Trwa ładowanie...

Wysoki cholesterol nie przyczynia się do chorób serca. Nowe badania

Avatar placeholder
27.11.2018 11:36
cholesterol nie wpływa na ryzyko chorób serca
cholesterol nie wpływa na ryzyko chorób serca (123rf.com)

Zespół 17 międzynarodowych lekarzy przeanalizował dane ponad 1,3 mln pacjentów i postawił zaskakującą tezę. Lekarze uważają, że nie ma dowodów na to, że wysoki poziom cholesterolu LDL wywołuje choroby serca. Co więcej, przyjmowanie prewencyjnie leków obniżających poziom złego cholesterolu nie przynosi wymiernych korzyści.

1. Statyny nie dla wszystkich

Statyny to leki przyjmowane w celu obniżenia cholesterolu. W Wielkiej Brytanii, gdzie są dostępne bez recepty, przyjmuje je obecnie ponad 6 mln osób.

Zespół ekspercki, w skład którego wchodzą kardiolodzy z USA, Irlandii, Włoch, Szwecji, Francji i Japonii przeanalizował dane około 1,3 mln pacjentów i odkrył, że podawanie statyn, jako głównej formy leczenia chorób serca, nie przynosi wymiernych korzyści.

Kardiolodzy zgadzają się, że osoby z wysokim ryzykiem chorób serca, szczególnie te, które przeszły już zawał serca albo udar mózgu, powinny przyjmować te leki. W innych przypadkach nie ma takiej konieczności.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Potwierdzają to badania, które ukazały się w czasopiśmie ''British Medical Journal''. Hiszpańscy naukowcy przebadali 47 tys. osób w wieku powyżej 75 lat. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna miała cukrzycę typu II, druga była zdrowa. Okazuje się, że podawanie statyn osobom zdrowym nie przyczyniało się do zmniejszenia ryzyka choroby miażdżycowej. Statyny działały tylko w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu II.

2. Cholesterol nie powoduje chorób serca

Eksperci w swoim badaniu opisują, że wysoki poziom cholesterolu LDL nie ma związku z wyższym ryzykiem chorób serca. Wnioski dotyczą też pacjentów z rodzinną hipercholesterolemią, czyli schorzeniem genetycznym powodującym nieprawidłowy poziom złego cholesterolu we krwi.

Badanie opublikowane w ''Expert Review of Clinical Pharmacology'' nie wykazało też związku z wysokim poziomem cholesterolu a miażdżycą tętnic. Wykazano też, że pacjenci z zawałem serca mają niższy poziom cholesterolu LDL niż wynoszą normy.

Po przeanalizowaniu dowodów przedstawionych w badaniu, kardiolodzy doszli do wniosku, że podawanie statyn jako leków prewencyjnych przy chorobach serca jest uzasadnione tylko w przypadku podwyższonego ryzyka zachorowania.

3. Zwolennicy i przeciwnicy badania

Do tej pory naukowcy uważali, że wysoki poziom cholesterolu jest głównym winowajcą chorób układu krążenia, zawałów serca i udarów mózgu. Z kardiologami polemizuje m.in. profesor Metin Avakiran z British Heart Foundation. W wywiadzie dla "Daily Mail" mówi, że statyny od ponad 20 lat są stosowane jako skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka zawału serca u osób szczególnie zagrożonych chorobą.

Uważa też, że osoby, które przyjmują statyny powinny kontynuować leczenie, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze