Trwa ładowanie...

Zabiegi medycyny estetycznej w ciąży. Czy są bezpieczne?

 Katarzyna Kurek
Katarzyna Kurek 08.08.2022 16:41
Zabiegi medycyny estetycznej w ciąży mogą odprężać przyszłą mamę
Zabiegi medycyny estetycznej w ciąży mogą odprężać przyszłą mamę (Adobe Stock)

Zabiegi medycyny estetycznej w ciąży to temat wokół, którego narosło sporo mitów. Wiele osób uważa, że ciężarne powinny zupełnie z nich zrezygnować. Naturalnie, nie wszystkie są dozwolone, jednak znaczna ich część jest zupełnie bezpieczna dla przyszłych mam. Zatem, które zabiegi można wykonywać w ciąży? Z których lepiej zrezygnować?

spis treści

1. Czy medycyna estetyczna jest dla ciężarnych?

Zabiegi medycyny estetycznej w ciąży to dość kontrowersyjny temat. Opinii na ten temat jest naprawdę wiele, a znaczna ich część opiera się na przestarzałych i błędnych przekonaniach. Warto, by przyszłe mamy uświadomiły sobie, że nie muszą w czasie ciąży zupełnie rezygnować z medycyny estetycznej i zabiegów kosmetycznych. Jednak, żeby było to w pełni bezpieczne, muszą pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane tylko wtedy, kiedy ciąża przebiega prawidłowo. Kolejną ważną kwestią jest to, że nie wszystkie zabiegi są dozwolone w tym czasie. Istnieje grupa zabiegów, z których ciężarne powinny bezwzględnie zrezygnować. Istnieją także takie, które nie są wskazane tylko i wyłącznie w I trymestrze ciąży. I wreszcie takie, które są całkowicie bezpieczne.

Zobacz film: "Mielcarz o medycynie estetycznej: "Nie ma w tym nic złego""

Obecnie kliniki urody i gabinety kosmetyczne mają w swojej ofercie specjalne procedury zabiegowe przeznaczone dla przyszłych mam. Są one bezpieczne i nieinwazyjne. Wykorzystywane kosmetyki są też wolne od szkodliwych i potencjalnie szkodliwych substancji.

Każda przyszła mama, która chce skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, powinna bezwzględnie poinformować o swoim stanie kosmetologa. Jeśli zabieg budzi jakiekolwiek wątpliwości, warto jest omówić ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę lub też wykonać zabieg dopiero po porodzie.

2. Jakie zabiegi są dozwolone w trakcie ciąży?

Ciąża jest okresem, kiedy to w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Przede wszystkim skóra staje się wrażliwsza i pojawia się skłonność do przebarwień. Zmienia się także wygląd całego ciała, mogą pojawiać się rozstępy i cellulit.

Medycyna estetyczna w ciąży może więc znacząco poprawiać samopoczucie przyszłych mam. Panie, które chciałyby w tym okresie zadbać o kondycję skóry i ciała mają do dyspozycji szereg specjalistycznych zabiegów.

Jakie zabiegi na twarz w ciąży?

Bezpieczne w tym okresie są zabiegi ujędrniające, przeciwtrądzikowe, rozświetlające i nawilżające. Zwykle pielęgnacja odbywa się przy wykorzystaniu naturalnych ekstraktów ziołowych, alg morskich i preparatów roślinnych.

Wśród popularnych zabiegów na twarz dla ciężarnych znajdują się:

  • Oxybrazja – zabieg ten doskonale zastępuje manualne oczyszczanie twarzy. Procedura polega na wykorzystaniu strumienia soli fizjologicznej emitowanej pod ciśnieniem sprężonego powietrza i jednoczesnej aplikacji tlenu. Dzięki temu możliwe jest złuszczenie martwej warstwy naskórka.
  • Delikatne peelingi enzymatyczne – zabieg poleca się kobietom, które mają cerę poszarzałą i zmęczoną.
  • Delikatne maski na twarz, szyję oraz dekolt.

Zabiegi na ciało dla ciężarnych

W czasie ciąży można przeprowadzać także wybrane zabiegi na ciało. Część z nich doskonale redukuje obrzęki, wygładza cellulit i ujędrnia skórę.

Wśród popularnych zabiegów na ciało wymienić można:

  • Masaż prenatalny – jest to specjalny rodzaj masażu, który ma służyć łagodzeniu dolegliwości ciążowych. Taki masaż powinien przeprowadzać tylko i wyłącznie doświadczony specjalista.
  • Zabiegi na dłonie oraz stopy – manicure czy pedicure, masaż stóp.

3. Zabiegi niewskazane dla ciężarnych

Jakie zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży nie są wskazane? Przede wszystkim należy bezwzględnie unikać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, opierających się na retinolu i pochodnych witaminy A, które to mogą być niebezpieczne dla płodu. Nie wskazane są też zabiegi z kwasami (np. glikolowym, azelainowym, owocowym, czy migdałowym).

Zaleca się także, by w czasie ciąży nie wykonywać żadnych zabiegów, które mogłyby przerwać ciągłości naskórka. Dlatego też lepiej zrezygnować z zabiegu DermaPen w ciąży, mezoterapii igłowej, czy też laseroterapii.

Jakie jeszcze zabiegi dla ciężarnych na twarz nie są wskazane w tym okresie? Choć do tej pory nie ma jednoznacznych wyników badań, to jednak eksperci są zgodni, że w czasie ciąży należy zrezygnować z zabiegów z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego. Niewskazane są więc zabiegi iniekcyjne, takie jak powiększanie ust.

Odradza się także depilację ciepłym woskiem oraz zabiegi rozgrzewające. Na czas ciąży należy zrezygnować także z wykonywania makijażu permanentnego czy tatuaży.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze