Trwa ładowanie...

Za długo noszone szwy – kiedy je zdjąć?

Avatar placeholder
21.09.2023 11:53
Za długo noszone szwy mogą spowodować wystąpienie blizn.
Za długo noszone szwy mogą spowodować wystąpienie blizn. (Adobe Stock)

Za długo noszone szwy, to jest zdejmowane po terminie wyznaczonym przez lekarza, grożą wrośnięciem nici w skórę. To utrudnia ich zdjęcie, może boleć. Z tego powodu bardzo ważne jest, by usuwać je w odpowiednim czasie oraz we właściwy sposób. Kiedy ściąga się szwy? Dlaczego nie należy tego robić samodzielnie?

spis treści

1. Czym grożą za długo noszone szwy niewchłanialne?

Za długo noszone szwy mogą sprawić, że nierozpuszczalne nici chirurgiczne wrosną w skórę, a zabieg ich usuwania będzie bolesny. Wrośnięte szwy trudno jest usunąć, ponieważ podczas gojenia tkanek następuje rozwój tkanki ziarninowej: struktura rany ulega przekształceniu, a otaczająca gojącą się tkanką nić szwu może być trudno dostępna.

Nie bez znaczenia jest to, że zdjęcie szwów po 3 tygodniach może pozostawić nieładne blizny. Mogą też pojawić się bliznowce. W rezultacie efekt gojenia rany może stanowić trudny do zaakceptowania defekt kosmetyczny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jednocześnie należy pamiętać, że zdjęcie szwów zbyt wcześnie grozi niepełnym zrośnięciem się rany, rozejściem się rany lub jej otwarciem (co tworzy wrota dla drobnoustrojów i grozi zakażeniem tkanki) lub przerostem blizny. Ma to związek z tym, że delikatna tkanka ziarninowa i młode włókna kolagenowe łatwo ulegają uszkodzeniu.

To dlatego tak ważne jest, by w kwestii zdejmowania szwów stosować się do zaleceń lekarza, który podejmuje decyzję o terminie zabiegu. Prawidłowe wyjęcie nici z rany w odpowiednim czasie jest ważne, ponieważ zmniejsza ryzyko powstania blizn, powstania infekcji oraz innych niepożądanych reakcji tkanki. Uwaga! Szwy wewnątrz tkanki rozpuszczalne i wchłanialne, to jest takie, które rozkładają się w tkankach, nie muszą być usuwane.

2. Kiedy ściągnąć szwy?

Kiedy zdejmuje się szwy? Zwykle pomiędzy 5. a 14. dniem od założenia (najczęściej 7. do 10. dni po zabiegu). To zależy od wyglądu rany pooperacyjnej oraz tempa jej gojenia się. Znacznie ma także wielkość i umiejscowienie rany oraz rodzaj zastosowanych nici chirurgicznych. Przyjmuje się zasadę, że im bardziej tkanka narażona jest na pojawienie się napięcia, tym dłużej szwy powinny zostać.

Czy na zdjęcie szwów trzeba się rejestrować? Na zdjęcie szwów trzeba się zwykle rejestrować. Wystarczy udać się ze skierowaniem do poradni chirurgicznej. Nie trzeba jechać do szpitala.

3. Jak się zdejmuje szwy?

Prawidłowe usunięcie szwów jest istotnym elementem prawidłowego gojenia się rany. Ile trwa zdejmowanie szwów i na czym polega? Przed przystąpieniem do zabiegu skóra pacjenta jest oczyszczana środkiem dezynfekującym. Następnie lekarz lub pielęgniarka:

  • unosi pęsetą lub szczypcami koniec szwu (do ukazania się fragmentu nici),
  • przecina szew nożyczkami chirurgicznymi lub skalpelem,
  • usuwa nić poprzez pociągnięcie za szew od strony węzła w kierunku rany (ważne, by nie ciągnąć nici w stronę przeciwną do rany, co może to doprowadzić do jej rozejścia),
  • na zrośniętą ranę zakłada jałowy opatrunek.

Zazwyczaj usuwanie szwów nie boli i trwanie dłużej niż kilka minut. Procedura jest bezbolesna i bezpieczna. Nieprzyjemne dolegliwości są związane ze zdejmowaniem szwów po terminie. Za długo noszone szwy wywołują nie tylko dyskomfort, ale i zwykle ból.

Czy można samemu zdjąć sobie szwy?

Wiele osób zastanawia się, jak wyciągnąć wrośnięte szwy czy jak usunąć szwy samemu. Choć zabieg nie jest bardzo skomplikowany, lepiej nie podejmować się tych czynności i zdać się na doświadczenie i umiejętności specjalistów. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na:

  • brak specjalistycznej wiedzy medycznej, co pozwala ocenić, kiedy należy zdjąć szew i czy rana goi się tak, jak powinna,
  • ryzyko ewentualnej infekcje czy innych powikłań w gojeniu się rany,
  • brak umiejętności. Można skomplikować sprawę: źle zdjąć szew, uszkadzając tkankę lub zostawić część szwu pod skórą,
  • ryzyko, że nie zostaną przyznane ewentualne świadczenia czy wypłata z ubezpieczenia, ponieważ warunkiem jest zakończenie leczenia przez lekarza.

Usuwanie szwów przez pielęgniarkę czy lekarza jest bardziej bezpieczne i komfortowe dla pacjenta.

Jak dbać o ranę po ściągnięciu szwów?

Po ściągnięciu szwów przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki, które mogą różnić w zależności od lokalizacji rany, jej wielkości oraz innych czynników indywidualnych.

Najważniejsze, by blizna była czysta i nawilżana. Warto stosować maści i kremy, które przyspieszają regenerację skóry oraz zwiększają elastyczność blizny, ale i rozjaśniają oraz wygładzają miejsce po zdjęciu szwów.

4. Za długo noszone szwy – co powinno niepokoić?

Do lekarza należy zgłosić się w trybie pilnym nie tylko wtedy, gdy szwy są noszone za długo, ale i gdy pojawi się:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze