Woda siarczkowa i kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania
Woda siarczkowa jest surowcem o cennych właściwościach, dlatego wykorzystuje się ją w lecznictwie. Na jej bazie przeprowadza się kąpiele siarczkowe, które wspierają terapię wielu chorób. Swoje działanie zabiegi zawdzięczają siarce i innym minerałom, które przenikają przez skórę i wchłaniają się do krwioobiegu. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest woda siarczkowa?
Woda siarczkowa (woda siarczkowo-siarkowodorowa) to woda zawierająca siarkę, którą wykorzystuje się w celach leczniczych. Najsilniejsze stężenie siarki może wynosić nawet do 900 mg na litr, a dopuszczalne stężenie siarkowodoru w wodzie wykorzystywanej do zabiegów leczniczych nie może przekroczyć 100 mg na litr.
Siarka w wodzie siarczkowej występuje w postaci siarkowodoru, jonu wodorosiarczkowego, jonu siarczkowego, jonu tiosiarczanowego lub polisulfanów.
Lecznicza woda siarczkowa jest wykorzystywana między innymi do kąpieli. Kuracje tego typu są powszechnie znane i stosowane w uzdrowiskach od wieków. Wodę siarczkową stosuje się także do kuracji pitnej, zawsze po konsultacji lekarskiej w zakresie zasadności i ilości.
2. Na czym polega kąpiel siarczkowa?
Kąpiel siarczkowa to kąpiel lecznicza, do której wykorzystuje się wodę siarczkową, zawierającą wiele substancji aktywnych, takich jak siarka, ale i brom, jod czy bor. Warto pamiętać, że siarka, która jest niemetalicznym pierwiastkiem chemicznym, znajduje się we wszystkich komórkach organizmu.
Jej niedobór może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Siarkę można uzupełnić poprzez spożywanie produktów spożywczych, ale i poprzez kąpiele. Można stosować kąpiele siarczkowe:
- całościowe: konieczne jest całkowite zanurzenie w wodzie do tak zwanej linii serca,
- częściowe: zanurzane są wyłącznie kończyny.
Woda siarczkowa do kąpieli ma klarowny, lekko żółtawy kolor i specyficzny zapach. Musi mieć około 35-38 stopni Celsjusza. Kąpiel trwa mniej więcej kwadrans, przy czym zaleca się serie 7-15 zabiegów, przeprowadzanych w ciągu 2-3 tygodni.
Działanie wody siarkowej widoczne jest natychmiast, a efekt kuracji utrzymuje się kilka miesięcy, a nawet rok. Siła oddziaływania zabiegów zależy od stężenia związków czynnych w wodzie kąpielowej i wielkości powierzchni wchłaniania, czyli zanurzonej powierzchni ciała. Im wyższe stężenie roztworu, tym większa jego wchłanialność.
Z kąpieli siarkowej można korzystać w uzdrowiskach, gdzie wykorzystuje się naturalne źródła leczniczej wody, ale i w domu. Do tego celu potrzebna jest sól siarczkowa do kąpieli lub woda siarczkowa, którą można kupić przez internet.
3. Na co pomagają kąpiele siarkowe?
Woda siarczkowa ma działanie wielokierunkowe, działa miejscowo i ogólnie. Podczas zabiegu przez skórę przenikają z wody do organizmu składniki mineralne, zaś z organizmu do wody produkty przemiany materii. Dzięki czemu kąpiel siarczkowa:
- przyśpiesza procesy metaboliczne,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- działa przeciwzapalnie, antyhistaminowo, bakteriobójczo, przeciwpasożytniczo,
- wspiera regenerację,
- wzmacnia odporność,
- usuwa martwy naskórek, zmiękcza zrogowacenia (to dlatego woda siarczkowa sprawdza się w walce z chorobami skórnymi)
- obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.
To dlatego kąpiele z wodą siarczkową wspierają leczenie wielu schorzeń. Jakie są wskazania? To na przykład choroby skóry, takie jak łojotokowe zapalenie skóry, AZS (atopowe zapalenie skóry), trądzik, egzema czy łuszczyca.
Kąpiele z wodą siarczkową pomagają także osobom, które zmagają się z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak:
- choroby reumatyczne, np. RZS (reumatoidalne zapalnie stawów),
- choroby neurologiczne, takie jak rwa kulszowa, neuralgia, neuropatia,
- choroby układu oddechowego, zwłaszcza przewlekłe,
- choroby układu kostnego: zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów, dyskopatia, stany przeciążeniowe, stany pourazowe, osteoporoza,
- choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy dna moczanowa.
- choroby układu krwionośnego: zaburzenia krążenia, miażdżyca.
4. Przeciwwskazania do kąpieli siarczkowych
Częstotliwość oraz zakres zabiegu powinien ustalić lekarz. Trzeba pamiętać, że niewłaściwe stosowanie kąpieli może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Z uwag na silne działanie substancji aktywnych zawartych w wodzie siarczkowej istnieją różne przeciwwskazania do jej stosowania. To na przykład:
- znaczna niewydolność krążeniowa, zaburzenia rytmu serca, stany po zawale serca, niestabilna choroba wieńcowa, zaawansowane zapalenie żył,
- nadwrażliwość na związki siarki,
- choroby nowotworowe,
- gruźlica,
- przewlekłe zapalenie trzustki i wątroby,
- gorączka, infekcje i stany zapalne w organizmie,
- ciąża, karmienie piersią.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.