Przejdź na WP

Choroba bostońska - objawy, leczenie, profilaktyka

Nazywana chorobą dłoni, stóp i ust, choroba bostońska rozprzestrzenia się w szybkim tempie, zwłaszcza w żłobkach i przedszkolach. Charakterystyczny objaw bostonki to wysypka u dziecka. Jak wielkie zagrożenie choroba bostońska stanowi dla dziecka? Co należy wiedzieć na temat leczenia wysypki bostońskiej?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najczęstsze choroby dzieci"

spis treści

1. Choroba bostońska - charakterystyka

Choroba Bostońska to schorzenie nazywane wysypką pęcherzykową. Często mylona jest z ospą wietrzną. Chorobę wywołują wirusy Coxsackie. Choroba Bostońska najczęściej atakuje dzieci, ale zdarzają się również przypadki zachorowań u osób dorosłych. Zazwyczaj można się nią zarazić w okresie letnim i jesiennym. Przenosi się drogą kropelkową lub za pośrednictwem kału (np. przy kontakcie w zanieczyszczonej toalecie). W zapobieganiu chorobie najbardziej pomaga zachowanie odpowiednich zasad higieny. Pierwsze objawy Choroby Bostońskiej można zaobserwować po około 3-6 dniach od zarażenia wirusem.

2. Choroba bostońska - objawy

Symptomy choroby bostońskiej początkowo mogą być mylone z ospą wietrzną. Na skórze dłoni, stóp oraz w obrębie jamy ustnej pojawiają się wypryski, które przybierają formę pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Nie występują one jednak na całym ciele i mają tendencję do zlewania się. Maluch nie musi także uskarżać się na dokuczliwy świąd skóry.

Chorobie bostońskiej utrzymującej się około 7–10 dni towarzyszy zazwyczaj gorączka i ból gardła. W niektórych przypadkach złe samopoczucie jest potęgowane przez biegunkę oraz nudności i wymioty.

Nieleczona choroba bostońska może doprowadzić do poważnych powikłań
Nieleczona choroba bostońska może doprowadzić do poważnych powikłań (Shutterstock)

3. Choroba bostońska - leczenie

Diagnoza choroby bostońskiej opiera się najczęściej na wizualnej ocenie stanu malucha. Leczenie choroby bostońskiej, tak jak w przypadku większości schorzeń wirusowych, polega na łagodzeniu objawów. Bardzo istotną kwestią w czasie bostonki jest odpowiednie nawodnienie organizmu – przyjmowanie płynów może sprawiać problem, kiedy gardło jest owrzodzone, dlatego rodzice powinni dopilnować, by maluchy mimo wszystko nie zapominały o piciu.

Najlepiej w przypadku choroby bostońskiej sprawdzi się chłodna woda, która pomoże załagodzić dolegliwości. Należy unikać podawania dziecku w czasie wysypki bostońskiej drażniących soków.

W przypadku wysokiej temperatury maluch powinien zażywać dostosowane do jego kategorii wiekowej i wagowej leki przeciwgorączkowe i leki przeciwbólowe. Pediatra w przypadku choroby bostońskiej zaleca również stosowanie leków przeciwzapalnych, a także leków przeznaczonych do smarowania zmian skórnych. Najczęściej jest to roztwór gencjany.

Ponadto ważne jest, by nie pozwolić maluchowi na rozdrapywanie pęcherzy, gdyż może to doprowadzić do powstania infekcji bakteryjnej. W przypadku nadkażenia zazwyczaj jest zalecana antybiotykoterapia.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte...

zobacz galerię

Pamiętajmy, że choć choroba bostońska w wielu przypadkach mija samoistnie, nie powinniśmy rezygnować z wizyty u lekarza. Istnieje bowiem ryzyko powstania komplikacji niebezpiecznych dla zdrowia dziecka. Owrzodzenie w czasie choroby bostońskiej może znacznie się nasilić, powodując nawet problemy z otwieraniem ust.

Powikłania po chorobie bostońskiej bywają jednak o wiele poważniejsze. Wzrasta ryzyko powstania zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz podrażnienia opłucnej czy krwotocznego zapalenia spojówek.

Pamiętajmy, że choroba bostońska stwarza zagrożenie nie tylko dla maluchów. Chorobą bostońską mogą zarazić się też dorośli, co jest groźne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, gdyż może doprowadzić do poronienia.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że choroba bostońska, w przeciwieństwie do wielu innych infekcji okresu dziecięcego, może pojawić się ponownie. Schorzenie jest wywoływane przez różne typy mikrobów, dlatego organizm nie może się na nie uodpornić. Chore na bostonkę dziecko powinno pozostać w domu, by nie narażać rówieśników na zarażenie.

4. Choroba bostońska - profilaktyka

Jak wygląda profilaktyka w chorobie bostońskiej? Podstawą jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Bardzo ważne jest regularne mycie rąk, przede wszystkim po skorzystaniu z toalety. W okresie, kiedy ryzyko zachorowań na wysypkę bostońską jest największe, a więc na początku jesieni – w tym czasie warunki sprzyjają namnażaniu się wirusa, a odporność dzieci jest zasadniczo niższa – warto częściej prać ubranka swojej pociechy, najlepiej zaraz po jej powrocie z przedszkola.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zaleca się także regularną dezynfekcję zabawek. Postarajmy się nauczyć malucha, by nie korzystał z osobistych przedmiotów innych dzieci. Chodzi tu przede wszystkim o sztućce i kubki.

Choroba bostońska nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i w wielu przypadkach przebiega dość łagodnie. Zastosowanie odpowiedniego leczenia skraca czas choroby bostońskiej i znacznie zmniejsza nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości, które w początkowym etapie bostonki łatwo pomylić z innymi chorobami. Z tego powodu leczenie wysypki bostońskiej na własną rękę czesto jest nieskuteczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy