Wskazania do badania USG piersi

Badanie USG piersi to jedna z metod diagnostycznych w chorobach piersi. To badanie piersi pozwala na łatwe zobrazowanie budowy anatomicznej gruczołu piersiowego i wykrycie wszelkich zmian w obrębie piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi zalecane jest dla młodych kobiet. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne u kobiet z grupy ryzyka raka piersi. Jest to badanie bezpieczne, dlatego też może być wykonywane także u kobiet w ciąży.

Co to jest badanie USG piersi?

USG piersi to badanie obrazowe piersi, za pomocą ultradźwięków. W badaniu tym wykorzystywane są niesłyszalne dla ucha ludzkiego ultradźwięki, najczęściej o częstotliwości 1-10MHz. Za pomocą specjalnej sondy emitowane są w stronę piersi, odbijając się od tkanek gruczołu piersiowego, po czym odbite fale ultradźwiękowe przetwarzane są na impuls elektryczny, który następnie pojawia się jako obraz na monitorze komputera. Wykorzystywane ultradźwięki są bezpieczne dla organizmu, a samo badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne. Badanie USG jest badaniem dokładnym i wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersiach.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do przeprowadzenia badania USG piersi należy położyć się plecami na łóżku, podkładając jedną rękę pod głowę. Powoduje to spłaszczenie piersi i pozwala na lepsze zobrazowanie gruczołu piersiowego. Na badane piersi oraz pachy nakładany jest specjalny żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie przykładana jest głowica aparatu ultrasonograficznego, którą przesuwa się powoli po całym obszarze badanym.

Kiedy wykonuje się badanie USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi zalecane jest dla osób młodych. Od 20. do 30. roku życia powinno być wykonywane raz na 2 lata u każdej kobiety. Po 30. roku życia – 1 raz w roku. USG piersi jest lepsze niż metody z pomocą promieni rentgenowskich, ponieważ u młodych kobiet piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, która pozwala na precyzyjne zadziałanie ultradźwięków. Po 40. roku życia, gdy gęstość tkanek piersi jest znacznie mniejsza, zaleca się zamiast USG piersi, badanie mammograficzne.

Wskazania do wykonania USG piersi obejmują wszelkie zmiany wykryte przez kobietę w badaniu samokontrolnym piersi, a więc gdy pojawia się wyczuwalny guzek w piersi lub guz sutka czy też wyciek z brodawki sutkowej lub gdy pojawi się ból piersi niewiadomego pochodzenia. To badanie diagnostyczne zlecane jest także po operacji usunięcia gruczołu piersiowego (mastektomia), jak również, gdy w badaniu fizykalnym wykrywane jest powiększenie pachowych węzłów chłonnych. Niekiedy badanie to stanowi uzupełnienie mammografii piersi. Pomocne jest w diagnozowaniu raka piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi jest badaniem poprzedzającym biopsję piersi oraz stanowi metodę obrazowania gruczołu piersiowego podczas tego zabiegu. Powinno być także wykonane u kobiet należących do grupy ryzyka raka piersi, a więc tych, u których wykryto mutacje genów BRCA1 i BRCA 2.

Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki, ale zaleca się je wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, tuż po krwawieniu miesiączkowym. W późniejszym czasie piersi mogą być obrzmiałe, co może wpłynąć na jakość badania. To badanie piersi jest nieco mniej dokładne niż mammografia, ponieważ nie wykrywa mikrozwapnień, które mogą świadczyć o początkowym etapie zmian nowotworowych. Umożliwia jednak odróżnienie zmian litych od torbieli oraz jest bezbolesne i bardzo bezpieczne.

Komentarze (1)
~Mada
~Mada 7 miesięcy temu

Powiem brutalnie. Wystarczającym wskazaniem do badania piersi jest posiadanie piersi. Nie ważne czy to badanie usg, u lekarza, czy w domu własnymi rękami, trzeba to robić regularnie, bez względu na okoliczności. Zachorowań na raka jest coraz więcej, a tylko regularne badanie pozwala na szybką reakcję. Pamiętacie o badaniach?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG piersi
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 11 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły USG piersi
USG piersi

Badanie USG piersi

zawodność przynosi wówczas metoda RTG. Przebieg badania USG piersi Przed przystąpieniem do badania pacjentka powinna poinformować specjalistę (...) jajnika, prostaty i piersi. Jeżeli kiedykolwiek...

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

USG piersi

Kiedy wykonać USG piersi?

Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi to badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków. Badanie USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej (...) zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu,...

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

również wiedzieć, że kontrola wagi ciała jest jednym ze sposobów prewencji raka piersi. Badania naukowe potwierdzają, że ryzyko zapadalności (...) biustu. Ponadto, u kobiet aktywnych fizycznie obserwuje się zmniejszone...

Ból piersi

Badanie piersi

Badanie piersi

Dbaj o regularne badanie piersi, które pozwoli na wczesne wykrycie zmian. Od czasu do czasu warto zrobić tzw. samobadanie, dzięki któremu w razie potrzeby w porę udasz się do lekarza. USG piersi

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.