Trwa ładowanie...

Xylometazolin – działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
12.10.2022 10:54
Xylometazolin zawiera ksylometazolinę
Xylometazolin zawiera ksylometazolinę (123rf.com)

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych infekcji dróg oddechowych. Szczególnie dokuczliwy i nieznośny jest katar i zatkany nos. Wówczas chętnie sięgamy po krople do nosa, które przyniosą ulgę oraz uczucie zatkanego nosa. Xylometazolin to lek dostępny bez recepty, w postaci kropel aplikowanych do nosa, który ma za zadanie poprawić jego drożność.

spis treści

1. Xylometazolin – działanie

Działanie Xylometazolin polega na pobudzaniu receptorów alfa-adrenergiczne, co w efekcie prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych nosa. Lek zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i gardła zmniejszając jej przekrwienie. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejsza wyciek z nosa i ułatwia oddychanie.

Preparat Xylometazolin stosowany jest w leczeniu ostrego nieżytu nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego. Xylometazolin stosuje się również w trakcie ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Jest używany również przez alergików w przypadku alergicznego nieżytu nosa. Lek Xylometazolin łagodzi i zwalcza również objawy ostrego zapalenia ucha środkowego.

2. Xylometazolin – skład

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"

Xylometazolin zawiera ksylometazolinę. Jest to substancja pobudzająca receptory a-adrenergiczne. Stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Dodatkowo zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz ogranicza ilość wydzieliny. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejsza wyciek z nosa i ułatwia oddychanie.

Katar - rysunek
Katar - rysunek

Maskotka kataru.

zobacz galerię

Skład Xylometazoli uzupełniają substancję pomocnicze disodu fosforan dwunastowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny, sodu chlorek, sorbitol, disodu edetynian, benzalkoniowy chlorek roztwór, woda oczyszczona.

3. Xylometazolin – skutki uboczne

Skutki uboczne Xylometazolin wywołuje po zastosowaniu u osób uczulonych na którykolwiek z jego składników.

Xylometazolin przeznaczony jest tylko i wyłącznie do stosowania do nosa. Jeżeli objawy się nasilą się lub nie ustąpią po 3–5 dniach, należy się skonsultować z lekarzem. Jeżeli podczas stosowania preparatu u małych dzieci wystąpi pobudzenie lub trudności w zasypianiu, należy przerwać leczenie.

Należy zachować szczególną ostrożność u osób, u których po zastosowaniu leków pobudzających receptory adrenergiczne wystąpiły takie objawy, jak bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze.

Warto wiedzieć:

Nie należy stosować leku Xylometazolin u pacjentów z przewlekłym lub naczynioruchowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Stosowanie leku Xylometazolin przez okres dłuższy niż zalecany lub w dawkach większych niż zalecane może doprowadzić do wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych i do wtórnego, polekowego zapalenia błony śluzowej nosa.

Nie należy stosować preparatu Xylometazolin u kobiet w ciąży. Przed zastosowaniem leku okresie karmienia piersią należy się skonsultować z lekarzem.

W przypadku długotrwałego stosowania Xylometazolin może wpłynąć na pracę układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia i obsługi pojazdów mechanicznych. W takim przypadku nie należy prowadzić ani obsługiwać pojazdów mechanicznych.

4. Xylometazolin – dawkowanie

Dawkowanie Xylometazolin powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami. I tak roztwór 0,05% u dzieci powinien być aplikowany w ilości 1–2 krople do każdego otworu nosowego 1 raz na dobę lub 2 razy na dobę co 8–10 godzin. Maksymalnie można podać 3 dawki preparatu do otworu nosowego na dobę.

Roztwór 0,1% Xylometazolin dorośli i dzieci po 12 roku życia powinni aplikować w ilości 2–3 kropel do każdego otworu nosowego co 8–10 godzin. Maksymalnie można zaaplikować 3 dawki do otworu nosowego na dobę. Leczenie Xylometazolin zwykle nie powinno trwać dłużej niż 3–5 dni.

To musisz wiedzieć:

5. Xylometazolin – opinie

Opinie o Xylometazoli dostępne na forach poświęconych leczeniu są wypadkową doświadczeń osób stosujących lek. Najwięcej krytyki poświęca się cenie preparatu oraz szybkości i efektom jego działania. Każdy organizm reaguje inaczej na lek, dlatego też u innych zadziała wcześniej a jeszcze innym nie pomoże.

6. Xylometazolin – zamienniki

W aptekach dostępne są następujące zamienniki preparatu Xylometazolin, o podobnych właściwościach i działaniu:

Disnemar Xylo; Orinox; Otrivin; Sudafed; Xylogel; Xylometazolin.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze