Włóknienie wątroby - przyczyny, diagnostyka, leczenie, dieta
Włóknienie wątroby to proces, występujący na skutek działania czynników uszkadzających/ Najczęstsze przyczyny włóknienia to nadużywanie alkoholu, wpływ niektórych leków lub wirusów. Włóknienie wątroby może mieć charakter odwracalny lub nieodwracalny, pacjenci poza przyjmowaniem leków muszą dodatkowo zwracać uwagę na dietę i aktywność fizyczną. Co warto wiedzieć o włóknieniu wątroby?
1. Co to jest włóknienie wątroby?
Włóknienie wątroby to jednocześnie proces naprawczy i chorobotwórczy narządu. Początkowo pozwala na zastąpienie uszkodzonych komórek wątroby włóknami, które wzmacniają strukturę.
W późniejszym czasie proces przybiera na sile, sprawiając, że miąższ zastępowany jest przez tkankę łączną. Powoduje to problemy z odpływem żółci, a nawet martwicę i marskość narządu.
Początkowo proces włóknienia jest korzystny dla wątroby, natomiast trwający przewlekłe prowadzi do poważnych uszkodzeń w budowie i funkcjonowaniu organu.
2. Stopnie włóknienia wątroby
- F0 - brak zwłóknienia,
- F1 - niewielkie zwłóknienie,
- F2 - zwłóknienie wątroby,
- F3 - zaawansowane zmiany,
- F4 - marskość wątroby.
Niewielkie zwłóknienia na wątrobie można spowolnić lub doprowadzić do ich regeneracji. Postępowanie to niestety nie jest możliwe w przypadku wystąpienia marskości wątroby.
3. Przyczyny włóknienia wątroby
- nadużywanie alkoholu (każdego rodzaju, również wina),
- niektóre leki,
- choroby metaboliczne,
- choroby autoimmunologiczne,
- wirusy hepatotropowe (typu A, B i C).
Warto pamiętać, że proces włóknienia wątroby postępuje o wiele szybciej u osób powyżej 40. roku życia, w przypadku cukrzycy, otyłości oraz leczenia immunosupresyjnego.
4. Diagnostyka włóknienia wątroby
W przypadku podejrzenia zmian w obrębie wątroby pacjenci kierowani są na biopsję, która umożliwia pobranie komórek narządu i przekazanie ich do badania mikroskopowego.
Równie dużą popularnością w diagnostyce cieszy się elastografia dynamiczna punktowa, która ocenia stopień zwłóknienia narządu od niewielkich zmian aż do nieodwracalnej marskości wątroby.
Dodatkowo wartość diagnostyczną ma wywiad lekarski, opis objawów, badanie fizykalne, morfologia krwi, próby wątrobowe, a także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
5. Leczenie włóknienia wątroby
Rozpoznanie włóknienia wątroby w pierwszej fazie jest trudne, ze względu na brak objawów. Po usłyszeniu diagnozy kluczowe jest określenie przyczyny schorzenia i natychmiastowe go wyeliminowanie.
Kolejnym etapem jest wdrożenie leków przeciwzapalnych (kortykosteroidy, interleukina, kolchicyna), środków hamujących aktywację komórek gwiaździstych oraz preparatów sprzyjających degradacji macierzy zewnątrzkomórkowej.
Wielu pacjentów przyjmuje dodatkowo produkty osłaniające komórki wątroby, na przykład cynk, sulimarynę i witaminę E.
6. Dieta w przypadku włóknienia wątroby
Dieta w przypadku włóknienia wątroby traktowana jest jako element leczenia. Specjaliści zalecają przejście na dietę wegetariańską z ograniczeniem spożywania białka.
Istotne jest spożywanie kilku mniejszych porcji w regularnych odstępach czasu i zmniejszenie ilości soli w potrawach. Zmiany na wątrobie są również wskazaniem do odstawienia ostrych przypraw, takich jak ostra papryka, chilii, ocet, chrzan, musztarda, curry czy czosnek).
Niewwskazane jest ponadto picie słodkich, gazowanych napojów, jedzenie słodyczy i smażonych potraw. Najlepiej sięgać po dania przygotowane na parze lub w piekarniku.
Absolutnie zabronione jest picie każdego rodzaju alkoholu, bez względu na ilość. Chorzy powinni również dbać o regularną aktywność fizyczną i zdecydować się na rzucenie palenia.
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.