Trwa ładowanie...

Wyniszcza mózg, atakuje przed 40. Na początku pojawia się drętwienie i zmęczenie

Prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, dlatego diagnozę trzeba postawić jak najszybciej. Problem w tym, że początkowe objawy stwardnienia rozsianego bardzo łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, nawet zwykłym przemęczeniem. Na chorobę nie ma leku, ale można hamować jej rozwój.

spis treści

1. Stwardnienie rozsiane atakuje młode kobiety

W Polsce na stwardnienie rozsiane (SM) cierpi kilkadziesiąt tysięcy osób. To choroba ośrodkowego układu nerwowego, która atakuje przeważnie młodych ludzi w wieku 20-40 lat. Chorują głównie kobiety (nawet cztery razy częściej niż mężczyźni). Choroba jest bardzo niebezpieczna - prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Nie ma na nią leku, ale można opóźniać jej rozwój.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Cierpi na stwardnienie rozsiane. Jej leki to koszt 8 tysięcy miesięcznie"
SM łatwo można pomylić z przemęczeniem
SM łatwo można pomylić z przemęczeniem (Getty Images)

Dlatego kluczowa jest wczesna diagnoza. Problem w tym, że jej początkowe objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne. Dlatego łatwo je zlekceważyć i pomylić z innymi dolegliwościami.

2. SM można pomylić z przemęczeniem i niedoborem magnezu

Jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego jest pogorszenie wzroku, bo u chorych dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Mogą się też skarżyć m.in. na podwójne widzenie, oczopląs czy nadwrażliwość na światło. Podobne objawy występują jednak przy chorobach oczu, a także mogą świadczyć o niedoborze witamin.

Charakterystycznym objawem SM jest osłabienie mięśni oraz obniżona tolerancja wysiłku fizycznego. Chorym towarzyszy zmęczenie i osłabienie. Mogą się też pojawić skurcze, a także drętwienie kończyn. Mimo że te symptomy są charakterystyczne dla SM, mogą być bardzo łatwo pomylone ze zwykłym przemęczeniem czy niedoborem magnezu lub potasu.

3. Symptomy SM - na co zwrócić uwagę?

U osób ze stwardnieniem rozsianym mogą pojawić się też pojawić zawroty głowy w wyniku zapalenia nerwu przedsionkowego. Nasilają się one podczas ruchu i mogą im towarzyszyć nudności. Ten objaw, podobnie jak osłabienie i zmęczenie, wcale nie musi być od razu kojarzony z SM. Może wskazywać na wiele innych chorób, m.in. zaburzenia błędnika, migrenę, nadciśnienie, problemy z kręgosłupem, a także nowotwory.

Kolejny nietypowy objaw to częste parcie na pęcherz lub trudności w utrzymaniu moczu, które mogą sugerować raczej problemy z układem moczowym. Tymczasem szacuje się, że występują one nawet u 80 proc. chorych na SM. To skutek zaburzenia funkcji zwieraczy.

Chorzy ze stwardnieniem rozsianym mają też problemy z poruszaniem się, koncentracją i pamięcią.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza