Trwa ładowanie...

Wykańcza po cichu. Znak, że cholesterol zapchał tętnice

 Katarzyna Prus
07.10.2023 12:34
Jakie są objawy wysokiego cholesterolu?
Jakie są objawy wysokiego cholesterolu? (Getty Images)

Cholesterol nie bez powodu jest zaliczany do "cichych zabójców". Może odkładać się w naczyniach latami, nie dając przy tym żadnych powodów do obaw. Eksperci ostrzegają jednak, że pewnych sygnałów nie należy bagatelizować.

spis treści

1. Dobry i zły cholesterol

Cholesterol jest niezbędny do tego, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jest jednak pewien haczyk. Mamy "dobry" i "zły" cholesterol - nazywany cichym zabójcą.

"Zły" cholesterol LDL działa bardzo podstępnie. Jego nadmiar, choć szkodliwy, nie daje charakterystycznych objawów, które mogłyby zaniepokoić chorego. Może się więc latami odkładać w tętnicach i w konsekwencji doprowadzić do miażdżycy, zawału serca oraz udaru mózgu.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Od 2019 roku europejskie wytyczne dotyczące leczenia dyslipidemii (zaburzenie stężenia lipidów i lipoprotein w osoczu krwi) Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą wskazują, aby wartości cholesterolu LDL dla grup bardzo wysokiego, wysokiego i umiarkowanego ryzyka, wynosiły odpowiednio do < 55 mg/dl, < 70 mg/dl i < 100 mg/dl.

2. Wykańcza po cichu

Aby sprawdzić, czy mamy problem należy oznaczyć poziomu cholesterolu LDL, a nie cholesterolu całkowitego.

- Niestety, pacjenci często oznaczają we krwi poziom ogólnego cholesterolu, a nie LDL, co dla nas lekarzy jest sporym utrudnieniem, ponieważ to LDL jest wykładnikiem stanu naszego zdrowia. Co więcej, to na podstawie poziomu LDL określa się normy cholesterolu we krwi, zarówno u ludzi zdrowych, jak i tych z chorobami przewlekłymi – zaznaczała w rozmowie z WP abcZdrowie dr Magdalena Krajewska, lekarz POZ.

- Osoba zdrowa, bez żadnych chorób obciążających powinna mieć poziom LDL poniżej 115 mg/dl. Jeśli ktoś cierpi na inne choroby, to te normy są obniżane, co widzimy w zaleceniach polskich i europejskich towarzystw kardiologicznych. W przypadku niektórych chorób serca poziom LDL powinien wynosić mniej niż 55 mg/dl – tłumaczyła lekarka.

Aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym, trzeba też zwracać uwagę na sygnały, które wysyła organizm.

3. Sygnały alarmowe

Choć objawy nie zawsze muszą się pojawić, na nadmiar cholesterolu może wskazywać m.in. drętwienie nóg.

- Drętwienie nóg i stóp może oznaczać nieprawidłowy przepływ krwi i problemy z miażdżycą. Choć należy podkreślić, że miażdżyca, czyli stan zapalny naczyń powstaje już w wieku płodowym, więc normalne jest, że biegiem lat się powiększa. Odkładający się cholesterol LDL sprawia jednak, że tych blaszek miażdżycy jest więcej. W najgorszych przypadkach doprowadzają one do zawału czy udaru mózgu, które nierzadko kończą się śmiercią – tłumaczy dr Krajewska.

- Zbyt wysoki poziom cholesterolu bardzo często może nie dawać żadnych objawów. Jeśli mamy obciążenie genetyczne i wiemy, że nasi dziadkowie albo rodzice mieli zawał serca lub udar mózgu, to w pierwszej kolejności powinniśmy oznaczyć poziom lipidów we krwi. Niezależnie od tego, jaką mamy dietę, bo mamy taką chorobę jak hipercholesterolemia rodzinna, czyli sytuację, w której wysoki cholesterol dziedziczymy po rodzicach. I wówczas nasza dieta i styl życia nie mają większego znaczenia – zaznacza lekarka.

Inne sygnały alarmowe, których nie należy bagatelizować:

  • ból w klatce piersiowej,
  • uczucie chłodu w dolnej części ciała,
  • częste duszności,
  • mdłości,
  • uczucie zmęczenia,
  • zwiększone ciśnienia krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze