Trwa ładowanie...

Wysypka na rękach – najczęstsze przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
04.01.2023 09:51
Wysypka na rękach pojawia się z różnych powodów
Wysypka na rękach pojawia się z różnych powodów (AdobeStock)

Wysypka na rękach pojawia się z różnych powodów. Przyczyny są różne: od alergii, przez choroby zakaźne, po schorzenia dermatologiczne i ogólnoustrojowe. W ustaleniu podłoża problemu pomocny może być wygląd zmian. Dzięki temu można rozpocząć leczenie. Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Jak wygląda wysypka na rękach?

Wysypka na rękach, ale i innych częściach ciała, to wykwity na skórze lub błonach śluzowych, które przyjmują postać plam, pęcherzy, pęcherzyków, bąbli, krost lub grudek. Zmiany mogą boleć i piec, często pojawia się świąd skóry. Nie muszą jednak towarzyszyć im żadne dolegliwości.

Biorąc pod uwagę przyczynę, wysypki dzieli się na:

Zobacz film: "Przez 30 lat walczyła z egzemą i AZS"

Ze względu na charakter zmian, wyróżnia się wysypki pęcherzykowe, plamiste, grudkowe i mieszane. Patrząc na nie przez pryzmat lokalizacji, dzieli się je na zlokalizowane i uogólnione.

Szukasz preparatów na alergię? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

2. Przyczyny wysypki na rękach

Wysypka (łac. exanthema) pojawia się w wyniku reakcji alergicznej, kontaktu z substancją chemiczną, szczepienia ochronnego bądź zatrucia lekami. Może być także objawem choroby zakaźnej, dermatologicznej czy pasożytniczej. Zmiany skórne występują nie tylko na rękach, ale także na nogach, twarzy, tułowiu, okolicach intymnych czy głowie.

2.1. Wysypka - alergia

Wysypka na rękach: krosty na ramionach, wysypka na dłoniach, ale i wysypka na brzuchu czy nogach i pozostałych częściach ciała, najczęściej jest związana z nadwrażliwością i reakcją alergiczną.

Wysypka alergiczna najczęściej pojawia się po:

  • spożyciu pokarmu (alergia pokarmowa). Najczęstszą reakcją jest wysypka na dłoniach i stopach oraz twarzy, rzadziej w innych okolicach ciała. Do najczęstszych alergenów pokarmowych uczulających dzieci należy mleko krowie i jajka. Dorosłych uczulają zazwyczaj: ryby i owoce morza, orzechy, seler, pomidor, zboża, soja oraz cytrusy,
  • po zażyciu leku czy suplementu diety (alergia polekowa). Najczęściej uczulającymi lekami są antybiotyki](https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki) (głównie penicylina), kwas acetylosalicylowy, ale i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • kontakcie z alergenem (składnikiem kosmetyku, rośliną czy sierścią zwierzęcia). Do najczęstszych alergenów kontaktowych należy nikiel i chrom, ale także barwniki, konserwanty czy olejki eteryczne, a także sierść i naskórek psów, kotów czy chomików,
  • uczulenie na słońce. Choroby skóry, które wywołuje uczulenie na słońce, nazywa się fotodermatozami. Wysypki pojawiają się wyłącznie w miejscach narażonych na odsłonięte i wystawione na działanie promieni słonecznych,
  • ukąszeniem owada (alergia na jad owadów).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.2. Wysypka na rękach a infekcje wirusowe

Wysypka na rękach, ale i innych częściach ciała, jest typowym objawem choroby zakaźnej, takiej jak:

  • odra. Zmiany pojawiają się najpierw na twarzy, a dopiero później na całym ciele: za uszami, na brodzie, twarzy, szyi, tułowiu i kończynach. Początkowo występują ciemnoczerwone wyniosłe plamki, następnie grudki, które się zlewają,
  • różyczka. Jej objawem jest bladoróżowa, drobnoplamista wysypka, która najpierw występuje na twarzy, następnie na tułowiu, a po 1-2 dniach również na kończynach. Plamki rzadko się zlewają, częściej na twarzy i dłoniach,
  • ospa wietrzna. Wysypka pojawia się w kilku rzutach, w 2 dobie gorączki, która jest jednym z pierwszych symptomów choroby. Obserwuje się charakterystyczne plamki i grudki, które zmieniają się w pęcherzyki. Następnie powstają krostki, które po kilku dniach zasychają w strupy. Przemiana wykwitów trwa najczęściej tydzień. Zmiany są rozsiane na całym ciele, głównie na twarzy i tułowiu oraz zajmujących skórę owłosioną głowy.

2.3. Wysypka a infekcje bakteryjne

Wysypka na ciele może być wywołana zakażeniami bakteryjnymi. To objaw takich chorób jak: borelioza, inaczej krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme, którą wywołują bakterie Borrelia burgdorferi. To groźna, wieloukładowa choroba zakaźna. Po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza może się pojawić charakterystyczna zmiana - rumień wędrujący. Czerwone plamy mają charakterystyczny biały środek, są okrągłe i dość duże, liszajec – na skórze pojawiają się pęcherzyki i grudki zawierające płyn, mają tendencję do sączenia i pękania, * infekcje meningokokowe. Pojawiają się różne zmiany, zwykle to wysypka plamkowa, wysypka w postaci ognisk krwotocznych i wysypka pęcherzowa.

3. Wysypka na rękach - kiedy do lekarza?

W przypadku wysypki na ciele należy zgłosić się do lekarza, gdy zmiany są dokuczliwe bądź nie znikają pomimo zastosowanego leczenia domowego, pojawiły się na ciele małego dziecka lub gdy towarzyszą jej niepokojące bądź dotkliwe objawy wskazujące na chorobę zakaźną, pasożytniczą, alergiczną czy ogólnoustrojową.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze