłem witamin z grupy B:

  • mięso wieprzowe,
  • ziemniaki,
  • orzechy,
  • rośliny strączkowe,
  • ryby,
  • mleko i przetwory mleczne,
  • produkty pełnoziarniste.

Spośród witamin z grupy B najkorzystniej na pracę układu nerwowego wpływa witamina B6 – pirydoksyna. Witamina B6 działa kojąco na układ nerwowy, uspokaja i pomaga w walce z bezsennością. Ze względu na te właściwości, bywa stosowana w terapii chorych na schizofrenię. Oprócz zbawiennego wpływu na układ nerwowy, witamina B6 pozwala utrzymać we właściwej kondycji skórę i włosy. Niedobór witaminy B6 przyczynia się do zaburzeń neurologicznych, w tym przedwczesnego starzenia się komórek nerwowych, prowadzi do bezsenności i problemów z pamięcią. W skrajnych przypadkach może spowodować nawet poważne zaburzenia psychiczne, objawiające się agresywnością, depresją czy nadpobudliwością.
W żywności niacyna występuje głównie w mięsie, wątrobie, rybach. Spośród produktów pochodzenia roślinnego największą jej ilość zawierają: fasola, soja, groch, produkty pełnoziarniste (pieczywo, makaron), ryż brązowy oraz warzywa liściaste – szpinak, szczypior, natka pietruszki, koperek. Witamina B12 (kobalamina) również jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Główne źródło tej witaminy stanowią produkty pochodenia zwierzęcego – mięso, mleko i jego przetwory, jaja, ryby. Objawy niedoboru witaminy B12 mogą początkowo przypominać objawy choroby Alzheimera – zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją uwagi.
Oprócz witamin do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego niezbędny jest również magnez, którego zapotrzebowanie wzrasta w stresujących sytuacjach. Niedobór magnezu objawia się skurczami mięśni, drżeniem rąk, zaburzoną pracą serca. Głównym źródłem magnezu są: kakao, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz owoce i warzywa.

Jeżeli chcemy, aby nasz układ nerwowy był odporny na stres, musimy dostarczać wraz z dietą wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze