Trwa ładowanie...

Wstydziła się pójść do lekarza. Miała raka jelit

Victoria Jackson tak długo odkładała wizytę, że rak jelit dał przerzuty
Victoria Jackson tak długo odkładała wizytę, że rak jelit dał przerzuty (facebook)

Rak jelit to jeden z najczęstszych nowotworów. Zabija po cichu, ale skutecznie. Mimo to, wciąż otacza go aura niepotrzebnego wstydu. Kobieta, która zmierzyła się z chorobą, apeluje, by zacząć mówić o niej głośno.

spis treści

1. Rak jelit - lekceważone objawy

Victoria Jackson od dawna czuła, że coś się dzieje w jej organizmie. Ale jednocześnie odczuwała wstyd i zażenowanie na myśl o wizycie u lekarza w celu omówienia problemów z jelitami i odbytem. Czuła, że jest w potrzasku.

Tak długo zwlekała z podjęciem diagnostyki, że doszło do przerzutów. Dziś Victoria ma 27 lat i już jest w okresie menopauzy – rak zaatakował jej jajniki i macicę. Dlatego dziś czuje się w obowiązku przestrzec innych, aby nie popełnili tego błędu i nie zwlekali z wizytą u lekarza.

Zobacz film: "Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka"

Zaczęło się od dolegliwości trawiennych, które nie wydawały się zbyt poważne, ale ulegały nasileniu. Doszło do tego, że do toalety musiała chodzić 8, a nawet 10 razy dziennie. Ciągle czuła się nie w pełni wypróżniona. Później zaczęły się coraz silniejsze bóle brzucha. Wreszcie pojawiły się ślady krwi w stolcu. To zmusiło ją do pójścia do specjalisty.

Przez chwilę sądzono, że to zespół jelita drażliwego, ponieważ w rodzinie Victorii nie odnotowano chorób nowotworowych. Niestety, prawda okazała się bardziej brutalna: to był rak.

Niezbędny był cykl chemioterapii i operacje w celu usunięcia zmian nowotworowych. Victoria ocaliła życie, ale zapłaciła za to wysoką cenę.

Pacjentce w okresie leczenia doskwierało poczucie wyobcowania i samotność. Wreszcie znalazła grupy wsparcia dla osób, które borykają się z podobną chorobą. Dziś apeluje, aby odrzucić wstyd. Tylko szybka wizyta lekarska może uratować życie.

2. Rak jelit - objawy

We wczesnym stadium rak jelit może długo nie dawać objawów. Późniejsze symptomy to bóle brzucha, gazy, biegunki, zaparcia, nieuzasadnione chudnięcie i zmęczenie, anemia, utrata apetytu, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia.

Po 50 r.ż. poleca się regularne wykonywanie badań przesiewowych. Osoby obciążone genetycznie nowotworami, powinny wcześniej korzystać z takich badań.

Wśród czynników zwiększonego ryzyka wymienia się wiek pacjenta, obecność stanów zapalnych w obrębie jelit i układu pokarmowego, złą dietę, siedzący tryb życia, cukrzycę, otyłość oraz używki, takie jak papierosy czy alkohol.

Ze względu na coraz większe zanieczyszczenie środowiska i coraz większą obecność chemikaliów w żywności, choroba coraz częściej atakuje młode, z pozoru zdrowe osoby, bez chorób nowotworowych w wywiadzie rodzinnym. Wcześnie wykryty rak może być w pełni uleczalny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze