Wizyta domowa – podstawa prawna, odmowa, zasady
Wizyta domowa jest czasami koniecznością. Bardzo często zdarza się, że osoba chora nie jest w stanie osobiście dotrzeć do gabinetu lekarskiego. Wówczas warto skorzystać z wizyty domowej. Wizyta domowa należą się tym osobom, które zachorowały nagle lub w czasie choroby czują się coraz gorzej. Warto wiedzieć, że wizyta domowa przysługuje pacjentom również w weekendy, święta oraz między 18.00 a 10.00 w dni powszednie.
1. Wizyta domowa - podstawa prawna
Wizyta domowa przysługuje pacjentom na podstawie zarządzenia prezesa NFZ. Według zarządzenia nr 72/2009/DSOZ z 3 listopada 2009 r. pacjenci mają prawo do wizyty domowej, gdy nagle zachorują lub nagle ich stan zdrowia się pogorszy, a nie są w stanie udać się do swojego lekarza rodzinnego.
Gdy sytuacja tego wymaga i stan pacjenta jest poważny, wizyta domowa powinna się odbyć w dniu zgłoszenia. Natomiast jeśli wizyta domowa dotyczy osoby chorej przewlekle, termin ustala się z pacjentem.
Termin wizyty domowej może zostać ustalony osobiście, telefonicznie lub poprzez osoby trzecie, a więc tak jak w przypadku normalnej wizyty lekarskiej w przychodni.
2. Wizyta domowa - odmowa
Wizyta domowa przysługuje w uzasadnionych przypadkach. Zdarza się jednak, że lekarz odmawia przyjazdu na wizytę domową, ponieważ uważa wezwanie za bezzasadne. Wówczas pacjent ma prawo do złożenia skargi u rzecznika praw ubezpieczonych, który pracuje przy każdym oddziale NFZ. Pacjent ma wówczas prawo do zmiany lekarza, który odmówił przyjazdu na wizytę domową.
3. Wizyta domowa - zasady
Wizyta domowa przysługuje również w nocy i w okresie świąt. Lekarz pracujący w przychodni ma obowiązek poinformowania pacjenta o możliwościach uzyskania pomocy poza standardowymi godzinami pracy. Wizyta domowa w tym czasie przysługuje w szczególności w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub nagłego zachorowania, jednak z wyłączeniem sytuacji zagrażających życiu pacjenta. Wizyta domowa jest również możliwa, jeśli ma na celu kontynuację podjętego w godzinach pracy przychodni leczenia. Jeśli natomiast jest konieczne dalsze postępowanie, lekarz powinien udzielić informacji, w których placówkach leczenie może być kontynuowane.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy przy chorych zatokach konieczna jest wizyta u lekarza? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
- Wizyta u lekarza - czy zawsze konieczna? - odpowiada dr n. med. Andrzej Niemirski
- Jak leczyć przeziębienie w domu? - odpowiada dr n. med. Andrzej Niemirski
Wizyta domowa nie dotyczy sytuacji, w których jest bezpośrednio zagrożone życie pacjenta. W tej grupie znajdują się m.in. omdlenia, upadki z wysokości i związane z nimi złamania, różne wypadki komunikacyjne, zaburzenia świadomości bez wyraźnej przyczyny, nagłe urazy powstałe w wyniku wypadków, duszności w klatce piersiowej, rażenie prądem, a także poród i wszelkie dolegliwości związane z przebiegiem ciąży. Każda z tych sytuacji wyklucza możliwość umówienia wizyty domowej. Należy pamiętać, że są to sytuacje, w których należy skontaktować się z oddziałem ratownictwa medycznego.
4. Wizyta domowa - wizyty płatne
Wizyta domowa może zostać również umówiona odpłatnie. Wówczas mamy większy wybór lekarzy, którzy świadczą usługi wizyt domowych. Obecnie bardzo popularne są również tzw. pakiety medyczne, które można wykupić w niektórych zakładach pracy. Wówczas po wykupieniu pakietu możemy korzystać nie tylko z wizyt domowych, ale też z wizyt u różnych specjalistów. Warto podkreślić, że wizyta domowa w ramach takiego pakietu jest łatwiej dostępna.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.