Wrzosiec - co to jest, gatunki, wymagania, zastosowanie
Wrzosiec jest rodzajem krzewinek należących do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Szczególnie popularne są takie gatunki jak: wrzosiec drzewiasty, wrzosiec orzęsiony oraz wrzosiec krwisty. Co warto wiedzieć o tych roślinach? Ile kosztuje wrzosiec? Jak pielęgnować tę roślinę?
1. Co to jest wrzosiec?
Wrzosiec to nazwa zwyczajowa dla roślin z rodzaju Erica, należących do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Rodzaj ten obejmuje różnorodne gatunki roślin zimozielonych, krzewów i niskich drzewek. Wrzośce występują głównie na obszarach Afryki (760 gatunków rośnie w Afryce Południowej, 50 na Madagaskarze, 22 w górach znajdujących się w Afryce Wschodniej).
Najczęściej uprawiane gatunki wrzośców:
- wrzosiec czerwony, inaczej wrzosiec krwisty,
- wrzosiec popielaty,
- wrzosiec drzewiasty,
- wrzosiec orzęsiony,
- wrzosiec darlejski,
- wrzosiec purpurowy,
- wrzosiec delikatny,
- wrzosiec rozpierzchły,
- wrzosiec Williamsa
1.1. Wrzosiec krwisty (wrzosiec czerwony)
Wrzośca czerwonego, zwanego również wrzoścem krwistym spotkać można głównie na słonecznych górskich terenach Alp oraz Apeninów. Odmiana ta często występuje także w rejonach bałkańskich.
Roślina osiąga wysokość 15-25 centymetrów i średnicę od 35 do 45 centymetrów. Cechą charakterystyczną krwistego wrzośca są jego kwiaty koloru różowego lub ciemno amarantowego. Liście cechują się kształtem igiełkowatym. Posiadają barwę ciemnozieloną, zimą stają się lekko brązowiejące.
1.2. Wrzosiec drzewiasty
Wrzosiec drzewiasty jest rodzajem rośliny należącej do rodziny wrzosowatych. Jest ona naturalnie obecna w zaroślach makii, które otaczają basen Morza Śródziemnego oraz w Afryce. Zasięg tego gatunku sięga od zachodnich krańców Portugalii, przez Wyspy Kanaryjskie i Maderę, aż po Afrykę Północną i Europę Południową, dochodząc na wschodzie do Turcji i Gruzji.
Roślina ta posiada delikatne, igiełkowate liście w odcieniu limetkowym. W czasie kwitnienia zaobserwować można u niej białe kwiaty o dzwoneczkowatym kształcie. Ten niewielki krzew może osiągnąć do 60 centymetrów wysokości. Cena wrzośca drzewiastego nie jest wysoka. Za niewielki krzew w sklepie ogrodniczym trzeba zapłacić od 15 do 20 złotych.
1.3. Wrzosiec popielaty
Okres kwitnienia wrzośca popielatego przypada na takie miesiące jak lipiec, sierpień oraz wrzesień. Roślina znana jest ze swoich ciemnoczerwonych kwiatów. Osiąga wysokość 25-30 centymetrów. Średnica wrzośca popielatego również może wynosić od 25 do 30 centymetrów. Krzew słabo znosi mrozy, dlatego w okresie zimowym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed niską temperaturą.
2. Jak odróżnić wrzosiec od wrzosu?
Wrzosy oraz wrzośce przynależą do tej samej rodziny – wrzosowatych. Chociaż wielu osobom wydają się one bardzo podobne, to zupełnie różne gatunki. Kwiaty wrzośców oraz wrzosów na pierwszy rzut oka przypominają dzwoneczki. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej płatkom kwiatów wrzośca, zaobserwujemy, że są one zrośnięte. Bez problemu zauważyć można pręciki i słupki, ponieważ wystają poza obręb kwiatu.
Kwiaty wrzosa są drobne, beczułkowate i zebrane w długi kłos. Warto zwrócić uwagę na fakt, że płatki kwiatów tego gatunku są rozdzielone. Gdy przyjrzymy się wrzosowi, zauważymy, że poza obręb kwiatu wystaje wyłącznie słupek (u wrzośców wygląda to zgoła inaczej).
Reasumując, wrzosy charakteryzują się też łuskowatymi liśćmi i kwiatami o kieliszkowatym kształcie. U wrzośców kwiatki mają kształt dzwoneczków. Liście tego gatunku są igiełkowate.
3. Wrzosiec – wymagania
Wrzośce najlepiej czują się w glebach umiarkowanie żyznych oraz kwaśnych, które charakteryzują się odpowiednią wilgotnością i przepuszczalnością. W porównaniu do wrzosów półcienie nie w miarę dobrze radzą sobie z półcieniem.
Osoby, które zdecydują się na zakup tej rośliny powinny pamiętać o jej przycinaniu (dogodną do tego porą jest początek marca). Pod koniec listopada krzewinki należy zabezpieczyć, aby nie zamarzły. W tym celu warto zakupić w sklepie ogrodniczym grubą agrowłókninę, która ochroni wrzośce przed przemarznięciem.
4. Zastosowanie wrzośców
Wrzośce są roślinami miododajnymi. Wiele gatunków służy z powodzeniem w formie roślin ozdobnych. Co ciekawe, drewno wrzośców cenione jest przez producentów wyrobów galanteryjnych, a także producentów i palaczy fajek. Bulwki korzeniowe wrzośca drzewiastego wykorzystuje się z kolei do produkcji gryzaków dla psów. Gałązki wrzośca mogą być również elementem wysposażenia terrarium dla jaszczurek pustynnych.
Jeśli chodzi o właściwości lecznicze, w tej kwestii warto postawić raczej na wrzos z tej samej rodziny wrzosowatych. Znany jest on ze swojego prozdrowotnego działania. Działa przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwreumatycznie. Może być stosowany również w formie naturalnego leku moczopędnego. Wspomaga leczenie:
- zakażeń dróg moczowych,
- biegunek,
- stanu zapalnego błony śluzowej żołądka.
Lecznicze właściwości wrzosu to zasługa garbników roślinnych, związków flawonowych, soli mineralnych np. krzemionki i potasu, ale również olejków eterycznych.
Preparaty ziołowe zawierające wrzos dedykowane są również dla osób, które borykają się z problemami narządu wzroku.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.