Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Wskazania do badania USG piersi

Avatar placeholder
28.06.2013 08:05
Wskazania do badania USG piersi
Wskazania do badania USG piersi

Badanie USG piersi to jedna z metod diagnostycznych w chorobach piersi. To badanie piersi pozwala na łatwe zobrazowanie budowy anatomicznej gruczołu piersiowego i wykrycie wszelkich zmian w obrębie piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi zalecane jest dla młodych kobiet. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne u kobiet z grupy ryzyka raka piersi. Jest to badanie bezpieczne, dlatego też może być wykonywane także u kobiet w ciąży.

spis treści

1. Co to jest badanie USG piersi?

USG piersi to badanie obrazowe piersi, za pomocą ultradźwięków. W badaniu tym wykorzystywane są niesłyszalne dla ucha ludzkiego ultradźwięki, najczęściej o częstotliwości 1-10MHz. Za pomocą specjalnej sondy emitowane są w stronę piersi, odbijając się od tkanek gruczołu piersiowego, po czym odbite fale ultradźwiękowe przetwarzane są na impuls elektryczny, który następnie pojawia się jako obraz na monitorze komputera. Wykorzystywane ultradźwięki są bezpieczne dla organizmu, a samo badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne. Badanie USG jest badaniem dokładnym i wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersiach.

Do przeprowadzenia badania USG piersi należy położyć się plecami na łóżku, podkładając jedną rękę pod głowę. Powoduje to spłaszczenie piersi i pozwala na lepsze zobrazowanie gruczołu piersiowego. Na badane piersi oraz pachy nakładany jest specjalny żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie przykładana jest głowica aparatu ultrasonograficznego, którą przesuwa się powoli po całym obszarze badanym.

2. Kiedy wykonuje się badanie USG piersi?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badanie ultrasonograficzne piersi zalecane jest dla osób młodych. Od 20. do 30. roku życia powinno być wykonywane raz na 2 lata u każdej kobiety. Po 30. roku życia – 1 raz w roku. USG piersi jest lepsze niż metody z pomocą promieni rentgenowskich, ponieważ u młodych kobiet piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, która pozwala na precyzyjne zadziałanie ultradźwięków. Po 40. roku życia, gdy gęstość tkanek piersi jest znacznie mniejsza, zaleca się zamiast USG piersi, badanie mammograficzne.

Wskazania do wykonania USG piersi obejmują wszelkie zmiany wykryte przez kobietę w badaniu samokontrolnym piersi, a więc gdy pojawia się wyczuwalny guzek w piersi lub guz sutka czy też wyciek z brodawki sutkowej lub gdy pojawi się ból piersi niewiadomego pochodzenia. To badanie diagnostyczne zlecane jest także po operacji usunięcia gruczołu piersiowego (mastektomia), jak również, gdy w badaniu fizykalnym wykrywane jest powiększenie pachowych węzłów chłonnych. Niekiedy badanie to stanowi uzupełnienie mammografii piersi. Pomocne jest w diagnozowaniu raka piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem poprzedzającym biopsję piersi oraz stanowi metodę obrazowania gruczołu piersiowego podczas tego zabiegu. Powinno być także wykonane u kobiet należących do grupy ryzyka raka piersi, a więc tych, u których wykryto mutacje genów BRCA1 i BRCA 2.

Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki, ale zaleca się je wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, tuż po krwawieniu miesiączkowym. W późniejszym czasie piersi mogą być obrzmiałe, co może wpłynąć na jakość badania. To badanie piersi jest nieco mniej dokładne niż mammografia, ponieważ nie wykrywa mikrozwapnień, które mogą świadczyć o początkowym etapie zmian nowotworowych. Umożliwia jednak odróżnienie zmian litych od torbieli oraz jest bezbolesne i bardzo bezpieczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze